فرزندان خود را به رفتار خوب عادت دهیم

به گزارش لنجان بلاگ، یک متخصص روانشناسی گفت: والدین در زندگی روزمره باید رفتار خوب و درخواست های مودبانه فرزندان خود را تقویت نمایند.

فرزندان خود را به رفتار خوب عادت دهیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ، حمید خاکباز دکترای تخصص روانشناسی و مشاوره گفت: بهترین روش برای تقویت و راهنمایی رفتار بچه ها، رویکردی سازنده و مثبت است، یعنی والدین به جای توجه به رفتار نادرست بچه ها و گوشزد کردن پیامد های رفتار نادرست آنها، باید نسبت به کار های مثبت کودک توجه نمایند و به فعالیت های او اهمیت دهند.

او در ادامه اضافه کرد: توصیه می گردد والدین برای شکل گیری رفتار مثبت در بچه ها، نسبت به انجام موارد ذکر شده توجه نمایند:

 • والدین باید الگوی رفتاری باشند: در واقع فرزندان رفتار والدین خود را تماشا می نمایند و سرنخ هایی در مورد نحوه رفتار یاد می گیرند. برای مثال والدینی که تمایل دارند فرزندشان کلمه لطفا را در جملات خود به کار ببرد، باید ابتدا خودشان این کلمه را در صحبت های خود استفاده نمایند. همچنین یا اگر نمی خواهند فرزندشان با صدای بلند و پرخاشگرانه صحبت کند، باید در زندگی روزمره با ملایمت و آرامش صحبت نمایند.
 • بیان و انتقال احساس از والدین به فرزندان: والدین اگر صادقانه با فرزندان خود صحبت نمایند که رفتار فرزند چه تاثیری بر پدر و مادر می گذارد؛ در واقع فرزند آن لحظه احساس خود را می تواند در رفتار والدین مشاهده کند. توصیه می گردد والدین جملات خود را با ضمیر من آغاز نمایند تا به کودک فرصت نگاه و حل مساله از دیدگاه والدین داده گردد. برای مثال والدین جمله من ناراحتم را به کار ببرند تا بتوانند بعد از ضمیر من احساس خود را بیان و منتقل نمایند. همچنین بعد از بیان احساس خود، دلیل را بگویند تا با قضاوت فرزند رو به رو نشوند. به عنوان مثال من ناراحتم؛ زیرا صدای زیاد در خانه باعث می گردد که نتوانم تلویزیون تماشا یا با تلفن صحبت کنم.
 • به خاطر سپردن رفتار مثبت فرزند و ارسال بازخورد: فرزند خود را با جملاتی مانند نحوه خوب بازی کردن او تشویق کنید. بیان جملات انگیزشی و تشویقی از نمونه هایی مانند خانه را کثیف و نامنظم نکنی، بهتر است.
 • کاهش سطح انتظار از فرزند توسط والدین: پدر و مادر در صورت رابطه صمیمی با فرزند، می توانند با احساس و عواطف فرزند خود هماهنگ شوند؛ بنابراین نقش کاهش انتظار والدین از فرزندان بسیار حائز اهمیت است.
 • والدین فعالانه به صحبت های فرزند خود گوش دهند: به طور مثال اگر فرزند در بازی خود نتوانست پازل را حل نماید، توصیه می گردد والدین به کودک توجه و احساس ناراحتی او را درک نمایند.
 • به قول و وعده هایتان عمل کنید: در صورتی که به فرزند خود قول می دهید در مورد انجام کار های خوب، حتما به وعده خود عمل کنید.
 • ایجاد محیط امن و مناسب برای شکل گیری رفتار خوب فرزند: سعی کنید محیطی برای فرزند خود در نظر بگیرید که خطر آسیب دیدن کودک وجود نداشته باشد یا با وسایل خطرناک در ارتباط نباشد.
 • ایجاد قاعده و قانون برای فرزند درباره رفتار های مناسب و نامناسب: والدین در این قسمت سعی نمایند انعطاف پذیری خود را در رابطه با فرزند افزایش دهند.
 • قاطعانه عمل کردن زمان شکایت کودک: زمانی که بچه ها از کار و موردی شکایت می نمایند توصیه می گردد والدین قاطعانه عمل نمایند. به عنوان مثال اگر کودک شکایت می نماید که من فلان وسیله را می خواهم، در صورتی که جواب والدین نه است باید قاطعانه نظر خود را بگویند و فرزند را با جمله شاید بخرم رو به رو ننمایند.
 • ایجاد قواعد ساده و مثبت برای فرزند: برای مثال زمان عبور از خیابان به فرزند خود بگویید دستت را به من بده و از بیان جمله هایی مانند وارد خیابان نشو پرهیز کنید. در کل توصیه می گردد جملات را به فرزند خود به حالت مثبت بیان کنید.
 • سپردن مسئولیت به فرزند: فعالیت هایی مانند تمیز کردن خانه و انجام قسمتی از کار های پدر و مادر به حس مسئولیت و نقش پذیری کودک در زندگی یاری می نماید.
 • استفاده از کلمات همکاری به جای کلمات دستوری: برای فرزند خود شرح دهید که به همکاری او احتیاج دارید و توجه به کودک و صحبت با او بسیار مهم است.
 • اهمیت دادن به فرزند توسط والدین: بعضی از کار هایی که کودک می تواند انجام دهد را به او بسپارید تا عزت نفس فرزند خود را افزایش دهید.
 • حس شوخ طبعی و طنز را در تمام زمینه های زندگی و روابط والدین با فرزند حفظ کنید: توصیه می گردد در بازی کردن نقش های مختلف با کودک، بیان لطیفه و جملات طنز آمیز بهره ببرید؛ زیرا این موضوع به حفظ و شکل گیری رفتار های مناسب یاری می نماید.
منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 658

به "فرزندان خود را به رفتار خوب عادت دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرزندان خود را به رفتار خوب عادت دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید