سود بورس تهران در32 روز کاری از 100 درصد گذشت!

به گزارش لنجان بلاگ، خبرنگاران: شاخص کل بورس تهران در دومین روز معاملاتی هفته نیز صعود کرد و این بار با رشد بیش از 23 هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و 43 هزار واحد ایستاد.

سود بورس تهران در32 روز کاری از 100 درصد گذشت!

به گزارش لنجان بلاگ با احتساب رشد دیروز شاخص کل، رشد این نماگر از ابتدای سال 99 تا به امروز از 103 درصد فراتر رفت. به این ترتیب به طور متوسط روزی2/ 2 درصد سود(نرخ بهره مرکب روزانه) از آن معامله گران بازار سهام شده است. در این میان غلبه تقاضا بر عرضه سهام، صف خرید چند هزار میلیاردی را برای نیمی از سهام معامله شده در این بازار رقم زد و ارزش معاملات خرد سهام را به بیش از 10هزار میلیارد تومان رساند. در عین حال تداوم ورود پول های تازه سبب شد تا خالص تغییر مالکیت بازار برای سی و پنجمین روز متوالی به سمت بازیگران حقیقی بازار باشد.

بورس بازان تشنه خرید سهام

روز گذشته از 311 نماد معامله شده در بورس تهران، 202 نماد با رشد قیمت به معاملات روزانه خود پایان دادند و در مقابل شاهد معاملات منفی در نماد معاملاتی 108 بنگاه بورسی بودیم. در این میان همچنان عطش خرید در بازار خودنمایی می کرد. به طوری که حدود 70 درصد نمادهای مثبت روز گذشته با مازاد تقاضا همراه شده و شاهد تشکیل صف خرید بیش از 5660 میلیارد تومانی بودند که بیش از 960 میلیارد تومان از این صف های خرید به نماد تازه وارد شستا اختصاص داشت. در مقابل نیز 54 نماد بورسی گرفتار صف فروشی به ارزش 580 میلیارد تومان شدند. تقابل عرضه و تقاضا در معاملات روز گذشته بورس تهران سبب شد تا ارزش معاملات خرد سهام از 10 هزار میلیارد تومان فراتر رود.

بازگشایی های پرحاشیه بورس تهران

معامله گران طی معاملات روز گذشته در انتظار دو بازگشایی مهم بودند. از این رو در میانه بازار دیروز پیام ناظر خبر از بازگشت سایپا به گردونه معاملات بورس تهران داد. به این ترتیب مقرر شد تا خساپا پس از دو ماه توقف و برگزاری مجمع عمومی فوق العاده جهت تصویب افزایش سرمایه 450 درصدی بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شود. در مرحله پیش گشایش این نماد خودرویی صف عجیب حدود 11 میلیارد سهمی در قیمت 1246 ریال تشکیل شد که علاوه بر انتظار بیش از یک هزار و 350 میلیارد تومان نقدینگی برای خرید سهام سایپا، رشد قیمت 100درصدی نسبت به قیمت پیش از توقف را نشان می داد. به هر حال این بازگشایی مانند تجربیات هفته گذشته بورس بازان مورد تایید ناظر قرار نگرفت و به روز دیگری موکول شد.

مشابه این شرایط در معاملات روز شنبه برای نماد تازه وارد شستا تکرار شده بود. در این روز سهامداران شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با پیام ناظر منتظر بازگشایی بدون محدودیت نوسان سهام خود بودند که روز چهارشنبه با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف متوقف شده بود. در این روز سفارش های خرید و فروش در محدوده 100 درصدی نسبت به روز چهارشنبه نشست و همان طور که انتظار می رفت ناظر بازار مانع از بازگشایی نماد مذکور در این قیمت شد. دیروز در حراج مجدد نماد معاملاتی شستا مقرر شد تا مجددا پس از طی پیش گشایش 15 دقیقه ای این نماد تازه وارد بدون محدودیت دامنه نوسان به گردونه معاملات بورس تهران بازشود اما چشم معامله گران به مرحله پیش گشایش حداقل روی سایت اصلی اطلاع رسانی بورس تهران خشک شد که البته می تواند ناشی از مسائل هسته معاملاتی باشد. به هر حال بعد از گذر 15 دقیقه، رشد قیمت 5 درصدی در مقابل نماد این بنگاه بورسی نشست. محمود گودرزی، معاون بازار شرکت بورس تهران در این خصوص به دنیای اقتصاد گفت: شستا پس از عدم کشف قیمت طی معاملات روز شنبه، دیروز از ساعت 12:35 تا 12:45 در مرحله سفارش گیری قرار گرفت اما قیمت ها مورد تایید ناظر بازار قرار نگرفت. از این رو طبق قانون بعد از عدم کشف قیمت در دومین مرتبه، سهم در همان دامنه نوسان همیشگی مورد دادوستد قرار گرفت.

به گفته وی، پس از افشای اطلاعات با اهمیت بازگشایی سهام بدون محدودیت نوسان انجام می پذیرد. اما زمانی که سهم به دلایل مختلف از جمله هیجانی شدن قیمت گذاری ها و دلایل دیگری توسط ناظر تایید نمی شود، معاملات آن ممنوع - متوقف شده و ادامه کار به روز معاملاتی بعد موکول می شود. در صورتی که در روز معاملاتی دوم نیز معاملات مورد تایید قرار نگیرد، سهم با دامنه عادی 5درصد بازگشایی می شود.

به این ترتیب سریال بازگشایی های پرحاشیه بورس تهران ادامه دارد و باید دید بازگشایی مرتبه دوم نماد معاملاتی شرکت سایپا طی معاملات روز جاری چه روندی را طی می کند. خودرو دیگر نماد بورسی است که اواخر اسفندماه به دلیل برگزاری مجمع افزایش سرمایه متوقف شده و این روزها بورس بازان در انتظار بازگشایی آن هستند و احتمال می رود این عدم تایید مقام ناظر در معاملات این خودروساز نیز تکرار شود.

موج توقف پرسودهای بازار

همان طور که اشاره شد شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال 99 تا به امروز 32 روز کاری را سپری کرده است و در همین مدت کوتاه پیروز به ثبت رشد افزون بر 100 درصدی شده است. در این شرایط قیمت سهام نیز افسارگسیخته درحال رشد است. دیروز نیز تنها در بورس تهران شاهد وقفه معاملات 12 سهم به دلیل رشد بیش از 20 درصد در 5 روز معاملاتی با وقفه 60 دقیقه ای روبرو شدند. هشت بنگاه بورسی نیز در این روز پس از رشد 50 درصدی قیمت سهام خود در 15 روز معاملاتی به منظور برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی توسط ناشر متوقف شدند. شرایطی که احتمالا در روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت.

خالص خرید مثبت حقیقی به 35 روز رسید

در روزی که شاخص سهام رشد 3/ 2 درصدی را تجربه کرد، بازیگران حقیقی برای سی و پنجمین روز متوالی در نقش خریدار ظاهر شدند. در این راستا روز یکشنبه حدود یک میلیارد و 163 میلیون سهم به ارزش 969 میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی ها افزوده شد. در میان 38 صنعت فعال بورسی نیز دیروز بیشترین خالص خرید بازیگران حقیقی در سهام زیرمجموعه گروه فرآورده های نفتی رقم خورد. به این ترتیب دیروز 225 میلیارد و 836 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران خرد افزوده شد. پس از آن نیز گروه سرمایه گذاری ها شاهد خالص تغییر مالکیت 164 میلیارد و 230 میلیون تومانی در راستا حقوقی به حقیقی بودند. فلزی ها نیز دیروز مورد توجه معامله گران خرد بازار قرار گرفتند و خالص خرید 140 میلیارد و 400 میلیون تومانی را رقم زدند.

در میان شرکت های بورسی نیز نماد معاملاتی شرکت مبین انرژی خلیج فارس در اولویت خرید معامله گران خرد قرار گرفت. از این رو دیروز 40 میلیون و 150 هزار سهم مبین به ارزش 104 میلیارد و 925 میلیون تومان در سمت حقوقی به حقیقی جابه جا شد. در پترول نیز حقیقی ها خالص خریدی به میزان 73 میلیارد و 440 میلیون تومان را رقم زدند. سهام پالایش نفت بندرعباس نیز دیروز مورد توجه بازیگران خرد بازار قرار گرفت. در این نماد معاملاتی روز گذشته حدود 34 میلیون و 400 سهم به ارزش 70 میلیارد و 200 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران خرد افزوده شد.

در آن سوی بازار اما این نمادهای زیرمجموعه گروه رایانه بورس تهران بودند که مورد توجه معامله گران عمده قرار گرفتند. این گروه دیروز شاهد جابه جایی افزون بر 24 میلیارد تومان نقدینگی در راستا حقیقی به حقوقی بود. همچنین دیروز درگروه بانک ها و موسسات اعتباری که چند روزی مورد توجه حقیقی ها قرار داشتند شاهد ثبت خالص فروش 24 میلیارد تومانی توسط این دسته از معامله گران بودیم. در میان شرکت ها نیز سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس شاهد خالص تغییر مالکیت 33 میلیارد و 680 میلیون تومان به سمت پرتفوی حقوقی ها بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 394

به "سود بورس تهران در32 روز کاری از 100 درصد گذشت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود بورس تهران در32 روز کاری از 100 درصد گذشت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید