روی بال انسانیت

به گزارش لنجان بلاگ، تهران (پانا) - پسر راهش را کج می نماید و با تشر به دوستش می گوید از اینجا رد نشو. دوستش برمی شود و به تابلو نگاه می نماید. روی تابلو نوشته نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونای شهر انزلی.

روی بال انسانیت

به گزارش ایران، پسر می خندد و می گوید حالا مگر از جلوی نقاهتگاه رد شویم کرونا می گیریم؟ دوستش دست او را می کشد و به آن سوی خیابان می برد. نیروهای داوطلب نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا خیلی از این صحنه ها را با چشم دیده اند و اینکه مردم چطور می ترسیدند از مقابل نقاهتگاه عبور نمایند.

نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونای شهر انزلی، سال 98 و در پیک اول کرونا ایجاد شد. تنها بیمارستان شهر ظرفیت کافی نداشت و از آنجا که بیماران باید دو هفته تحت نظر قرار می گرفتند، ستاد مقابله با کرونای شهر با یاری بیمارستان انزلی این نقاهتگاه را در مدرسه سابق شرف تأسیس کرد تا بیمارانی که خطر جدی بیماری را از سر گذرانده اند از بیمارستان به نقاهتگاه منتقل شده و تحت مراقبت قرار گیرند. همین طور در طول موج های مختلف کرونا، تعدادی از بیماران که بعد از ترخیص از بیمارستان مکان جداگانه ای برای استراحت نداشتند و می ترسیدند به خانه بروند و دیگر اعضای خانواده را هم درگیر نمایند در نقاهتگاه بستری می شدند.

برخی بیماران دو، سه روزی می مانند و آنهایی هم که بدحال بودند، گاه دو هفته و گاهی بیشتر تحت مراقبت قرار می گرفتند. پرستاران این نقاهتگاه در تمام این مدت کاملاً داوطلب کار نموده اند، از جمله داوطلبانی که دوره های هلال احمر دیده اند. البته چند پرسنل بیمارستان هم گاهی به نقاهتگاه سر می زده اند و مراقب اوضاع بوده اند. سال جاری و با آغاز پیک پنجم کرونا نقاهتگاه دوباره راه اندازی شد. خیران شهر هم تأمین سه وعده غذای بیماران و داوطلبان را برعهده گرفتند.

زرین حسینی، سال جاری و با آغاز پیک پنجم برای کار در نقاهتگاه داوطلب شد و مدتی در این مرکز کار کرد. او می گوید: فکر کردم این ماجرا خیلی طولانی شده و من هم باید به نوبه خودم یاریی نموده باشم. برای همین یک روز من و دوستم تصمیم گرفتیم داوطلب شویم و یاری کنیم. با خودم گفتم روزی که این بیماری تمام شد، سرم را بالا می گیرم و می گویم من هم در پایانش نقشی داشتم. من هم مثل بقیه بچه ها دوره یاری های اولیه هلال احمر را گذرانده ام. در مدت حضورم در نقاهتگاه خانواده ام را اصلاً ندیدم. شیفت های روز، 6 ساعت بود و شیفت شب 12 ساعت. یعنی کل شب را نمی خوابیدیم چون بیماران دقیقه به دقیقه احتیاج به چک شدن داشتند. امروز خیلی خوشحالم توانسته ام این قدم را برای همنوعانم بردارم. ما می دانستیم قرار نیست مزدی بگیریم و هیچ چشمداشتی هم نداشتیم اما واقعاً حس خوبی داشتیم. این حس خوب برایم کافی بود. من حتی به خیلی از دوستانم نگفتم در نقاهتگاه کار می کنم. با آن لباس و ماسک خیلی اذیت می شدیم اما وقتی حال بیماران خوب می شد انگار همه خستگی ام در می رفت.

کیا داوودی، نه تنها نیروی داوطلب در نقاهتگاه بندر انزلی بوده که از همان ابتدای شیوع کرونا در مبادی ورودی شهر هم فعالیت داوطلبانه داشته، مثل روزهایی که لازم بود ورود مسافران به شهر کنترل گردد. اما خانواده این داوطلبان درباره کار کردن آنها در نقاهتگاه چه نظری داشتند و آیا نمی ترسیدند فرزند یا خودشان درگیر بیماری شوند؟ داوودی می گوید: کرونا بیماری ای است که همه از آن می ترسند اما همه می دانیم اندازه درگیری پزشکان و کادردرمان بیشتر از همه مردم است چون مستقیماً با بیمار و خانواده اش طرفند. این فقط ما نیروهای داوطلب نبودیم که جان مان در خطر بود چون همه ما بعد از شیفت کاری به خانه و پیش خانواده می رفتیم و درنتیجه این خطر چند برابر بیشتر می شد. خانواده ها هم همه از ابتلای ما نگران بودند و برخی می گفتند چرا خودتان را در معرض خطری قرار می دهید که به شما ربطی ندارد؛ حتی به ما می گفتند شما دکتر و پرستار نیستید که مجبور باشید این کار را انجام دهید. اما شرح ما خیلی اوقات قانع شان می کرد؛ اینکه می خواهیم به همنوعانمان یاری کنیم. من اهل انزلی نیستم اما در چند سالی که در انزلی زندگی نموده ام این شهر و مردمش برایم مهم بوده اند و کوشش نموده ام هر کاری از دستم برمی آید برایشان انجام دهم.

او می گوید: همه 25 نیروی داوطلب نقاهتگاه بیماران کرونا، دوره های بهیاری و یاری های اولیه جمعیت هلال احمر را گذرانده اند و برخی یک هفته و برخی یک ماه و برخی از همان ابتدای شیوع کرونا در این نقاهتگاه کار نموده اند.

عبدالرضا نوفرستی، یکی دیگر از داوطلبان این نقاهتگاه می گوید: با اینکه ریسک ابتلا به کرونا در این محیط بالا بود و خیلی ها حاضر نمی شدند از 100 متری این مکان رد شوند اما بچه های داوطلب وارد میدان شدند و زحمت کشیدند و نشان دادند انسان دوستی و نوع دوستی هنوز در مردم ما وجود دارد. مردم نیکوکار انزلی هم خیلی به ما یاری کردند. غذای نقاهتگاه را مردم برایمان می آوردند. گاهی اوقات غذا را رزرو می کردند مثلاً یک هفته کامل یک نفر و هفته بعد رزرو یک نفر دیگر. برخی نقدی یاری می کردند. برخی کپسول و مواد ضدعفونی نماینده می خریدند. کار در نقاهتگاه حس خیلی خوبی داشت. اما در کنار همه اینها برخی از مسئولان شهر حتی حاضر نشدند از راه دور هم که شده سری به ما بزنند اما مردم انزلی همواره صادقانه و بدون اینکه اسمی از آنها در جایی ذکر گردد، کنارمان بودند.

فاطمه فرجاد، دیگر عضو داوطلب نقاهتگاه که یک فرزند کوچک هم دارد، می گوید: خیلی از مردم و برخی از مسئولان می ترسیدند وارد بخش کرونا شوند. هرکس هم ما را می دید می گفت شما چقدر ایثارگرهستید اما هر بار وقتی کرونا فروکش می کرد و انزلی سفید می شد دیگر کمتر کسی ما را می شناخت. با این همه وقتی باز هم مرداد ماه با من تماس گرفتند و گفتند شرایط بحرانی شده، نتوانستم نه بگویم. اما این بار ترس را توی چشمان همسرم می دیدم. گریه هر شب پسرم و حرف های پدر و مادرم هم بود. مثلاً می گفتند اگر تو بیمار شوی ما یقه چه کسی را باید بگیریم؟ تو نه بیمه هستی و نه حقوق بگیر، چرا می روی؟ اما وقتی درد و رنج بیماران را می دیدم، سخت نفس کشیدن شان را می دیدم و دعایی که از ته دل برای بهبودی می کردند، من را وادار می کرد عقب نشینی نکنم و به کارم ادامه دهم.

خیلی ها به فاطمه می گفتند بیکاری می روی؟ اگر کرونا بگیری و طوری بگردد، آینده پسرت چه می گردد؟ برخی ها هم با تعجب می پرسیدند، مگرمی گردد داوطلبانه و بدون هیچ پشتوانه ای بیایی توی دل کرونا کار کنی؟

من فقط می گفتم مهربانی باید توی ذات آدم باشد و کار هرکسی نیست، مثل شهدا که از جان شان گذشتند و به جنگ رفتند، این هم مثل یک جنگ است و من انتخاب کردم و برای مردم شهرم جنگیدم. گاهی همسرم می گفت:

چطور این همه بی خوابی، سختی و آن لباس ها و سه تا ماسک را تحمل می کنی اما توی خانه باز هم می خندی و به کارهایت می رسی؟ این معجزه خدا بود که تحمل من را بالا برد.

فاطمه تأکید می نماید: البته سختی هم کم نبود مثل اینکه در محل کارم خیلی اذیت می شدم و مدام می گفتند برای چه به نقاهتگاه می روی؟ دوری پسرم هم بود که پیش مادرم بود. حتی برخی باور نمی کردند ما مزدی دریافت نمی کنیم. می گفتند حتماً برای پول و پست و مقام می روید. اما همه اینها در برابر لذت کار داوطلبانه هیچ است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1213

به "روی بال انسانیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روی بال انسانیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید