روباتی که بدون سوزن واکسن می زند

به گزارش لنجان بلاگ، روبات Cobiاولین تزریق عضلانی بدون سوزن در جهان را انجام داد. این فناوری بدون حضور پزشک، واکسن را تزریق کرده و با این اقدام راه را برای بهبود مراقبت از بیماران با ایده ای فناورانه هموار می کند.

روباتی که بدون سوزن واکسن می زند

ایده یک روبات بی احساس که سوزنی غول پیکر را در دست گرفته و آرام آرام به انسان نزدیک می شود بسیار ترسناک است. به همین دلیل روباتی طراحی و ابداع شده تا واکسن را بدون نیاز به هیچ سوزنی تزریق کرده و با ایده ای فناورانه این اقدام پزشکی را بدون حضور پزشک انجام دهد.

شرکت Cobionix در دانشگاه واترلو این ایده را طراحی کرده و حال به جهانیان معرفی کرده است. یک پلت فرم روباتیک همه کاره تزریق عضلانی را بدون وجود هیچ سوزنی و تنها از طریق یک جت مایع با فشار بالا برای تزریق مستقیم واکسن به بافت عضلانی انجام می دهد. این جت بزرگتر از یک موی انسان نبوده و به همین دلیل نیز خیلی ترسناک نیست که علائمی ناخوشایند درعضله کاربر پدیدار شود.

این روبات هوشمند به کمک حسگرهای LiDAR در دست خود، بدن بیمار را اسکن کرده و نقشه ای 3 بعدی را ترسیم می کند. روبات به کمک این نقشه تجزیه و تحلیل درستی را انجام داده بهترین نقطه برای تزریق عضلانی را معین می کند. این فناوری مواد واکسن را با فشار جذب کرده و با نزدیک شدن به عضله کاربر بدون هیچ درد و نارحتی تزریق می کند.

این روبات پیش از تزریق واکسن، دستورالعمل هایی نظیر نحوه ایستادن و یا درآوردن لباس در صورت ضرورت را به بیمار ارائه می دهد تا در کمال آرامش برای تزریق آماده شود. بیمار پیش از تزریق پد الکل را برداشته و بر بازوی خود می زند. پس از تزریق نیز پد الکل دیگری را بر بازوی خود زده و با این اقدام محل تزریق را ضدعفونی می کند.

تیم لاسول، مدیرعامل این شرکت فناوارنه می گوید: روبات کوبی یک پلت فرم روباتیک همه کاره است که با سرعتی بالا تزریق واکسن را بدون حضور پزشک انجام می دهد.

نیما زمانی، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری این شرکت گفت: این فناوری مزایای بسکمک برای بیمار و حتی پزشکان دارد. از جمله این که این سیستم می تواند از کارکنان مراقبت های بهداشتی محافظت کرده و هزینه های آن را نیز کاهش دهد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1252

به "روباتی که بدون سوزن واکسن می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روباتی که بدون سوزن واکسن می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید