7 رای مهم دادگاه ویژه رفیق حریری

به گزارش لنجان بلاگ، دادگاه ویژه لبنان حکم نهایی پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر فقید لبنان را بعد از 15 سال جدال سیاسی در این کشور امروز، سه شنبه صادر کرد.

7 رای مهم دادگاه ویژه رفیق حریری

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، قضات دادگاه بین المللی ویژه ترور رفیق حریری در راس آن قاضی دیوید ری خلاصه ای از حکمی که در 2600 صفحه آمده بود را قرائت کردند که به مهمترین احکام بدین توضیح هستند:

1- سلیم عیاش، گناهکار اصلی این جنایت شناخته شد و به قتل و ارتکاب اقدام تروریستی در مورد رفیق حریری و 21 تن دیگر محکوم شد.

2- سه متهم دیگر یعنی حسن حبیب مرعی، حسین حسن عنیسی و اسد حسن صبرا تبرئه شدند.

3- اتاق اول دادگاه نتوانست متقاعد گردد که مصطفی بدر الدین مغز متفکر ترور حریری بوده اما تاکید نمود او قصد این کار را داشته و اقدامات لازم را برای وقوع ترور انجام داد.

4- هیچ دلیل و مدرکی دال بر این که رهبری حزب الله لبنان نقشی در ترور حریری داشته وجود ندارد و هیچ دلیل و مدرک مستقیمی در مورد نقش سوریه یافت نشد.

5- مجازات بعدا مشخص خواهد شد و دادگاه به رسیدگی سه پفراینده دیگر مرتبط با ترور حریری ادامه خواهد داد که دو مورد کوشش برای ترور مروان حماده، الیاس المر و ترور جورج حاوی است. دادگاه همچنین به فرایند پرداخت غرامت به متضرران اشاره نمود.

6- أبو عدس مجری ترور نبود بلکه عامل انتحاری بود که خودش را منفجر کرد و شناسایی نشد و مجهول الهویه باقی ماند.

7- ترور حریری اقدام تروریستی بود که برای اهداف سیاسی انجام شد.

حالا باید دید آیا این رای می تواند جنجال ها و جدال های داخلی این کشور را بخواباند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 538

به "7 رای مهم دادگاه ویژه رفیق حریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 رای مهم دادگاه ویژه رفیق حریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید