4400 میلیارد تومان اوراق بدهی دولت فروش رفت

به گزارش لنجان بلاگ، براساس اعلام بانک مرکزی، از مجموع 11 هزار و 470 میلیارد تومان اوراق دولتی عرضه شده، بانک ها و سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی 4400 میلیارد تومان از این اوراق را خریداری نموده اند.

4400 میلیارد تومان اوراق بدهی دولت فروش رفت

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، این بانک در اطلاعیه ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (7 مردادماه 1399) را اعلام نمود و از برگزاری حراج جدید اوراق بدهی دولتی در تاریخ 14 مرداد ماه امسال اطلاع داد.

متن این اطلاعیه به توضیح زیر است:

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (7 مردادماه 1399)

پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 31 تیر ماه 1399 در مورد برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری نهمین مرحله از این حراج، تعداد 10 بانک و صندوق سرمایه گذاری سفارش های خود را در مجموع به ارزش 73.7 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 11.8 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 41 با نرخ بازده تا سررسید 18.9 درصد، 285 میلیارد ریال اوراق اراد 42 با نرخ بازده تا سررسید 19.9 درصد و 470 میلیارد ریال اوراق اراد 43 با نرخ بازده تا سررسید 20.7 درصد (در مجموع 12.6 هزار میلیارد ریال) موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهاد های اقتصادی برنده در روز سه شنبه 7 مردادماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

به علاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و به وسیله بورس در حدود 4.4 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 40 را با نرخ بازده تا سررسید 20.9 درصد و همچنین 17.3 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 41، 6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 42 و 3.8 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 43 را در نرخ های کشف شده در حراج خریداری کردند. در مجموع، 44 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در روز سه شنبه 7 مردادماه توسط بانک ها، نهاد های اقتصادی و سایر سرمایه گذاران خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (14 مردادماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواتر های هفتگی، مرحله دهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 14 مردادماه 1399 اجرا می نماید.

اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به توضیح جدول زیر است:

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 12 مردادماه 1399 تنها به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 12 مردادماه 1399 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 14 مردادماه 1399 انجام خواهد شد.

کلیه نهاد های اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر دو نماد به طور جداگانه ارسال نمایند. همچنین به نهاد های اقتصادی شرکت نماینده در این حراج توصیه می گردد تنوع بخشی به سبد دارایی های اقتصادی را در سفارش گذاری مد قرار دهند.

ذکر این نکته لازم است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه مزبور، نسبت به معین سفارش های برنده به وسیله معین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

همچنین بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است؛ بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق اقتصادی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین اقتصادی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین نماینده زیرساخت معاملات و برگزارنماینده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 508

به "4400 میلیارد تومان اوراق بدهی دولت فروش رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4400 میلیارد تومان اوراق بدهی دولت فروش رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید