چه چیز در نوازد طبیعی و چه چیز غیر طبیعی است؟ (12 مورد)

به گزارش لنجان بلاگ، نکات بسیاری درباره دنیای نوزادان وجود دارد که والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، از آن بی خبرند؛ در این مقاله به 12 نکته مهم درباره نوزادان که بسیاری از والدین از آن بی اطلاع اند، پرداخته شده است.

چه چیز در نوازد طبیعی و چه چیز غیر طبیعی است؟ (12 مورد)

در این مقاله به نکاتی اشاره می شود که بسیاری از پدران و مادران درباره نوزاد تازه متولد شده نمی دانند و بسیاری از مسائل طبیعی درباره نوزاد را جدی می گیرند و نگران می شوند.

1- عجیب بودن سر نوزاد

اگر سر نوزاد تازه متولد شده شما کمی عجیب به نظر می رسد و به شکل مخروطی است این به دلیل این است که نوزاد ساعت هایی را در لگن مادر سپری کرده است. نرم بودن جمجمه امکان این را بوجود می آورد که خروج سر از کانال زایمان، امکان پذیر باشد. یک متخصص بچه ها در بیمارستان بچه ها بوستون و استادیار در دانشگاه پزشکی هاروارد می گوید؛ نرمی جمجمه، زخم های جمجمه و آسیب های مغزی را در طول زایمان و هنگام عبور از واژن کاهش می دهد.

چیزهای دیگری هم وجود دارد؛ مثلاً اینکه اگر نوزاد بر روی بینی اش بیافتد، ممکن است بینی نوزاد له شود. مایع های انباشته شده زیر پوست نوزاد، ممکن است باعث شود چشم هایش متورم باشد. حتی ممکن است بر روی چهره و پوست نوزاد نقاط کبودی وجود داشته باشد. به طور کلی زیبایی نوزاد رو به بهبود است صبور باشید به زودی او به فرشته شما تبدیل می شود.

حتما بخوانید!

آیا برای داغ بودن سر نوزاد خود به پزشک مراجعه کنیم؟

2- هیجان و حرکت زیاد نوزاد

بعد از گذراندن ماه ها در کیسه آب نرم و راحت درون رحم، نوزاد تازه متولد شده پا به دنیای جدیدی می گذارد که می تواند بدون هیچ محدودیتی حرکت کند. نوزاد هنوز به کنترل کامل بدنش برای انجام حرکات نرسیده است و یک حرکت کوچک در بازوانش به یک حرکت گسترده تبدیل می شود.

نوزادان معمولاً دارای رفلکس مورو (رفلکس های نوزادی گروهی از پاسخ های خود به خودی عصبی-عضلانی هستند که در نوزادان طبیعی است) هستند که وقتی نوزاد احساس می کند در حال افتادن است به طور ناگهانی بازوانش را پرتاب می کند؛ دستانش را باز می کند و سر خود را به عقب بر می گرداند و سپس بازوانش را به عقب می کشاند. این رفلکس نوزادی تا 3 ماهگی ناپدید می شود ولی سیستم نورورلوژیک پیام های بیشتری به ماهیچه ها می فرستد که باعث می شود، چانه نوزاد یا پاهایش بلرزد.

نوزاد در طول چند هفته اول لرزش دارد و به مرور لرزش آن کم می شود ولی اگر هنگامی که اندام لرزان نوزاد را لمس می کنید، لرزش متوقف نشد، به پزشک مراجعه نمایید.

3- بزرگ بودن بیضه های نوزادان تازه متولد شده پسر

در مورد بزرگ بودن بیضه های نوزاد تازه متولد شده، نه هورمون های مردانه و نه ژنتیک نقشی ندارد. تورم بیضه ها اغلب به دلیل فشار وارد شده به نوزاد در طول زایمان است. همچنین تمامی نوزادان تازه متولد شده هنوز هورمون های مادر را در بدن دارند که در حال گردش است. در پسران این هورمون ها، بیضه ها را بزرگ می کند.

4- گرسنگی دائمی نوزاد

در هفته های اول ممکن است احساس کنید که نوزادتان سر زمان مشخصی غذا می خورد. خواسته های مکرر نوزاد برای غذا یک راه طبیعی برای افزایش شیر مادر است. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند تمایل بیشتری برای شیر خوردن دارند؛ زیرا شیر مادر سریع تر هضم می شود و بیشتر از شیرهای دیگر جذب می شود.

یک دلیل دیگر برای گرسنگی زیاد نوزاد تازه متولد شده این است که نوزاد باید رشد زیادی داشته باشد و در شش ماه، وزن او دو برابر می شود که نیار به کالری بالایی دارد.

5- سرد بودن دست و پای نوزاد

قبل از اینکه بخاری یا هیتر را روشن کنید یا پتوی دیگری استفاده کنید، ابتدا بدن نوزاد را لمس کنید اگر گرم و صورتی باشد، سرد بودن دست و پا به دلیل سرمای محیط نیست، زیرا سیستم گردش خون نوزاد هنوز در حال توسعه است و خون به اندام های حیاتی و جاهایی که بیشتر نیاز است، می رسد و دست ها و پاها آخرین بخش بدن برای دریافت خون هستند. ممکن است سه ماه طول بکشد تا سیستم گردش خون نوزاد با محیط خارج از رحم سازگار شود، بنابراین انگشتان دست و پا، سرد می شوند. همانطور که نوزاد جنب و جوش بیشتری پیدا می کند گردش خون نیز بهبود می یابد و سرد بودن دست و پای نوزاد هم برطرف می شود.

6- مشاهده خون در پوشک نوزاد

همان هورمون های مادری که باعث بزرگ شدن بیضه ها در نوزادان می شوند، باعث تخریب واژینال در نوزادان دختر تازه متولد شده می شود، که در برخی از نوزادان دختر گاهی مشاهده می شود. اگر در هفته های اول زندگی نوزاد، حاله ای از خون یا کمی رنگ خونی در پوشک مشاهده کردید، نگران نباشید. دکتر کورتیس می گوید این دوره کوتاه قاعدگی فقط چند روز طول می کشد. گاهی اوقات چیزی که شبیه خون در پوشک دیده می شود، در واقع ادرار است که در پوشک تیره شده است. با این حال خون قرمز روشن و زیاد، غیر معمول است و باید به پزشک مراجعه شود.

7- ایجاد تاول بر لب نوزاد

در بسیاری از نوزادان تازه متولد شده، به دلیل مکیدن شدید سینه مادر یا شیشه شیر، بر روی لب یک تاول ایجاد می شود. در برخی از موارد این تاول در ابتدای تولد وجود دارد که به دلیل مکیدن شصت نوزاد در رحم است که این تاول در زمان مکیدن برای نوزاد ناخوشایند است. تاول در چند ماهه اول زندگی نوزاد به خودی خود، خوب می شوند و ممکن است یک روز از بین برود و روز دیگر ظاهر شود.

8- شباهت مدفوع نوزاد به اسهال

مدفوع نوزادان که از شیر مادر تغذیه می کنند مایع و بی شکل و زرد خردلی است در حالی که نوزادانی که از شیرهای دیگر تغذیه می کنند، مدفوع قهوه ای رنگ و شبیه بستنی نرم دارند. برخی نوزادان ممکن است چندین بار در روز مدفوع کنند و برخی دیگر چندین بار در هفته، مدفوع دفع کنند. تا زمانی که نوزاد شما در حال افزایش وزن است و شکم درد و نفخ نداشته باشد مدفوع او خوب است و مسئله ای ندارد.

ممکن است سخت باشد که بتوانید مدفوع نوزاد را از اسهال تشخیص دهید؛ بچه های که از شیر مادر تغذیه می کنند بعد از هر بار غذا خوردن، مدفوع دارند (که رفلکس کولیک -گوارشی نامیده می شود: زمانی که شیر وارد معده می شود از طرف دیگر خارج می شود). به طور کلی اگر تغییرات زیادی در مدفوع و حجم آن مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید.

9- عطسه زیاد نوزاد

نوزادان تازه متولد شده عطسه زیادی دارند اما نه بدلیل بیماری و یا سرماخوردگی، این خیلی ساده است چراکه آنها دهان و مجاری تنفسی خود را تمیز می کنند، همچنین عطسه کردن باعث باز شدن سوراخ های بینی گرفته می شود. معمولاً بعد از شیر خوردن نوزاد، کودک عطسه می کند تا بینی او باز شود.

10- پوسته پوسته شدن پوست نوزاد

زمانی که نوزاد تازه متولد شده را در مایع آمنیوتیک حمام می کنند؛ پوست نوزاد را از مواد محیطی حفظ می کنند. این حمام یک پوشش سفید و واکسی است که ورنیکس نامیده می شود، اما زمانی که نوزاد در معرض هوا قرار بگیرد و این ماده از سطح بدن او از بین برود، لایه بیرونی پوست نوزاد خشک می شود و شروع به پوست انداختن می کند. ممکن است تمام بدن نوزاد پوست پوست شود (اگرچه بیشتر در دست ها و پاها قابل توجه است). سعی نکنید که این پوست ها را بکنید زیرا ممکن است شما پوستی که آماده نشده را حذف کنید. همچنین استفاده از مرطوب کننده ها هم لازم نیست. پوسته پوسته شدن پوست نوزاد ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد.

11- تنفس عجیب نوزاد

شما نیز ممکن است مانند بسیاری از پدر و مادرها بخشی از شب را در کنار نوزاد خود سپری کنید تا مطمئن شوید که نفس می کشد و شما احتمالاً چندین بار شاهد نفس کشیدن های نامنظم نوزاد خود بوده اید اما این برای نوزادان طبیعی و نرمال است. در واقع نوزادان در طول تنفس مکث می کنند و بعد از آن خیلی سریع نفس می کشند. دکتر کورتیس می گوید: عمل تنفس به توسعه دیافراگم (عضله ای است که تنفس را قادر می سازد) و سیستم عصبی وابسته است. مکث در تنفس تا 20 ثانیه برای نوزاد طبیعی است. تا زمانی که نوزاد تقریباً 6 هفته است طول می کشد تا الگوی تنفسی معمول در نوزاد ایجاد شود.

اگر شما در مورد سندروم مرگ ناگهانی نوزاد نگران هستید و علاقمند هستید که مراقب نوزاد خود باشید؛ کودک را برای خواب به پشت قرار دهید، تمامی پتوها و ملحفه های نرم و اسباب بازی ها را از او دور کنید و سیگار نکشید. اگر نوزاد برای بیشتر از 20 ثانیه در تنفس کردن، مکث کرد یا پوست نوزاد متمایل به رنگ آبی شد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

12- یکسان بودن صداهای گریه نوزاد

شما شنیده اید که مادران به طور غریزی از صدای گریه نوزاد خود متوجه می شوند؛ چه زمانی کودکشان گرسنه است، یا خسته است و یا نیاز به تعویض پوشک دارد. اما اگر هنوز زبان گریه نوزاد خود را نمی شناسید، نگران نباشید؛ دکتر هانسن می گوید: با گذشت زمان شما می توانید صدای بلند گریه ناشی از درد و صدای گریه ناشی از خستگی نوزادتان را تشخیص دهید.

صدای گریه گرسنگی صدای آرامی است، اگرچه برخی از بچه ها در زمان گرسنگی با صدای بلند گریه می کنند تا صدای او را بشنوند و سریع تر او را سیر کنند. اما در روزهای اول واقعاً مهم نیست که نوزاد به چه دلیلی گریه می کند (گاهی اوقات نوزاد بدون هیچ دلیلی گریه می کند). همه آن چیزی که کودک از شما می خواهد این است که عاشقانه به او توجه نشان دهید.

سخن آخر

تمام آنچه در این مقاله خواندید، نظریات پزشکی و یک سری اطلاعات در حوزه سلامت است که فقط برای اطلاع رسانی و افزایش اطلاعات افراد آمده است و نباید از آنها برای تشخیص قطعی استفاده کنید. بهتر است همیشه هر سوال و یا مساله ای داشتید ابتدا با پزشک کودک خود مشورت کنید. همچنین اطلاعات و تجربیات خود درباره موضوع این مقاله را با ما به اشتراک بگذارید.

برگرفته از متن parents.com

گروه مادر و کودک خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 765

به "چه چیز در نوازد طبیعی و چه چیز غیر طبیعی است؟ (12 مورد)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه چیز در نوازد طبیعی و چه چیز غیر طبیعی است؟ (12 مورد)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید