تور برزیل: نکاتی ضروری که هر توریست درباره برزیل باید بداند

به گزارش لنجان بلاگ، کسی در جهان وجود ندارد که نام کشور برزیل را نشنیده باشد، اما آیا همه با فرهنگ و آداب خاص زندگی در این کشور آشنایی دارند؟

تور برزیل: نکاتی ضروری که هر توریست درباره برزیل باید بداند

با تور برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

سرزمین بزرگی در آمریکای جنوبی وجود دارد، که از مهاجران پرتغالی، مردم بومی و فرهنگ های مختلف پر شد و نام آن سرزمین را برزیل گذاشتند. بخش زیادی از معروفیت بین المللی برزیل حول محور سنت ها و جشن های محلی مانند کاپوئیرا، ورزش های ملی، جشن ها و کارناوال ها گرفته شده است. مردم با تور برزیل راهی این کشور می شوند تا با سنت ها و جشن های بومی و محلی مردم این کشور آشنا شوند.

برزیل با کشورهای زیادی در آمریکایی جنوبی مرز مشترک دارد. آب و هوای برزیل بیشتر استوایی بوده و در قسمت های جنوبی کشور، معتدل تر است. برخلاف تصور بیشتر مردم، 55 درصد جمعیت برزیل را سفیدپوست ها تشکیل داده و سیاهپوست ها تنها 6 درصد از جمعیت کل را به خود اختصاص داده اند؛ بقیه جمعیت این کشور را بومی های آمریکای جنوبی یا نژادهای ترکیبی تشکیل می دهند. برزیل ترکیبی از نژاد ها و قومیت های مختلف است که در مجموع رنگین کمانی غنی از فرهنگ های متنوع را تشکیل داده است. خانواده در فرهنگ برزیل بنیان ساختار اجتماعی را تشکیل داده و مبنای ثبات برای بیشتر افراد است. خانواده های برزیلی به طور معمول پر جمعیت هستند و اعضای خانواده از صمیمیت و نزدیکی زیادی برخوردار هستند.

با وجود این که کشور برزیل از لحاظ مالی در شرایط مناسبی قرار ندارد و بسیاری از مردم این کشور سطح زندگی میانه یا رو به پایینی دارند، ولی بسیاری از جهانگردها درباره برزیل این طور می گویند که در برزیل، مردم متفاوت از کشورهای دیگر از زندگی لذت می برند. مردم برزیل بالاترین امتیاز را به یکی عنوان شادترین مردم در جهان به دست آوردند. اگرچه رتبه شادی مردم برزیل در مقایسه با کشورهای اسکاندیناوی و استرالیا پایین تر است، ولی با توجه به شرایط زندگی و سطح رفاه در این کشور، می توان از قرار گرفتن این کشور در بین شادترین کشورهای جهان ابراز تعجب کرد. برزیلی ها به خاطر مراسم و کارناوال هایشان معروفیت جهانی دارند؛ فستیوال های سالانه بی شمار در این کشور وجود دارد. مردم این کشور تمام موقعیت های ممکن مثل فصل برداشت محصول تا موسوم بارش باران را به فرصتی برای با هم بودن و نمایش هنرهای مختلفتبدیل نموده اند.

ورزش یکی از مهم ترین بخش های زندگی در برزیل است. در حقیقت این کشور در صنعت تناسب اندام یکی از پیشگامان جهان به شمار می رود. حتی بیرون از باشگاه ها، ورزش های همگانی مثل فوتبال، والیبال، ورزش آکروباتیک و بومی کاپوئرا، ورزش رزمی و دفاعی جوجیتسو یا حتی چوگان، کشور برزیل را تبدیل به یکی از کشورهای پیشتاز در بحث تناسب اندام نموده است. جالب است بدانید که برزیلی ها به طرز چشمگیری پایین ترین میانگین وزن در جهان را دارند.

اصطلاح برزیلی JEITINHO به معنای راهی پیدا کن است. باوری که در فرهنگ برزیلی ها تاثیر زیادی دارد. برزیلی ها معتقدند در نهایت می توان راهی برای انجام هر کاری پیدا کرد و همواره راه میان بری برای رسیدن به آنچه دنبالش هستید، وجود دارد. منعطف بودن راجع به مسائل و مسائل زندگی نقطه عطفی در فرهنگ برزیلی است. برزیل کشور قهوه است. خوردن قهوه راهی است که به مردم برزیل یاری می نماید تا سلامت خودشان را تضمین نمایند و از ابتلا به بیماری های مختلف حتی افسردگی پیشگیری نمایند.

یکی از بزرگ ترین منابع و شاید عمومی ترین بخش برزیل، سواحل این کشور است. در برزیل سواحل جزیی از مکان های عمومی به شمار میرود که برای همه قابل دسترس اند. سواحل در این کشور مهم هستند، چرا که برزیل بیشترین میزان خط ساحلی در کل آمریکای جنوبی را دارد. دسترسی به ساحل، یکی از ویژگی های سبک زندگی برزیلی است؛ زندگی کردن در نزدیکی دریا و تماشای آن با میانگین سلامت برزیلی ها ارتباط مستقیمی دارد.

برای بسیاری از افراد خارجی، برزیل سرزمینی رویایی است. کشوری که آن را به هر دلیلی که برای یک جهانگرد مجذوب کننده است، باید در لیست مکان هایی که باید دیده شوند قرار داد. جاذبه هایی مثل خورشید، ساحل های زیبا، موسیقی محلی، تنوع فرهنگی و مهم تر از همه فوتبال. اما هر جهانگرد قبل از سفر به این کشور باید چند نکته را در نظر داشته باشد؛ این کشور به خاطر میزبانی از اقوام و ملیت های مختلف در طول تاریخ، قومیت ها و فرهنگ های متفاوتی دارد. به دلیل این تنوع زیاد، رسوم خاصی هم در این کشور وجود دارند که هر جهانگرد باید آن را یاد بگیرد و رعایت کند. در ادامه، بعضی از نکاتی که در حین سفر به برزیل باید انتظار روبرو شدن با آن ها را داشته باشید، آورده شده است. شاید از بعضی از آن ها اطلاع نداشته باشید، ولی رعایت آن ها می تواند سفر شما به برزیل را لذت بخش تر کند.

فروشگاه های محلی

وقتی شما در پی یک فروشگاه در برزیل هستید، اگر می خواهید از یک فرد محلی درخواست هدایت کنید، آن ها فروشگاه های مدرن را به شما معرفی می نمایند. شما هم به خاطر تصوری که از یک فروشگاه معمولی دارید، این نوع از آدرس دادن را عادی تصور می کنید. اما تعداد کمی هستند که به جهانگردها آدرس یک فروشگاه محلی را می دهند. فروشگاه هایی که تعدادش کمتر است، ولی در آن ها می توان با صنایع دست ساز و حتی مواد غذایی محلی روبرو شد و با افراد بومی صحبت کرد. حتی قیمت های این فروشگاه ها بسیار پایین تر از سایر مغازه ها هستند.

در کشور برزیل به این مغازه ها بوتِکو (Boteco) می گویند. کلمه Boteco از دو کلمه پرتغالی Botica و اسپانیایی Bodega گرفته شده که به معنی خواربارفروشی است. بوتکوها در برزیل به عنوان مغازه هایی با قیمت پایین شناخته می شوند. بعلاوه در این مغازه ها، مشتری ها قادر به خریدن میان وعده هایی مثل چیپس، سیب زمینی سرخ نموده و آجیل در ظرف های مخصوصی به نام تاپاس هستند. این ظرف ها برای به اشتراک گذاشتن غذا، ساندویچ ها و انواع مختلفی از نوشیدنی به کار برده می گردد.

بوتکوها معمولا فضای کوچکی دارند و در طول روز جای نشستن زیادی در مغازه وجود ندارد. اما به همین دلیل کمبود جا، شب ها و وقتی مغازه های اطراف تعطیل هستند، تعدادی میز و جایگاه پلاستیکی برای نشستن مشتری ها در پیاده رو ها گذاشته می گردد. هر چند تماشا مشتری های که در بیرون از این فروشگاه ها ایستاده باشند هم غیر عادی نیست.

آداب احوالپرسی

برزیلی ها به عنوان مردمی شناخته می شوند که خیلی راحت احوالپرسی می نمایند. این به این معنی است که برخلاف مردم اروپایی خیلی صمیمی احوالپرسی می نمایند، دست می دهند و ممکن است در حین احوالپرسی درست مانند خاورمیانه ای ها روبوسی هم بنمایند. این عادت ممکن است برای افرادی که فضای شخصی خود را مهم می دانند و عادت دارند تا فاصله را در حین احوال پرسی و دست دادن رعایت نمایند، کمی آزار دهنده باشد.

در برزیل از غریبه ها گرفته تا دوستان صمیمی، ممکن است در حین صحبت کردن نسبت به یکدیگر خیلی نزدیک تر بایستند، این نوع از رفتار هم می تواند برای بعضی از جهانگرد ها به ویژه جهانگرد های اروپایی ناراحت نماینده باشد. حتی در بسیاری از منطقه ها برزیل احوالپرسی با 1 یا 2 و حتی در بعضی از منطقه ها این کشور و درست مانند کشورهای خاورمیانه با 3 بوسه شروع می گردد. در برزیل ممکن است افراد، دست های یکدیگر را در حین دست دادن و احوالپرسی تا مدت بیشتری نگه دارند که اتفاقا نشان از صمیمیت و دوستی بیشتر است. پس اگر به این نوع از فرهنگ عادت ندارید، هنگام رویارویی با این عادت ها عصبانی نشوید. این نوع از احوالپرسی در برزیل کاملا عادی است.

به غذای خود دست نزنید

در برزیل غذاهایی که با دست خورده می گردد مثل ساندویچ ها، همبرگرها، پیتزاها و مرغ سوخاری به طور باور نکردنی و زیادی خورده می شوند، ولی یک عادت عجیب برای خوردن این غذاها وجود دارد. حتی در صورتی که دست های خود را شسته باشید، نباید غذای خود را با دست بردارید. شاید فکر کنید این کار غیرممکن است، ولی منظور از این حرف این است که غذای خود را با دست خالی برندارید. در برزیل باید این طور غذاها را با استفاده از دستمال برداشت و اگر این کار برای شما سخت باشد، ممکن است که مجبور شوید تا از چنگال و چاقو برای خوردن حتی تکه ای از پیتزا بهره ببرید. به خاطر داشته باشید که دست زدن مستقیم به غذا، حتی غذاهایی مثل پیتزا و همبرگر که در همه جای جهان با دست خالی خورده می شوند در کشور برزیل گستاخی تلقی می گردد.

برزیل کشوری با کلی سر و صدا

خیابان های برزیل پر از سر و صدا است؛ صدای آواز خواندن، پِچ پِچ کردن، سوت ها، بوق ها و خلاصه هر نوعی از صدا که می توان نام برد. خودروها، فروشندگان خیابانی، دست فروش ها و مردم شاد و سرزنده در برزیل، هر نوعی از سکوت را از بین می برند؛ به شکلی که پیدا کردن یک مکان ساکت و بدون سر و صدا شاید در کشور پهناوری مثل برزیل غیرممکن باشد. پس در هنگام ورود به این کشور شگفت زده نشوید و سعی کنید غر هم نزنید و تنها لذت ببرید، چون از دست هیچ کسی در این زمینه کاری برنمی آید.

پسوند های -inho و -inha

پسوند inho- برای مردان و -inha برای زنان به کار می فرایند. شاید در گام اول فکر کنید برای شما که تنها یک جهانگرد هستید، این اصول گرامری زبان مهم نباشد، اما در برزیل به قدری از این پسوندها استفاده می گردد که یادگیری آن حتی برای جهانگردها هم لازم است. در برزیل پس از نام افراد برای نشان دادن حس مهربانی و دوستی، نشان دادن حس ناراحتی یا حتی بدون هیچ دلیل خاصی از این پسوند ها استفاده می گردد،. پس تعجب نکنید که در برزیل هیچ کسی نام شما را درست و به شکل ساده صدا نزند و با این پسوندها آن را به کار ببرد.

دستمال کاغذی های روغنی

در برزیل افراد خارجی معمولا با دستمال کاغذیهای روی میز در رستوران های این کشور، مشکل دارند. این دستمال ها بیشتر شبیه کاغذهای روغنی (مومی) هستند که در اصل به تمیز کردن دهان یا انگشت ها هیچ یاری نمی نمایند و حتی آن ها را روغنی و چرب هم می نمایند. اما با توجه به این نکته که در کشور برزیل نباید غذا را مستقیما با دست لمس کرد، خیلی سریع متوجه خواهید شد که این دستمال کاغذی ها برای تمیز کردن دست به کار نمی فرایند. در واقع دستمال هایی هستند که در زمان برداشتن غذا باید مورد استفاده قرار بگیرند. مفهوم و روش استفاده از این دستمال کاغذی ها برای جهانگردانی که دفعه اول به برزیل می فرایند، کمی گیج نماینده است؛ اما استفاده آن برای برزیلی ها امری کاملا معمولی به شمار میرود.

آوکادوهای شیرین

روشی که در جنوب شرق آسیا از آواکادو استفاده می نمایند، کمی متفاوت از روش برزیلی ها است. در کشورهای آسیایی از آوکادو برای تهیه نوعی سالاد مخصوص (مخلوط آوکادو، پیاز، گوجه و سایر افزودنی ها) استفاده می گردد. حتی ممکن است آن را خلال نمایند و با پاشیدن کمی نمک، درست مثل سیب زمینی سرخ نموده بخورند. به طور خلاصه در آسیا آواکادو به عنوان یک سبزی شناخته می گردد. اما در برزیل شرایط کمی فرق دارد و از آواکادو به عنوان یک میوه استفاده می نمایند. آوکادوها در کشور برزیل شیرین است؛ برزیلی ها آن را به خوراکی های شیرین و خنک تبدیل می نمایند که در تابستان های داغ این کشور مصرف می گردد. پس در برزیل تماشا اسموتی آوکادو، موس آوکادو و حتی بستنی آوکادو اصلا تعجب آور نیست و البته به شما توصیه می کنیم حتما آن ها را امتحان کنید. مزه این خوراکی ها کاملا خاص و لذت بخش است که همه آن ها ارزش امتحان کردن دارند.

نحوه درست نوشتن برزیل

شاید شما هم کمی گیج شده باشید که بالاخره نام کشور برزیل در انگلیسی چطوری نوشته می گردد؟ Brazil یا Brasil پایان استفاده از حرف z صحیح است یا s؟ در پاسخ باید گفت اگر به ریشه کلمه برزیل در زبان پرتغالی برگردید، جواب این است که باید با s یعنی Brasil نوشته گردد. این کلمه از کلمه قدیمی تری به نام Pau-Brasil گرفته شده است. نام کشور برزیل در آن موقع که مستعمره کشور پرتغال بود، این گونه تلفظ و نوشته می شد تا به همه بدانند که کشور برزیل تحت سلطه کدام کشور است. برای همین مدت ها بعد از استقلال این کشور باز هم نام آن با کلمه s نوشته می شد.

مدت ها بعد از استقلال این کشور و برای این بین رفتن هرگونه آثاری از دوران استعمارگری، در سال 1987 میلادی آموزشگاه زبان برزیل که تازه تاسیس هم بود، قوانینی را درباره املای صحیح بعضی از کلمات وضع کرد. مهم ترین تصمیم این آموزشگاه استفاده از حرف z به جای s در نام کشور برزیل بود. البته نوشتار صحیح برزیل سابقه قدیمی تری دارد؛ مثلا در بعضی از یادداشت های رسمی دولتی در سال 1921 میلادی و سربرگ های آن، کلمه برزیل با استفاده از حرف z نوشته شده بود. اما این موضوع تا بعد از تصویب نهایی آموزشگاه زبان برزیل به شکل قانون و گسترده اجرایی نشد. هرچند هنوز گاهی مشاهده می گردد که در برزیل یا سایر کشورهای جهان برای نوشتن نام آن از حرف s هم استفاده گردد، ولی اگر شما خیال ندارید مردم برزیل را به یاد دوران سختی که مستعمره بودند، بیندازید، بهتر است از حرف s استفاده نکنید.

منبع: کجارو / whenonearth.net
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1389

به "تور برزیل: نکاتی ضروری که هر توریست درباره برزیل باید بداند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور برزیل: نکاتی ضروری که هر توریست درباره برزیل باید بداند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید