چرا آلمانِ سرسخت در برابر یونان می کوشد منجی بحران پناه جویان سوری لقب بگیرد؟

به گزارش لنجان بلاگ، تصمیم دولت آلمان برای پذیرش آوارگان سوری مخالفان و موافقان متعددی دارد اما بسیاری از ناظران این اقدام را در راستای چند هدف اعلام نشده و به سود دولت برلین دانسته اند.

چرا آلمانِ سرسخت در برابر یونان می کوشد منجی بحران پناه جویان سوری لقب بگیرد؟

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه رسانه های لنجان بلاگ، طی یک ماه گذشته موج جدیدی در رسانه های دنیا درباره بحران آوارگان که راهی سوریه می شوند به راه افتاده است به طوری که بیشتر رسانه های جریان اصلی(main stream) غرب بحران آوارگان و پیگیری آن را در صدر اخبار خود قرار دادند. اوج این مسئله را می توان در بهره برداری از تصویر دردناک مرگ آیلان کُردی، کودک سوری جان باخته در سواحل ترکیه مشاهده کرد.

در این میان با اوج دریافت سیل مهاجران به مرزهای شرقی و جنوبی اروپا در کشورهای این منطقه که با مسائل مالی روبرو هستند، بحرانی جدید را برای اروپا رقم زد اما در این میان آلمان به عنوان قدرتمندترین اقتصاد اروپا وارد میدان شد و بیان کرد که حاضر است 800 هزار نفر از آوارگان را پذیرا خواهد بود.

در این میان بسیاری از ناظران از این اقدام آلمان انتقاد کردند و آنرا اشتباهی راهبردی توصیف کردند که منجر به بی نظمی در کشورهای شرق اروپا، اختلال در خط آهن سراسری این قاره، احیاء ناسیونالیسم از جمله نئونازیسم، تضعیف نماینده ویزای شینگن، زیر سوال رفتن مرزهای اروپا، عامل ایجاد اختلاف میان آلمان و دیگر کشورهای اروپایی از جمله یونان، اتریش، مجارستان و چک و همچنین بستر و ظرفیتی جدید برای رشد جریان های تکفیری در داخل قاره سبز دانستند.

اما در این میان بعضی دیگر از ناظران بر تصمیم مقامات آلمانی مهر تائید می زنند و تاکید می نمایند که در ورای این تصمیم چندین هدف نهفته است:

1. اولین هدفی که می توان در پشت تصمیم آلمان برای پذیرش آوارگان مد نظر قرار داد، اهداف مالی است به طوری که صنعت این کشور به عنوان پویاترین بخش مالی آن با کمبود نیروی کار به دلیل پائین بودن نرخ رشد جمعیت به دلیل بافت فرهنگی و اجتماعی آلمان روبرو است.

براساس کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل در سال 2014 مجموعا 173 هزار نفر، یعنی یک پنجم کل پناهجویان 44 کشور صنعتی از آلمان درخواست پناهندگی نموده اند.از همین رو آلمان هرساله 300 هزار پناهجو را به عنوان نیروی کار می پذیرد و اعلام خبر جذب 800 هزار نفر یعنی 500 هزار تن بیش از سال های قبل اتفاق عجیب و دور از ذهن نیست چرا که اقتصاد آلمان می تواند این حجم نیروی کار را پذیرا باشد و در دهه 70 و 80 میلادی آلمان ها با بهره گیری از تکنولوژی و نیروی کار ترکیه ای های مهاجر توانست جانی تازه به بخش صنعت خود دمید چرا که کارگران خارجی به دلیل دریافت حقوق و مزایای پائین تر از شرایط سودمندتری برای سرمایه داران آلمانی برخوردارند.

در همین زمینه اولاف کریست رئیس موسسه مطالعات مهاجرت و مطالعات بین فرهنگی در گفت وگو با بلومبرگ می گوید: اقتصاد آلمان به عنوان قدرت اول اروپا به دلیل افت جمعیت با مشکل روبرو شده است و اقتصاد این کشور توان جذب این حجم از نیروی کار را تا چندین سال داراست.

2. دومین هدفی که می توان در ورای تصمیم سران برلین در پذیرش 500 هزار آواره بیش از سال های قبل مد نظر قرار داد این واقعیت است که آلمان با این اقدام چهره خود در میان افکار عمومی دنیای را به شکل قابل توجهی بهبود بخشید.

پس از اعلام تصمیم دولت این کشور در پذیرش آوارگان و استقبال از این مردم جنگ زده IMAGE (تصویر) این کشور که هنوز هم پس از گذشت نزدیک به 70 سال همچنان متاثر از عملکرد این کشور در شروع دو جنگ دنیای است که منجر به کشته شدن میلیون ها انسان شد اما با تحولات اخیر دنیایان تصویری جدید از آلمانی های دیدند تا به طوری که IMAGE نژادپرستی و نئونازی جای خود را به IMAGE انسان دوستی و بشردوستی داد.

آلمان ها سال هاست با هزینه زیاد و تبلیغات در رسانه های متعدد همیشه کوشش کردند تا تصویر خود به عنوان شروعنماینده دو جنگ دنیای را تغییر دهند اما با تصمیم خود برای پذیرش آوارگان و استقبال از آنها به این مهم با کمترین هزینه ممکن دست یافتند.

از سوی دیگر آلمان با آگاهی از نقش رهبری خود در اروپا به طور ویژه احساس نموده که باید نسبت به این بحران واکنش نشان دهد همانطور که پرونده یونان و رفتار سختگیرانه برلین خود را نوک پیکان رهبری اروپای متحد نشان داد.

در همین زمینه نشان اینترست در گزارشی با اشاره به اینکه روزنامه بیلد در روزهای اوج گیری بحران مالی در یونان سخت ترین مواضع را اتخاذ می کرد ولی اکنون درباره مهاجران هر روز با سرمقاله هایش از تصمیم دولت مرکل در پذیرش آوارگان حمایت می نماید نوشت: اصطلاح رهبری اخلاقی آلمان، ممکن است با توجه به نقشی که این کشور در جنگ های حهانی داشته و مواضع سخت برلین در بحران بدهی یونان به گوش خیلی ها عجیب به نظر برسد‬.

3. سومین دلیلی هم که می توان در ورای تصمیم آلمان ها در پذیرش جنگ زده های سوری در نظر داشت، نگاه راهبردی آنها به مسئله سوریه دانست و این نکته را مدنظر داشت که تصمیم سازان آلمانی آینده سوریه پس از بحران چشم دوخته اند و با پذیرش آوارگان از آنها در آینده سوریه استفاده خواهد نمود.

بحران آوارگان که به ناگاه در رسانه ها پس از گذشته 5 سال از این بحران به ناگاه مورد توجه فوق العاده رسانه ها نهاده شد از نگاه بسیاری از ناظران به کوشش ها برای متوقف کردن جنگ توسط کشورهای غربی و حتی ترکیه بی ارتباط نیست.

در همین زمینه گلوبال ریسرچ در گزارشی تصریح نموده رسانه های جریان اصلی غرب، در کنار پوشش اخبار مربوط به بحران آورگان سوری، همیشه ضرورت اقدام دولت های کشورهایشان برای اقدام عاجل برای مقابله با دولت بشار اسد و تغییر حکومت در این کشور را خواهان شده اند. این در شرایطی است که این حجم از آوارگان بیش از هر چیز متاثر از رشد داعش که با حمایت غرب و کشورهای متحد آمریکا در منطقه ایجاد شد، وادار به ترک خانه و کاشانه خود شدند.

منبع:فارس

لنجان بلاگ: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 315

به "چرا آلمانِ سرسخت در برابر یونان می کوشد منجی بحران پناه جویان سوری لقب بگیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آلمانِ سرسخت در برابر یونان می کوشد منجی بحران پناه جویان سوری لقب بگیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید