سرانجام سردرگمی ها با کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21

به گزارش لنجان بلاگ، مولف کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21 گفت: این کتاب با دعوت دقیق از افراد صاحب نظر گوناگون در سطح دنیا با این نیت تالیف شد تا جهت علم #ژئوتوریسم از جریان اصلی خود منحرف نشود.

سرانجام سردرگمی ها با کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21

به گزارش جهانی سفر دکتر بهرام نکویی صدری در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: سعی شده است در این کتاب ژئوتوریسم سماوی به خوبی شرح داده گردد و به همین علت فصلی از کتاب کاملا به این موضوع اختصاص داده شده است. ژئوتوریسم سماوی برای اولین بار در این کتاب مورد واکاوی نهاده شد و با دلایلی مستدل در بخش هایی از کتاب شرح داده شد که رصد نجومی زیر مجموعه علم ژئوتوریسم است.

وی اعلام کرد: در کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21 من به دلایلی که در ادامه به آن خواهم پرداخت دکتر توماس هوز را به عنوان پدر علم ژئوتوریسم معرفی نموده ام. در سال 2002 فردی به نام جاناتان تورتولوت، سردبیر گردشگری مجله نشنال جئوگرافیک پس از تعریف علمی توماس هوز از علم ژئوتوریسم با مطرح کردن 13 اصل مفهم کلی گردشگری پایدار و برندینگ گردشگری پایدار در مقصدهای گوناگون را ژئوتوریسم نام گذاری کرد.

مولف کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21 ادامه داد: این مسئله تا مدت ها باعث انحراف بین دوستداران علم ژئوتوریسم شده بود و به نوعی با برخورد به این 13 اصل تورتولوت به نام منشور پایداری قادر به تشخیص این موضوع نبودند که ژئوتوریسم در واقع نوعی از گردشگری است و طبیعت بی جان را در محور توجه خود جای داده و با میراث زمین شناسی، معدن کاری و ژئومورفولوژیک به عنوان جاذبه در ارتباط است.

نکوئی صدری اضافه نمود: اما اصول تورتولوت هر جاذبه ای در اطراف ما را ژئوتوریسم قلمداد می نماید و هدف را تبدیل مقاصد گردشگری به جزئی از پایداری می داند، که در واقع موضوع مهمی در گردشگری است اما ارتباط مستقیمی به تنوع زمین شناختی و آنچه ما از ژئوتوریسم می دانیم نداریم و در واقع برندی برای مدیریت مقصد است.

وی بیان کرد: از طرف دیگر نشر مطالبی اشتباه از سوی مجله نشنال جئوگرافیک که از اعتبار بالایی نزد جهانیان برخوردار است مانند مورد ذکر شده و یا محققین چینی که دانسته های غیرعلمی خود را نشر می دادند و بر این باور بودند که هر چیزی در اطراف ما به نوعی ژئوتوریسم است باعث سردرگمی زمین شناسان شده بود و هرج و مرج ایجاد شده در این حوزه باعث شد در این کتاب با نام گذاری دکتر توماس هرز به عنوان پدر علم ژئوتوریسم، اولین کسی که نخستین تعریف جهان از ژئوتوریسم را ارائه نموده است، معرفی کنم و برای سرانجام دادن به سردرگمی ها فردی که اولین تعریف درست از ژئوتوریسم ارائه نموده به همگان بشناسانم.

مدیر پروژه تازهترین کتاب مرجع ژئوتوریسم جهان اضافه نمود: این کتاب با دعوت دقیق از افراد صاحب نظر گوناگون در سطح جهان با این نیت تالیف شد تا جهت این علم از جریان اصلی خود منحرف نگردد. در حقیقت باید گفت که تالیف این کتاب پاسخی به جاناتان تورتولوت و چینی ها بود که به لحاظ آکادمیک سعی داشتند این علم را مصادره نمایند.

نکوئی صدری ادامه داد: بعلاوه انواع زیرشاخه های ژئوتوریسم، تفاوت ژئوتوریسم با ژئوپارک از نظر مفهومی و فلسفی، ارکان اصلی ژئوتوریسم و ... از جمله مواردی بود که با نگرش نو و ساده و از تجمیع نظرات دانشمندان پیشین و نوآوری و ارائه راهکارها و راهبردهای تازه در این کتاب جمع آوری شدند. البته مطالب به کار برده شده در فصول این کتاب می تواند مورد استفاده پژوهشگران ایران و سراسر جهان برای توسعه ژئوپارک ها و کوشش در راه ایجاد اشتغال در منطقه ها محروم و همگام سازی علوم زمین و توسعه محیط زیست در سطح طبیعت بی جان قرار گیرد.

وی در مورد برنامه رونمایی این کتاب در خارج از کشور توضیح داد: نهادی علمی در ایالات متحده آمریکا با موضوع قرار دادن کتاب های علمی زمین شناسی و درنظرگرفتن جوایز معنوی در جهت به رسمیت شناختن این آثار در حال فعالیت است. طبق مذاکرات اجرا شده قرار است سال جاری این کتاب به این نهاد علمی فرستاده گردد و در صورت موفقیت و کسب رتبه در سایت های مختلف به جهان معرفی خواهد شد.

مولف کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21 ادامه داد: در داخل کشور نیز در جشنواره حدید سازمان نظام مهندسی ایران، این کتاب رتبه نخست را کسب نموده و بعلاوه به عنوان دومین اثر برتر جشنواره جایزه علامه جعفری معرفی شده است.

نکوئی صدری گفت: البته در سال 2021 در خلال 36 کنگره بین المللی زمین شناسی در دهلی، برنامه ای جهت رونمایی از این اثر با دعوت مستقیم دولت هندوستان از من وجود داشت که متاسفانه به علت خطر شیوع کرونا این ماجرا تا اطلاع ثانوی تعلیق شد. در این کنگره بنا بود از ناشر این کتاب یعنی اپل آکادمیک نیز دعوت به عمل آید که هنوز زمان تازهی برای این رویداد تعیین نشده است.

وی تشریح کرد: بعلاوه قرار بود در کشور ترکیه در رویدادی مشابه از این اثر رونمایی گردد که این برنامه نیز به علت شیوع گسترده کرونا در این کشور تا اطلاع ثانوی تعلیق شد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 18 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1424

به "سرانجام سردرگمی ها با کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام سردرگمی ها با کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن 21"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید