واشنگتن: اظهار نظری درباره تحویل اموال از کره جنوبی به ایران نداریم

به گزارش لنجان بلاگ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه شنبه درباره اموال ایران در کره جنوبی گفت که واشنگتن اظهار نظری درباره تحویل اموال از کره جنوبی به ایران ندارد.

واشنگتن: اظهار نظری درباره تحویل اموال از کره جنوبی به ایران نداریم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اقدام روز سه شنبه ایران در توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی گفت که ایران به سوی مسیری اشتباهی گام بر می دارند و در حال فاصله دریافت بیشتر از تعهداتش در توافق هسته ای است.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

یک سال بعد که دولت های اروپایی نتوانستند به وعده هایشان عمل نمایند تهران بیان کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته ای را کاهش خواهد داد.

ایران از آن موقع اعلام نموده الزامی برای رعایت محدودیت های مندرج در برجام در زمینه غنی سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته ندارد. تهران علاوه بر این کار بر روی یک خط مونتاژ جهت ساخت اورانیوم فلزی را هم از سر گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران گفته همه این گام ها بازگشت پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که در کنفرانس خبری روزانه وزارت امور خارجه صحبت می کرد، اضافه نمود: بر همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل موضوعات مورد اختلاف تاکید داریم.

پرایس در بخش دیگری از کنفرانس خبری خود اذعان کرد که پیش از خارج شدن آمریکا از برجام، ایران به تعهداتش پایبند بوده و این ارزیابی کاخ سفید و نهادهای امنیتی آمریکا بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: دولت بایدن بر این موضوع اتفاق نظر دارد که ایران نباید به سلاح هسته ای دست یابد و اگر ایران به طور کامل به تعهدات هسته ای خود بازگردد، آمریکا نیز این کار را خواهد نمود.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض نموده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می گویند بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح نموده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض نموده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا صورت گرفته هر گامی از سوی تهران بعد از برطرف تحریم ها صورت خواهد گرفت.

وی در بخشی از این کنفرانس خبری درباره اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی و اظهارات مقامات سئول درباره رایزنی با واشنگتن درباره تحویل اموال ایران، گفت: اظهار نظری درباره تحویل اموال از کره جنوبی به ایران نداریم.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه ای گفت دارایی های مسدود شده ایران بعد از رایزنی با آمریکا آزاد خواهند شد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی نوشته این بیانیه بعد از آن صادر شده که ایران ادعا کرد با سئول بر سر نحوه انتقال و استفاده از منابع اقتصادی مسدودشده خود به توافق دست یافته است.

ایران دوشنبه بیان کرد این توافق در جریان ملاقات میان عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران و رو جئونگ-هیون، سفیر کره جنوبی در ایران حاصل شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 869

به "واشنگتن: اظهار نظری درباره تحویل اموال از کره جنوبی به ایران نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن: اظهار نظری درباره تحویل اموال از کره جنوبی به ایران نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید