واردات 3 میلیارد دلاری در صنعت مرغداری

به گزارش لنجان بلاگ، به گزارش خبرنگاران، دکتر سورنا ستاری امروز در مراسم رونمایی از محصولات دانش بنیان شرکتهای مستقر در پارک فناوری پردیس گفت: سالانه 3.5 میلیارد دلار واردات در این صنعت مرغداری در زمینه جیره های غذایی داریم.

واردات 3 میلیارد دلاری در صنعت مرغداری

وی گفت: علاوه بر ذرت و کنجاله، آنزیم ها و واکسن های مورد احتیاج صنعت طیور نیز وارداتی هستند که باید برای فراوری این محصولات ابتدا ماده اولیه را وارد کنیم بعد به حوزه فراوری وارد شویم.

ستاری با بیان اینکه در صنعت لبنیات هم همینگونه واردات داریم و وابسته به کشورهای دیگر هستیم، گفت: ما تا به امروز در بخشهای تکنولوژی ورود پیدا نکرده ایم، در حالیکه کارخانجات پیشرفته ای داریم.

وی با بیان اینکه در صنایع ما گلوگاه هایی وجود دارد، گفت: این گلوگاهها با اعمال تحریم ها علیه کشور خود را نشان دادند.

ستاری اضافه کرد: ایران در حوزه استارترها دارای قدمت 5 تا 6 هزار ساله است به طوریکه در هر روستا و شهری که وارد شویم می بینیم تیپ لبنیات خاص خود را دارند و از استارترهای خاص خود استفاده می نمایند.

به گفته وی، همچنین می بینیم که در سراسر کشور بر اساس تنوع قومیتی انواع مختلفی از پنیرها فراوری می گردد و ذائقه ای که ایجاد شده سابقه صدها ساله دارد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه در زمان تدوین استاندارد نوشیدنی دوغ، تنها دو کشور ایران و ترکیه با این نوشیدنی آشنا بودند، گفت: ذائقه ایرانی ایجاد شده، یک بنای تاریخی محسوب می گردد که باید از آن مراقبت کرد.

به گفته ستاری، ما استارترهای بومی خودمان را داریم و این شرکت دانش بنیان با مطالعات فراوانی که در این حوزه انجام داده، توانسته محصولاتی با نوآوری عرضه کند که باید به صنعت تزریق گردد.

وی تاکید نمود: باید بتوانیم از بانک ذائقه مردم، برای توسعه اشتغال زایی و نوآوری استفاده کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: امیدواریم این رونمایی شروعی برای ارائه نوآوری های بیشتر از سوی سایر شرکت های فعال در این حوزه از جمله در حوزه پروبیوتیک ها باشد.

ستاری با بیان اینکه حوزه پروبیوتیک ها تا به امروز در کشور مغفول مانده بود ،گفت: این حوزه جای تحقیقات بسیاری دارد، زیرا علاوه بر حوزه انسان در حوزه آبزیان بازار عظیمی دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 755

به "واردات 3 میلیارد دلاری در صنعت مرغداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات 3 میلیارد دلاری در صنعت مرغداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید