نشانه های درگیری ریه در بیماران کرونایی چیست

به گزارش لنجان بلاگ، تهران (پانا) - دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به نشانه های درگیری ریه در بیماران کرونایی تاکید نمود که همه واکسن های کرونا موثر و کارآمد هستند.

نشانه های درگیری ریه در بیماران کرونایی چیست

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عابدینی فوق تخصص ریه و مسئول ای سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره کاهش آمار بیماران کرونایی گفت: هم اکنون در پیک چهارم بیماری قرار داریم و خوشبختانه آمار بیماران بستری و مراجعان سرپایی رو به کاهش است.

به گفته وی گرچه تختهای بستری کرونا همچنان اشغال است اما بنظر می رسد تعداد بیماران رو به کاهش است و مطمئنا همکاری مردم ، رعایت پروتکلهای بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری و واکسیناسیون گروه های پر خطر به کنترل بیماری یاری می نماید .

عابدینی با بیان این که 80 درصد افراد بیماری کرونا را بصورت خفیف تجربه می نمایند و درگیری ریوی ندار ند گفت: در سایر افراد جامعه به علت دارا بودن ریسک فاکتور هایی نظیر دیابت ،فشارخون ،ضعف سیستم ایمنی ممکن است شاهد درگیری ریوی، نارسایی تنفسی و حتی مرگ باشیم.

وی اضافه کرد: معمولا درگیری ریه بنا به نوع موتاسیون ویروس متفاوت است و ممکن است روز سوم و یا هفته دوم بیماری تعیین می گردد.

این فوق تخصص ریه اعلام نمود: در نوع کلاسیک ووهان درگیری و التهاب ریه هفته دوم مشاهده می شد اما در جهش های جدید این فاز التهابی زودتر آغاز می گردد و حتی روز چهارم نیز دیده می گردد .

وی آغاز علایم تنفسی نظیر سرفه های خلط دار، بی اشتهایی، تب مداوم بیش از چهار روز یا تب مجدد پس از چند روز بهبودی ، افت اکسیژن را از نشانه های در گیری ریه ذکر کرد.

عابدینی براساس مطالعات بین المللی و تجربیات یاد آور شد: در ویروس انگلیسی درگیری ریوی شدیدتر است و مردم بصورت خانوادگی و خوشه ای مبتلا می شوند . خاصیت سرایت پذیری ویروس آنقدر زیاد است.

این فوق تخصص ریه به وجود مرحله ای در بیماری کرونا بنام سندرم فاز التهابی یا آغاز آبشار سایتوکینین اشاره نمود که در آن بیمار در عرض چند ساعت وارد این فاز التهابی می گردد و بی قراری ، کاهش اشتها، افت اکسیژن، تنگی نفس ، درد قفسه سینه را از نشانه های آن برشمرد.

به گفته وی، نکته مهم تشخیص سریع این فاز التهابی و درمان آن است.

عابدینی درخصوص این که ریه بیمار کرونایی چه زمانی به حالت نرمال برمیگردد گفت:این موضوع به شدت درگیری ریه بیمار، مدت زمان بستری در بیمارستان ، نوع وسایل استفاده شده برای افزایش اکسیژن رسانی در وی بستگی دارد اما انتظار داریم که فرد سه تا شش ماه بعد از بهبودی بتواند به زندگی معمولی خود برگردد .

وی اعلام نمود : هر چه درمان فاز التهابی در بیماران سریعتر و در آغاز ان انجام گردد آسیب های ریوی بیمار کمتر و بهبودی وی سریعتر خواهد بود .

وی سیاه شدن لبها و ناخن های دست به دنبال فعالیت در بیماران را از نشانه های افت اکسیژن و درگیری ریه دانست و به افراد مبتلا توصیه کرد در صورت مشاهده این شرایط به مرکز درمانی برای آنالیز شرایط ریه ها و اندازه گیری میزان اکسیژن خونشان مراجعه نمایند.

به گفنه این فوق تخصص ریه افرادی که مبتلا به کرونا شدند؛در نوع خفیف و متوسط بیماری چهار هفته و در نوع شدید شش هفته پس از بهبودی کامل می تواند واکسن دریافت کند.

وی یادآور شد: کسی که واکسن دریافت نموده ناقل بیماری نیست. زیرا با توجه به این که واکسنها از یک بخش پروتئینی ویروس یا ویروس کشته شده فراوری شده اند نمیتواند بیماری را منتقل کند.

وی اضافه کرد: واکسنها برای افزایش قدرت دفاعی بدن استفاده می شوند . با تزریق واکسن که حاوی بخشی از ویروس یا ویروس کشته شده است شرایطی را ایجاد می کنیم که سیستم ایمنی فرد با آن مقابله و از بدن دفاع کند. بنابراین در صورت روبروه با ویروس اصلی میتواند دفاع خوبی از بدن داشته باشد و بیماری با عارضه کمتری تظاهر کند.

عابدینی با اشاره به شعار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این که واکسنی بهتر است که در دسترس واقع شده است گفت: هر واکسنی که در مراکز بهداشتی تزریق می گردد موثر و خوب است.

وی با اشاره به این که هر واکسنی عوارض و فواید خودش را دارد اضافه کرد: واکسن کشته شده که کمترین عارضه را در فرد ایجاد می نماید و ممکن است میزان ایمنی کمتری نیز ایجاد کند.

به گفته وی واکسن های حاوی بخشی از بدن ویروس زنده عوارض بیشتری در افراد دارند و ممکن است فرد دچار تب لرز و علایم شبیه کرونا در 24 ساعت اول گردد اما ایمنی زایی ان نیز بیشتر است.

وی در ادامه به هموطنان توصیه کرد : بهترین واکسن همان است که در دسترس شما واقع شده است بنابراین واکسیناسیون خود را انجام دهید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیماران سرپایی در صورت ابتلا به بیماری کرونا میتوانند به همکاران پزشک عمومی در مراکز 16 ساعته مراجعه نمایند و لازم نیست به متخصص مراجعه داشته باشند اما در صورت مشاهده نشانه های درگیری ریه باید به متخصص مراجعه نمایند.

وی درخصوص عوارض واکسنها بیان کرد: بعضی افراد هیچ عارضه ای حتی تب معمولی را پس از واکسیناسیون تجربه نمی نمایند اما در بعضی افراد نیز شاهد بروز عوارض ناشی از واکسن هستیم که این موضوع بسته به سیستم ایمنی بدن افراد و پاسخ آنها به واکسن متفاوت است .

وی داروی اومالیزوم را نوعی انتی IGE برشمرد که در مبتلایان به اسم و کهیر مورد استفاده قرار می گیرد و برای اثربخشی بیشتر واکسن توصیه کرد که این قبیل داروها نباید دو هفته قبل و بعد از تزریق واکسن مصرف شوند و پس از واکسیناسیون نیز بهتر است برای درمان اسم مقاوم نهایتا از پردنیزلون 5 میلی یا 7.5 میلی استفاده گردد .

این فوق تخصص ریه تزریق واکسن را برای افرادی که دارای آلرژی هستند بلامانع بیان کرد و گفت: این افراد حساسیت خود را هنگام واکسیناسیون در مراکز بهداشتی به مراقبان سلامت اعلام نموده و حداقل نیم ساعت پس از تزریق همانجا بمانند تا در صورت عوارض احتمالی تحت مراقبت قرار گیرند.

به گفته دکتر عابدینی. منعی برای تزریق واکسن در بیماران مبتلا به cll وجود ندارند اما نظر پزشک معالجشان مهم است.

وی در مورد برطرف مشکل کم اشتهایی بیماران کرونایی پس از بهبودی گفت: اگر پس از بهبودی همچنان کاهش اشتها دارند می توانند از ترکیبات روی یا شربت های اشتها اور یا نصف قرص سیپروهپتادین استفاده نمایند . اما اگر در طول بیماری با کاهش اشتها روبرو هستند حتما باید به پزشک مراجعه نمایند زیرا ممکن است دچار درگیری ریه شده باشند.

دبیر کمیته علمی ستاد کشوری کووید 19 در انتها سخنان خود اعلام نمود: بیماری کووید درحال حاضر مسئله مهمی در تمام جهان است و ابعاد مختلف زندگی فردی، اجتماعی ،سلامتی مالی، رفاهی و فرهنگی را درگیر نموده است و بدون تردید کنترل آن بدون واکسیناسیون و رعایت پروتکلهای بهداشتی فراهم نمی گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1055

به "نشانه های درگیری ریه در بیماران کرونایی چیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های درگیری ریه در بیماران کرونایی چیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید