قابلیت باز مهندسی واکسن جدید انستیتو پاستور در مواجهه با جهش های کرونا

به گزارش لنجان بلاگ، خبرنگاران/مازندران رئیس انستیتو پاستور ایران از فراوری یک میلیون دوز واکسن تا آخر خرداد و 3 میلیون دوز تا سرانجام شهریور در صورت اخذ مجوز اطلاع داد.

قابلیت باز مهندسی واکسن جدید انستیتو پاستور در مواجهه با جهش های کرونا

دکتر علیرضا بیگلری در حاشیه بازدید از سایت تزریق واکسن ایران کوبا در دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: بعد از شروع بحران کووید 19 در کشور انستیتو پاستور ایران موضوع تشکیل شبکه تشخیص ملی کووید 19 را به عهده گرفت و اکنون در سراسر کشور بیش از 300 آزمایشگاه می توانند تشخیص آزمایشگاهی کووید 19 را با راهنمایی و موضوع انستیتو پاستور ایران انجام دهند.

وی بیان نمود: بعد از راه اندازی سیستم تشخیص کووید 19 در کشور و آماده نمودن زمینه برای فراوری کیت های داخلی انستیتو پاستور ایران در اواسط بهار 1399 وارد جهاد علمی دیگری برای فراوری واکسن شد و واکسن های متعددی در انستیتو پاستور ایران طراحی و فراوریشان شروع شد.

بیگلری اضافه کرد: در راستای تصمیم وزارت بهداشت که واکسن مشترک با یکی از شرکت های معتبر واکسن سازی جهان بصورت اشتراکی داشته باشیم و با توجه به همکاری دو دهه انستیتو پاستور با کشور کوبا، مقرر شد در طراحی و اقدام به فراوری بر روی واکسن های مشترکی برنامه ریزی گردد.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه این واکسن از نوع واکسن های نوترکیب می باشد که کم عارضه و بسیار موثر است، گفت: این امر در کوبا در کار آزمایی 1 و 2 به اثبات رسیده است و در فاز 3 در کوبا بر روی 45 هزار داوطلب مورد آنالیز نهاده شد که نشان داده شد این واکسن کارآیی و ایمنی بسیار بالایی دارد.

بیگلری گفت: در ایران از 6 اردیبهشت 1400 در اصفهان کار شروع شد و در کار ازمایی 3 یا فاز نهایی واکسن قرار است بر روی 24 هزار نفر از هموطنان در 8 شهر کشور (اصفهان، زنجان، همدان، کرمان، یزد، بندرعباس، بابل و ساری) کار خودشان را شروع کردند.

وی با اشاره به اینکه از تعداد 24 هزار نفری که باید وارد مطالعه شوند تقریبا بیشتر از نصفشان تزریق اول را دریافت نمودند، ادامه داد: این واکسن تنها واکسن نوترکیبی است که کونژوگه شده برای کووید و تنها واکسنی است که یادآور خودش را دارد و مسلما یکی از ابزارهای بسیار خوب کشور در امر کنترل کووید 19 خواهد بود.

رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار کرد: این واکسن تا آخر خرداد یک میلیون دوز آماده خواهد بود با اخذ مجوز می توانیم در تا انتها شهریور 3 میلیون دوز دیگر فراوری داشته باشیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این انستیتو واکسن های متعددی آزمایش حیوانی شان تمام شده است و یکی از این واکسن ها در زمان بسیار کوتاهی وارد کار ازمایی بالینی می گردد.

بیگلری توضیح داد: ویژگی واکسن جدید انستیتو پاستور فناوری آن است که تا به امروز فقط محدود به چهار کشور امریکا، انگلیس، روسیه و چین بوده و ایران پنجمین کشوری است که این فناوری را دارد.

وی بیان نمود: ویژگی دیگر این واکسن جدید این است که اگر جهش های جدید ویروس کووید بوجود آید این واکسن با سرعت بسیار زیاد در کمتر از دو هفته می تواند باز مهندسی گردد و با جهش های جدید مقابله بکند.

بیگلری با اشاره به اینکه در جهش های آینده ویروس کرونا اغلب واکسن ها به باز مهندسی نیاز خواهند داشت، گفت: هم واکسن جدید این مرکز و هم واکسن مشترک ایران کوبا قابلیت مقابله با جهش های پیش رو را دارند.

رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: سایت تزریق واکسن ایران کوبا در بابل حاصل تفکر هوشمندانه و پشتکار بسیار عالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل و همت همه همکاران دانشگاه می باشد که با امکانات و برنامه ریزی خوبی اجرا شده و مراجعه کنندگان هم اظهار رضایت بسیار بالایی را عنوان می کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1005

به "قابلیت باز مهندسی واکسن جدید انستیتو پاستور در مواجهه با جهش های کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قابلیت باز مهندسی واکسن جدید انستیتو پاستور در مواجهه با جهش های کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید