فواید کنگر فرنگی

به گزارش لنجان بلاگ، کنگر فرنگی فواید درمانی بسکمک دارد و مصرف آن خواص مناسبی برای سلامت بدن دارد، از خواص کنگر فرنگی می توان به حفظ سلامت قلب، جلوگیری از کم خونی و کمک به کاهش وزن می توان اشاره کرد.

فواید کنگر فرنگی
کنگر یکی از نوبرانه های فصل بهار است که فواید درمانی زیادی دارد و از آن برای تهیه سوپ ، خورش و سالاد استفاده می شود. این گیاه خودرو ، برگ های خاردار و ساقه های ضخیم شبیه کرفس دارد و دارای طبیعت گرم و خشک است. این گیاه دارای خواص بسکمک برای بدن می باشد وبرای درمان بعضی از بیماری ها مفید است. در ادامه این مطلب مهم ترین خواص کنگر فرنگی را برای شما آورده ایم.

ارزش غذایی 100 گرم کنگر فرنگی خامکالری :47

چربی :0.2 گرم

کربوهیدرات :11 گرم

پروتئین :3.3 گرم

فیبر :5 گرم

قند :1 گرم

ارزش غذایی 100گرم کنگر فرنگی پختهکالری :53

چربی :0.3 گرم

کربوهیدرات :12 گرم

پروتئین:2.9 گرم

فیبر :9 گرم

قند :1 گرم

ترکیبات شیمیاییبرگهای کنگرفرنگی دارای ترکیبات شیمیایی مانند اینولین ، اینولاز و ماده ای تلخ بنام سینارین Cynarine می باشد .سینارین افزایش دهنده ترشحات صفرا است و دلیل صفرا بری کنگرفرنگی داشتن این ماده است .

طبع کنگر فرنگیطبیعت و مزاج کنگر فرنگی گرم می باشد و در طب سنتی برای درمان اختلالات گوارشی و زردی استفاده می شود. این گیاه را زمانی می توانید مصرف کنید که غنچه آن شکوفا نشده باشد. هنگامی که گل شکوفا شود جوانه را نمی توانید مصرف کنید.

مصلح کنگر فرنگیطبیعت و مزاج کنگر فرنگی چون گرم است بهتر است با سرکه خورده شود.

پشتیبانی از سیستم گوارشفواید سلامتی کنگر برای حمایت از دستگاه گوارش بسیار شگفت انگیز است. سینارین موجود در کنگر در سرعت بخشیدن به حرکت مواد غذایی و مواد دفعی به روده مؤثر است. این گیاه به طور اتوماتیک احساس نفخ را تسکین می دهد تا بتوانید دستگاه گوارش سالم تری داشته باشید. به همین دلیل است که در آلمان، عصاره برگ کنگر از طریق پزشکان برای مقابله با سوء هاضمه توصیه شده است. نه تنها سینارین، کنگر همچنین حاوی نوعی از پری بیوتیک به نام اینولین است. دستگاه گوارش شما برای افزایش رشد باکتری های خوب به پروبیوتیک نیاز دارد.

پشتیبانی از فشار خون مناسبپتاسیم یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای سلامتی خون است زیرا می تواند با کاهش اثر سدیم، که یکی از دلایل فشار خون بالا است، آن را در حد نرمال نگه دارد. اگر برای فشار خون بالا دارو مصرف می کنید، مصرف کنگر می تواند از بروز کمبود پتاسیم جلوگیری کند. مصرف کنگر برای بیماران دیابتی نیز مفید است زیرا می تواند از عوارض آن جلوگیری کند. از فشار خون بالا باید جلوگیری شو ، زیرا این بیماری خود عامل بسکمک از بیماری های مرگبار مانند حمله قلبی است.

حفظ استخوان های قوییکی از ویتامین های ضروری استخوان ویتامین K است که در کنگر نیز وجود دارد. ویتامین K در تقویت قدرت تشکیل استخوان نقش مهمی دارد. جالب تر این که ویتامین C برای استخوان نیز تأثیر دارد زیرا این امر به بدن شما در تشکیل کلاژن کمک می کند. کلاژن نه تنها برای پوست مهم است بلکه در عین حال برای استخوان نیز مهم است. مزایای خوردن کنگر برای استخوان های شما تامین مواد معدنی اساسی مانند منگنز، منیزیم و فسفر است. قبل از اینکه خیلی دیر شود، با این روش ساده خوردن کنگر، استخوان های خود را از پوکی استخوان محافظت کنید.

جلوگیری از آلزایمرویتامین K نه تنها برای استخوان بلکه برای مغز نیز مفید است. این ویتامین با محافظت از مغز در برابر انحطاط و آسیب در جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل مؤثر است. حتی در یک مطالعه نشان داده شده است که ویتامین K می تواند سیستم شناختی را تقویت کند. به سادگی با مصرف کنگر، 12 درصد از ویتامین K مورد نیاز روزانه شما تأمین می شود.

سندرم روده تحریک پذیرآرتیشو دارای ترکیبات گیاهی ویژه ای است و خواص ضد اسپاسم طبیعی دارد که علائم بیماری سندروم روده تحریک پذیر را بهبود می بخشد. مصرف روزانه عصاره برگ آرتیشو به مدت شش هفته سبب کاهش علائم سندرم روده تحریک پذیرمی شود.

جلوگیری از کم خونیمحصولات حیوانی تنها منبع آهن نیستند زیرا کنگر قادر است روزانه حدود 10 درصد از آهن مورد نیاز شما را تأمین کند. بنابراین به جای مصرف روزانه محصولات حیوانی فقط برای اطمینان از تأمین آهن بدن خود، کنگر را نیز امتحان کنید. کمبود آهن معمولاً در خانم ها اتفاق می افتد و باعث کم خونی می شود. می توانید در وعده های غذایی روزانه خود می توانید مصرف کنگر را شروع کنید تا بدن شما با گلبول های قرمز خون پیشگیری شود و از کم خونی و علائم پیشگیری شود.

حفظ قلب سالمفواید درمانی کنگر برای قلب در حال حاضر در بسکمک از تحقیقات اثبات شده است. سلامت قلب با توجه به سطح کلسترول بد در بدن معین می شود. تجمع کلسترول در خون برای قلب خطرناک است زیرا باعث انسداد جریان خون مورد نیاز قلب می شود. به همین دلیل است که افرادی که کلسترول بالایی دارند، در خطر بیشتری برای حمله قلبی قرار دارند زیرا قلب سالم نیست. با افزایش کلسترول، بعضی از بیماریه ای خطرناک دیگر مانند فشار خون بالا و حمله قلبی ممکن است رخ دهند. بنابراین باید کلسترول خون کاهش یابد، یکی از روش های کاهش کلسترول مصرف کنگر است.1

کاهش چربی خونگیاه آرتیشو با پایین آوردن کلسترول و تری گلیسیرید خون به جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. ماده سینارین که در عصاره برگ کنگر وجود دارد، باعث کاهش کلسترول خون می شود. استفاده از سالاد آرتیشو در وعده های ناهار به صورت روزانه یکی از شیوه های کنترل کلسترول در افراد مبتلا به این بیماری است. در حقیقت افراد مبتلا به کلسترول می توانند با مصرف روزانه سالاد آرتیشو مقدار کلسترول خون خود را کنترل کرده و از پیشروی بیماری و تشدید آن در بدن پیشگیری کنند.

برای تهیه این سالاد کافی است آرتیشو و هویج را نگینی خرد کنید و آن را با آب بجوشانید تا نرم شود، سپس اندازهی نخود فرنگی به آن اضافه کرده و پس از 10-8 دقیقه ظرف را از روی حرارت بردارید و مواد داخل آن را آبکشی کنید. پس از خشک شدن این مواد با خرد کردن کاهو و ترکیب کردن این مواد با هم این سالاد را با آب لیموی تازه برای ناهار سرو کنید.

درمان احتباس و آب آوردگی بدناین گیاه ادرارآور است و از ورم حاصل از احتباس آب جلوگیری می کند. برای برطرف آب آوردن بدن از جوشانده آرتیشو به اندازه سه فنجان در روز استفاده کنید.

کنترل دیابت نوع یکبراساس مطالعات دانشمندان و محققان، وجود عصاره هیدروالکلی در گیاه آرتیشو، یکی از عوامل کنترل بروز دیابت نوع یک در افراد است. براساس این تحقیقات، کنگر و برگ های آن در سبد غذایی خانواده و در وعده های غذایی می تواند با کاهش قابل توجه مقدار گلوکز، کلسترول و تری گلیسرید خون به پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع یک کمک کند.

فواید آرتیشو برای پوست و موبرای درمان اگزما و دیگر مسائل پوستی می توانید از گیاه آرتیشو استفاده کنید. کنگر فرنگی در درمان بیشتر بیماری های پوستی نقش مفیدی دارد.

برای خوشبو کننده عرق بدن در تابستان و فصل گرما، به عنوان جایگزینی مناسب برای دئودرانت ها می توان با حمام کردن با عصاره آرتیشو، به کاهش مقدار تعرق بدن کمک کرده و به طور طبیعی مانع از ایجاد بوی بد بدن شد.

همچنین می توانید برای برطرف کردن بوی بد زیر بغل عصاره برگ آرتیشو را به زیر بغل بمالید.

عصاره آرتیشو را اگر به بدن بمالید خارش را برطرف می کند.

برای جلوگیری از ریزش مو از برگ های آرتیشو پماد تهیه کرده و به سر بمالید.

کاهش وزن با کنگر فرنگیمصرف آرتیشو یا کنگرفرنگی به افزایش مقدار سوخت کالری غذا کمک کرده و با داشتن اندازه زیادی فیبر، موجب احساس سیری، کاهش وزن و لاغری می شود.

در حقیقت افرادی که از کنگرفرنگی در یکی از وعده های غذایی خود استفاده می کنند، می توانند از خواص درمانی این گیاه به منظور کاهش وزن استفاده کنند.

بهترین روش برای مصرف روزانه آرتیشو یا کنگر فرنگی استفاده از آن برای تهیه انواع سالادهاست. به این ترتیب می توانید هر روز با تهیه سالادهای متنوع از میوه ها و سبزی های مختلف و اضافه کردن اندازهی آرتیشوی خرد یا رنده شده، به کاهش وزن خود کمک کنید.

درمان یبوستآرتیشو یک مسهل طبیعی است. بعضی از افراد مبتلا به یبوست که با عدم تعادل عملکرد دستگاه گوارش به ویژه روده ها مواجهند، می توانند با گنجاندن آرتیشو به سبد غذایی خود با این مشکل مبارزه کنند. این گیاه یکی از بهترین مواد طبیعی برای افرادی است که با رعایت رژیم های غذایی لاغری دچار یبوست می شوند. از این رو تهیه سوپی که در آن به جای سبزی از برگ های آرتیشو و میوه آرتیشو استفاده شده باشد، بهترین دارو یا غذای دارویی برای درمان یبوست است.2

مضرات کنگر فرنگیزنان باردار و بچه ها کمتر از 12 سال بایستی از مصرف بیش از اندازه معمول کنگر فرنگی در غذاها خودداری کنند.

از آنجایی که برگ های کنگر محرک انقباض کیسه صفراست، افرادی که سنگ کیسه صفرا دارند نباید آن را مصرف کنند، چرا که افزایش انقباض کیسه صفرا منجر به انسداد مجاری و حتی پارگی کیسه صفرا می شود.

تماس جلدی مکرر و طولانی مدت با کنگر فرنگی در بعضی افراد موجب بروز حساسیت های پوستی می شود.

بیماران مبتلا به ناراحتی های شدید کبدی یا کلیوی بایستی از مصرف برگ کنگر پرهیز کنند.3

پی نوشت:

1.www.namnak.com

2.www.yotaab.com

3.www.vista.ir

منبع: راسخون
انتشار: 3 آذر 1400 بروزرسانی: 3 آذر 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1238

به "فواید کنگر فرنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید کنگر فرنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید