رتبه 86 ایران در حوزه دولت الکترونیک

به گزارش لنجان بلاگ، به گزارش خبرنگار مهر امیر ناظمی صبح امروز دوشنبه در رویداد ملی زمینه سازی مشارکت بخش غیردولتی در پروژه های دولت الکترونیک که در وزارت ارتباطات برگزار گردید، با انتقاد از فقدان آمادگی دولت در همکاری با بخش خصوصی گفت: آغاز دولت در ایران با همکاری بخش خصوصی شکل گرفت و بخش خصوصی 33 سال قبل از کشف نفت و 31 سال قبل از مشروطیت، برق را به ایران آورد و اداره روشنایی معابر ایجاد کرد اما امروز می بینیم که آمادگی دولت در همکاری با بخش خصوصی در پایین ترین سطح ممکن قرار گرفته است و دولت جوابگوی مشارکت بخش خصوصی نیست.

رتبه 86 ایران در حوزه دولت الکترونیک

وی با بیان اینکه شاهد فرآیندهای بسیار قدیمی در حوزه همکاری های اقتصادی در دولت هستیم، افزود: از زمانی که نفت وارد عرصه اقتصادی شد، دیگر احتیاج به بخش خصوصی از سوی دولت احساس نشد و هم اکنون شاهد فقدان آمادگی لازم برای نوآوری در حوزه های اقتصادی هستیم که بخش خصوصی می تواند این خلاء را جبران کند.

ناظمی با بیان اینکه امروز دولت نه تنها توانمندی فنی و ابزاری ندارد، بلکه به واسطه تحریم ها، توانمندی اقتصادی نیز برای اجرای بسیاری از پروژه ها را ندارد و ناچار به همکاری با بخش خصوصی است، گفت: با این وجود سطح آمادگی پایین و ضعیفی در دولت برای همکاری با بخش خصوصی دیده می گردد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه دولت الکترونیک زیرساخت ورود به قرن جدید محسوب می گردد و احتیاجمند آمادگی این زیرساخت ها در کشور هستیم، گفت: ما نمی توانیم با زیرساخت های دنیا مدرن قهر باشیم و تنها راه گریز ما از شرایط کنونی، توسعه دولت الکترونیک است.

وی گفت: با این وجود شاهد هستیم که رتبه ما از سال 2005 تا به امروز در دولت الکترونیک در میان کشورهای دنیا بالای 100 بوده و تنها در سال 2016 با کمی ارتقاء به رتبه 86 رسیدیم، این در حالی است که در زمینه سهولت کسب و کار و رقابت پذیری که زیرشاخص های دولت الکترونیک محسوب می شوند نیز شرایط مناسبی نداریم.

ناظمی توضیح داد: رتبه 86 ما در دولت الکترونیک قابل تقدیر نبوده و از شرایط مورد انتظار فاصله داریم، این در حالی است که ما در صندلی متوسط دنیای قرار داریم و فاصله ما با کشورهای منطقه نیز زیاد نیست، بر این اساس باید در رفتار و نگاهمان به توسعه زیرساخت های دولت الکترونیک بازاندیشی کنیم.

وی یکی از شاخص های اصلی توسعه یافتگی را بر مبنای آمارهای ITU شاخص مشارکت عمومی و خصوصی در پروژه های دولتی مطرح کرد و گفت: دانش نوآورانه، یک دانش توزیع یافته است و در انحصار و تمرکز دولت قرار ندارد، بر این اساس ما نیز باید شرایط مشارکت بخش غیردولتی را در پروژه های دولت الکترونیک فراهم کنیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه الزامات قانونی برای مشارکت بخش غیردولتی در پروژه های دولت الکترونیک وجود دارد اما نهادهای قانونی آماده این کار نیستند، گفت: از سوی دیگر فضایی برای حضور مدیران دولتی در این مشارکت دیده نمی گردد و مدیرانی که وارد این فضای همکاری می شوند، متهم به اختلاس و زد و بند شده و ترجیح می دهند محافظه کارانه قدم بردارند.

به گفته ناظمی، تنها راه برون رفت از شرایط موجود و ایجاد شفافیت، توسعه دولت الکترونیک در کشور است تا فضای اعتمادی را برای مشارکت بخش غیردولتی در پروژه های دولت الکترونیک فراهم کند.

به گزارش خبرنگاران، در این مراسم رضا باقری اصل دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات نیز با تأکید بر اینکه دستورالعمل مشارکت و سرمایه گذاری بخش غیردولتی در پروژه های دولت در این شورا در سال 97 به تصویب رسیده است، تأکید کرد: باید زیرساخت های حقوقی برای تحقق این پروژه ها فراهم گردد.

وی گفت: زیرساخت های حقوقی مشارکت بخش غیردولتی در پروژه های دولت الکترونیک احتیاجمند بازنگری است.

باقری اصل توضیح داد: از اول انقلاب تا به امروز هیچ مجلسی یک ریال از بودجه حوزه ارتباطات کم نکرده و تا به امروز بودجه جاری این بخش کاهشی نداشته است، این در حالی است که باید حدود 40 درصد درآمدهای وزارت ارتباطات وارد حوزه آی سی تی گردد و سرمایه گذاری در این زمینه صورت گیرد اما شاهد هستیم که متأسفانه دولت اجازه فعالیت به بخش خصوصی در پروژه ها را نمی دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 128

به "رتبه 86 ایران در حوزه دولت الکترونیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه 86 ایران در حوزه دولت الکترونیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید