جزئیات پروژه های فعال در شهرهای جدید

به گزارش لنجان بلاگ، خبرنگاران: مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از فعال بودن پروژه های مشارکتی به ارزش 7000 میلیارد تومان در شهرهای جدید خبر داد و گفت: سال 1398 با وجود تحریم ها، شرایط رکودی در شهرهای جدید وجود نداشت و درآمد مجموعه شرکت عمران نسبت به سال 1397، دو برابر شد.

جزئیات پروژه های فعال در شهرهای جدید

به گزارش لنجان بلاگ به نقل از ایسنا، حبیب الله طاهرخانی در نشست با مدیران عامل شهرهای جدید که به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: در سال 1398 علی رغم شرایط سخت ناشی از تحریم ها، در مجموع در فعالیت های شرکت عمران شهرهای جدید رکودی مشاهده نشد و حرکت های بسیار خوبی شکل گرفت. از جمله اینکه عملکرد درآمدی شرکت عمران شهرهای جدید که موتور محرکه فعالیت های این شرکت است؛ به بیش از دو برابر سال 1397 افزایش پیدا کرد که نتیجه تلاش و تلاش همکارانمان در شرکت های تابعه بود تا بتوانیم سطح عملکردمان را با توجه به افزایش سطح عمومی قیمت ها حفظ کنیم. خوشبختانه عملکرد خوبی در آغاز پروژه های مشارکتی داشتیم و با وجود این که انتظارات خیلی بیشتر است، اما سال 1398 سال ویژه ای از این حیث بود و در مجموع 7000 میلیارد تومان پروژه های مشارکتی در جریان در مجموعه شهرهای جدید داریم که انعقاد قرارداد 4000 میلیارد تومان آن در سال گذشته انجام شد.

افتتاح مترو گلشهر - هشتگرد از پروژه های استراتژیک سال 98

وی افتتاح مترو گلشهر - هشتگرد که با حضور رییس جمهوری افتتاح شد را از مهم ترین پروژه های استراتژیک شرکت عمران شهرهای جدید در سال 1398 خواند و افزود: در سال گذشته این پروژه در انتهای کار و نیازمند اعتبارات نقدی بالایی بود که خوشبختانه این اقدام انجام شد. ساختارمند کردن موضوعات اجتماعی، اتفاق مهم دیگری بود که پس از سال ها در سال قبل در مجموعه شهرهای جدید انجام شد. دفتر توسعه اجتماعی مورد تایید سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی قرار گرفت و مجموعه اقدامات در این حوزه چارچوب مند شد و ردیف اعتباری مشخصی نیز برای حوزه توسعه و خدمات اجتماعی در نظر گرفته شده است.

تاسیس شرکت عمران شهرهای جدید تیس و ایوانکی

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: ما در سال 1398 پس از سال ها دو شرکت عمران جدید تاسیس و از 17 شرکت به 19 شرکت افزایش پیدا کردیم. شرکت عمران شهر جدید تیس در سواحل مکران که از نقاط استراتژیک برای توسعه آینده کشور است و شرکت عمران شهر جدید ایوانکی؛ دو شرکت جدیدی بودند که در سال گذشته به مجموعه شهرهای جدید پیوستند و امیدواریم در سال جاری چارچوب استقلال اقتصادی خود را به دست آوردند.

سیاست احداث و توسعه مراکز محلات از دیگر موضوعاتی بود که طاهرخانی به آن اشاره و بیان کرد: این سیاست سال گذشته مورد توجه قرار گرفت و انتظارت زیادی از آن داشتیم؛ سال جاری نیز مجددا بر آن تاکید می شود؛ حجم بالای واگذاری واحدهای مسکونی در مجموعه شهرهای جدید نیازمند خدمات و فضای شهری هستند.

وی به موضوع مسکن مهر شهرهای جدید پرداخت و با اشاره به این که عملکردمان در بحث مسکن مهر در سال 98 بهتر از سال 97 بوده است، بیان نمود: این پیشرفت با توجه به افزایش قیمت های سال 1398 و مسائل متعدد دیگر انجام گرفت و در خاتمه سال نیز همه گیری بیماری کرونا به خصوص در شرکت هایی که دارای حجم عمده مسکن مهر بودند کار را سخت کرد. با این حال، نسبت به برنامه ها و تعهدات وزارت راه و شهرسازی عقب هستیم و انتظار می رود با توجه به این که مقدمات کار را در سال گذشته بهتر آماده کرده ایم، سال جاری عملکرد بهتری داشته باشیم.

تفاهمنامه مترو تهران-پردیس اولین تفاهم برای ساخت مترو با روش مشارکتی/ ضرورت دسترسی شهر جدید علوی به بندر شهید رجایی

معاون وزیر راه و شهرسازی، انجام تفاهم سرمایه گذاری در احداث مترو تهران - پردیس را دیگر اقدام مجموعه شهرهای جدید در سال 1398 خواند و گفت: امیدواریم حوزه حمل و نقل شرکت مادر و شرکت عمران پردیس، پیگیری های لازم در این خصوص را انجام دهند. عقد این تفاهمنامه از این جهت مهم است که این تفاهم، اولین قرارداد مترویی در مجموعه شهرهای جدید است که با روش مشارکتی مبادله می شود. در حوزه توسعه نظام دسترسی ها بین شهر جدید و شهرهای اصلی، دو پروژه مهم دسترسی شهر علوی به بندر شهید رجایی و آزادراه تبریز - سهند را نیز دنبال می کنیم و علی رغم پیشرفت ها انتظارمان برای سرعت دریافت تکمیل هر دو پروژه بیشتر است.

محافظت از شهروندان و محیط های کسب و کار در روبروه با کرونا

وی در ادامه به تشریح برنامه های شرکت عمران شهرهای جدید در سال جاری پرداخت و با اشاره به این که ما در ابتدای سال ها به صورت سنتی دچار یک رکود و وقفه در کشور هستیم و موضوع همه گیری بیماری کرونا این مساله را مضاعف کرده است، افزود: دو استراتژی در بحث روبروه با کرونا خواهیم داشت که یکی محافظت از زندگی مردم و کارکنان است که در اولویت است و استراتژی دوم نیز حفاظت از محیط کسب و کار و فعالیت هایمان است که این موضوع را نیز نمی توانیم متوقف کنیم. از این رو به همه مدیران عامل شرکت های عمران تاکید می کنم که به کارکنان دارای بیماری زمینه ای مرخصی دهند.

او افزود: موضوع دوم، ایمنی محیط های کاری است و دستورالعمل های کافی برای مناسب سازی محیط های کاری برای روبروه با کرونا آماده شده است. در این خصوص مدیران شرکت ها باید ضمن توجه و دقت مضاعف به دستورالعمل ها، نسبت به تهیه و در اختیار گذاشتن امکانات بهداشتی و محافظتی لازم به کارکنان اقدام کنند. موضوع مهم دیگر شهروندان هستند. شهروندانی که هم ساکن شهرهای جدید هستند و هم شهروندانی که برای ارائه خدمات به ما مراجعه می کنند. اقدامات خوبی توسط شرکت ها اجرا شده و مسوولیت اجتماعی و شرکتی ما این است که در این برهه به ساکنان شهرهای جدید کمک کنیم؛ به همین دلیل در این زمینه هیچ محدودیتی نداریم و اگر شرکت ها در این خصوص نیازمند اصلاح بودجه و تقویت ردیف های مربوط هستند این اقدام را انجام خواهیم داد. تهیه پکیج های بهداشتی و ضدعفونی کردن محیط های شهری باید با همکاری دستگاه های ذی ربط به صورت مستمر در کنار اطلاع رسانی به شهروندان در خصوص نحوه روبروه با ویروس و محیط های آلوده را در دستور کار قرار دهیم. تجربه نشان داده است که دسترسی محیط های کمتر برخوردار به امکانات بهداشتی محدودتر است و نمی توانیم نسبت به این موضوع بی توجه باشیم.

ضرورت سرعت دریافت ارائه خدمات الکترونیک و تداوم کار و فعالیت

طاهرخانی در بخش دیگری از این جلسه با تاکید بر ضرورت سرعت دریافت ارائه خدمات الکترونیک در شرکت های عمران شهرهای جدید و ضرورت توجه کافی به این مساله مهم و استراتژیک به موضوع تداوم فعالیت و کار در شهرهای جدید اشاره و بیان نمود: نباید وقفه و خللی در تداوم کار و فعالیت اتفاق افتد و تداوم فعالیت های اصلی و ساختمانی و جلوگیری از رکود در این خصوص از برنامه های اصلی ما در شرایط کنونی است؛ اگرچه درد امروز ما ویروس کرونا است اما دردهای بعدی زمانی ظهور پیدا می کند که با موضوع مربوط به از دست دادن شغل ها روبرو می شویم. کارگران روزمزد، بخش عمده کارگرانی مرتبط با ما هستند؛ رکود این فعالیت ها باعث می شود که این افراد از ادامه زندگی عادی خود باز بمانند. به همین دلیل به هیچ وجه تعطیلی این فعالیت ها مدنظر نیست و باید یاد بگیریم که با وجود این ویروس به فعالیتمان ادامه دهیم. به همین دلیل تاکیداتی وجود دارد که باید برای فعال کردن این موضوع مد نظر قرار گیرد.

اقدام ملی مسکن در راس محورهای برنامه عملیاتی سال 99

طاهرخانی پس از طرح برخی از موضوعاتی که نیازمند هماهنگی بیشتر صف و ستاد در مجموعه شرکت عمران شهرهای جدید است، به تشریح محورهای 20 گانه سال 1399 این شرکت پرداخت و برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن را نخستین و کلیدی ترین محور برنامه های این شرکت خواند و افزود: برنامه اقدام ملی مسکن، شقوق مختلفی دارد که بخشی مربوط به متقاضیان ثبت نامی و بخشی مربوط به آغاز عملیات اجرایی پروژه ها است؛ به این منظور باید اسناد، طراحی ها و برآوردها انجام شود تا پروژه ها هر چه سریع تر به سمت اعلام فراخوان سوق داده شوند. نکته مهم در طرح اقدام ملی مسکن این است که هیچ پروژه ای در کل شرکت های عمران بدون قطعی شدن ثبت نام متقاضیان آغاز نمی شود. البته این موضوع با انجام برخی اقدامات برای آغاز کار منافاتی ندارد و این اقدامات باید متناسب با پروژه انجام شوند. به همین دلیل موضوع مهم و حیاتی انتخاب پیمانکاران بر اساس شیوه نامه باید به سرعت در دستور کار قرار گیرد. تاکید وزیر راه و شهرسازی این است که عملکرد قابل توجهی در این خصوص داشته باشیم و اردیبهشت، ماه خاصی از این نظر است. وجه دیگر طرح اقدام ملی مسکن، پروژه های مشارکتی است که سال گذشته حدود 11 هزار واحد بود و سال جاری این عدد باید به 50 هزار واحد برسد.

اتمام مسکن مهر پردیس در سال جاری

اتمام باقیمانده پروژه های مسکن مهر شهر جدید پردیس، آغاز نسل دوم شهرهای جدید و شهرک های مسکونی و اقامتی، توسعه نظام حمل ونقل انبوه و سریع بین شهرهای جدید و مادر، توسعه نظام دسترسی آزادراهی و بزرگراهی بین شهرهای جدید و مادر، توسعه حمل و نقل عمومی و انسان محور در درون شهرهای جدید، توسعه و گسترش زیرساخت های اجتماعی، احداث مراکز محلات، تحقق بودجه سال 1399، هوشمندسازی فعالیت ها و مدیریت شهرهای جدید، ارزیابی و ارتقاء تاب آوری شهرهای جدید، هویت بخشی و نوسازی فعالیت های فرهنگی و هنری در مجموعه شهرهای جدید، تحول سازمانی-ساختاری و توسعه حکمروایی خوب شهری، توسعه و تقویت پایه اقتصادی شهرها و آغاز فعالیت های ارزش افزا، ایجاد و تکمیل زیرساخت ها و خدمات روبنایی شهرها، توسعه فعالیت های نوآورانه و خلاقانه مجموعه شهرهای جدید، انتظام بخشی به توسعه فضایی و ضابطه مندی ساخت و سازها، پیاده سازی برنامه های برندینگ شهری، راه اندازی و توسعه رویدادهای شهری و توسعه پژوهش های کاربردی و تقاضامحور از دیگر محورهای برنامه عملیاتی سال 1399 شرکت عمران شهرهای جدید بود که طاهرخانی در این جلسه به تفصیل به آن ها پرداخت.

در بخش دیگری از این جلسه، مدیران عامل شرکت های عمران شهرهای جدید به ارائه گزارشی از اقدامات خود در سال گذشته پرداختند و آخرین تحولات پروژه ها و برنامه های کلیدی خود را با مسوولان شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید در میان گذاشتند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 290

به "جزئیات پروژه های فعال در شهرهای جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پروژه های فعال در شهرهای جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید