2 نوع طرز تهیه استامبولی پلو قالبی خوشمزه و تمام فوت و فن های آن

به گزارش لنجان بلاگ، استانبولی پلو یا طرز تهیه استامبولی پلو قالبی یا ساده از آن مدل غذا هایی است که در هر شهری دستور پخت متفاوتی دارد و حتی اسم های مختلفی هم روی آن گذاشته اند.

2 نوع طرز تهیه استامبولی پلو قالبی خوشمزه و تمام فوت و فن های آن

استانبولی پلو را با مواد مختلفی مثل گوشت چرخ نموده، گوشت فیله گاو یا گوسفند، مرغ، لوبیاسبز، سیب زمینی، هویج و حتی سبزی های معطر خشک یا تازه درست می نمایند. وجه اشتراک همه این مدل استانبولی پلو ها این است که مواد اصلی آن ها را برنج و گوجه فرنگی تشکیل می دهند. ضمناً خیلی ها به استانبولی پلو دمی گوجه می گویند. این مقاله را به طرز تهیه استانبولی پلو قالبی اختصاص داده ایم.

همان طور که از اسمش هم پیداست، استانبولی پلو قالبی پیش از هر چیز احتیاج به قالب و بعد هم احتیاج به فر دارد؛ و البته به خاطر ظاهری که دارد، مجلسی تر از استانبولی پلو در قابلمه است. پس فر را روشن کنید که تا آماده کردن مواد، به اندازه کافی گرم شده باشد. ما در طرز تهیه استانبولی پلو قالبی، در ابتدا از دستور اصلی استفاده نموده ایم و استانبولی ساده یا دمی گوجه را برای شما آورده ایم. ولی اگر می خواهید مواد دیگری را به این غذای خوشمزه اضافه کنید، طرز تهیه استانبولی پلو با گوشت چرخ نموده و لوبیاسبز را بخوانید. همچنین اصول مربوط به افزودن دیگر مواد را هم در ادامه بخوانید تا در صورت دلخواه، به استامبولی پلو اضافه کنید.

مواد لازم برای 4 نفر

برنج: 2 لیوان دسته دار فرانسوی

سیب زمینی: 2 عدد متوسط

گوجه فرنگی: 500 گرم

رب گوجه فرنگی: 1 قاشق چای خوری

نمک، زردچوبه و فلفل قرمز: به میزان لازم

روغن: به میزان لازم

مراحل پخت استامبولی پلو قالبی

برنج را از قبل به مدت حداقل 1 ساعت در آب ولرم و نمک بخیسانید. همین ابتدا بگوییم که استفاده از رب گوجه فرنگی در طرز تهیه استانبولی پلو کاملا اختیاری است، ولی اگر قصد دارید از آن بهره ببرید، حتما کمی در روغن تفت بدهید تا طعم خامی آن گرفته گردد.

برای کسانی که می خواهند رنگ استانبولی پلوشان قرمزتر گردد، رب گوجه فرنگی بسیار مناسب است، ولی اگر طعم آن را دوست ندارید، آن را حذف کنید. گوجه فرنگی ها را بشویید و به صورت مکعبی ریز خرد یا رنده و پوره کنید.

پوست سیب زمینی ها را بگیرید و بشویید. بعد از این که آب آن ها خشک شد، به صورت نگینی خرد کنید. یک قابلمه را روی حرارت بگذارید و مقداری روغن در آن بریزید. سیب زمینی ها را سرخ کنید. لازم نیست کاملا طلایی شوند، همین که خامی آن ها گرفته گردد، کافی است. سیب زمینی ها را از قابلمه بیرون بیاورید.

رب گوجه فرنگی را در قابلمه بریزید. اجازه دهید رب گوجه در روغن تفت بخورد و رنگ پس بدهد. حرارت را روی ملایم تنظیم کنید تا رب گوجه نسوزد. بعد از این که رب گوجه سرخ و خامی آن گرفته شد، گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید. اجازه دهید گوجه فرنگی هم طعم خامی خود را از دست بدهد. در همین مرحله، نمک، فلفل قرمز و زردچوبه را اضافه کنید. سیب زمینی ها را به گوجه فرنگی های سرخ شده اضافه کنید.

برنج را از آبی که در آن خیسانید، بکشید و به قابلمه اضافه کنید. بسته به میزان آب گوجه فرنگی، به مواد داخل قابلمه آب اضافه کنید. آبی که اضافه می کنید باید حتما جوش باشد و حداقل به اندازه 2 تا 3 سانتی متر آب روی سطح برنج پوشانده گردد. حرارت را بالا ببرید تا آب جوش بیاید و به خورد برنج برود و آن را نرم کند.

پختن استانبولی پلو در فر

در این فاصله، کف و دیواره قالبی را که برای استانبولی پلو در نظر گرفته اید با کمی روغن یا ترجیحا کره، چرب کنید. بعد از این که آب استانبولی پلو کشیده و برنج نرم شد، مخلوط را در قالب بریزید و روی آن را صاف و یکدست کنید. روی قالب را با فویل نازک بپوشانید.

قالب را در فر بگذارید و روی حرارت 180درجه سانتی گراد تنظیم کنید. 30 تا 45 دقیقه صبر کنید تا استانبولی پلو بپزد. سپس قالب را از فر خارج کنید و در ظرف مناسب برگردانید و سرو کنید. کنار یا روی استانبولی پلو را با سبزیجات خوردنی تازه تزیین کنید. استانبولی پلو با انواع سالاد و ماست سرو می گردد.

اصول مهم در طرز تهیه استانبولی پلو

در طرز تهیه استانبولی پلو، برنج با آب گوجه فرنگی دم می کشد و اضافه کردن مواد دیگر جزو دستور پخت اصلی استانبولی پلو نیست. البته شاید به نظر خیلی هم ساده و راحت بیاید، ولی حتما کسانی که تا حالا استانبولی پلو درست نموده اند خوب می دانند که در آوردن یک ته دیگ خوب از این غذا کار چندان راحتی نیست. در طرز تهیه استانبولی پلو، کم و زیاد شدن حرارت و مواد مورد استفاده در آن، باعث خراب شدن شکل و ظاهر و حتی طعم استانبولی پلو خواهد شد؛ بنابراین باید حسابی حواستان به رعایت اصولی نکات و فوت و فن های طرز تهیه استانبولی پلو باشد. فوت و فن های طرز تهیه استانبولی پلو را در ادامه بخوانید.

فوت و فن های استانبولی پلو قالبی

برنجی که در طرز تهیه استانبولی پلو استفاده می کنید بهتر است ایرانی باشد تا محصول نهایی طعم بهتری داشته باشد و البته برای برنج هایی که به شکل کته درست می شوند، برنج های ایرانی به دلیل لعاب انداختن مناسب ترند.

سرخ کردن سیب زمینی باعث می گردد بعد از پخت استانبولی پلو، سیب زمینی ها علاوه بر طعم بهتر، له نشوند.

اگر می خواهید ظاهر استانبولی پلو زیباتر گردد، گوجه ها را رنده یا پوره کنید تا در خاتمه پوست گوجه فرنگی در غذا نباشد. نباید فراموش کنید که بعضی افراد پوست گوجه فرنگی در غذا را دوست ندارند.

اگر می خواهید ته دیگ استامبولی پلو روشن تر یا تیره تر گردد، باید زمان پخت را تغییر دهید و آن را کم یا زیاد کنید.

در طرز تهیه استانبولی پلو قالبی می توانید از قالب چدنی یا سیلیکونی بهره ببرید. قالب چدنی در خاتمه و بعد از پخت به شما ته دیگ هم خواهد داد، ولی این امکان در قالب سیلیکونی وجود ندارد. اگر از قالب سیلیکونی استفاده می کنید، آن را در طبقه اول فر بگذارید.

طرز تهیه استامبولی پلو قالبی با لوبیا سبز و گوشت

در این دستور پخت، مراحل مشابه مراحل طرز تهیه استانبولی پلو ساده طی می گردد، ولی مواد اصلی مورد استفاده در آن متفاوت است. این استامبولی پلو برای کسانی است که نمی خواهند در غذایشان از گوجه فرنگی استفاده نمایند و ترجیح می دهند گوشت و لوبیا سبز را به عنوان منابع مقوی و مناسب پروتئین حیوانی و گیاهی استفاده نمایند.

مواد لازم برای 4 نفر

برنج: 2 لیوان فرانسوی دسته دار

حتما بخوانید طرز تهیه خورش قیمه مجلسی با عطر و طعم قیمه نذری

لوبیا سبز: 400 گرم

گوشت چرخ نموده: 250 گرم

پیاز: 1 عدد

سیر: 2 حبه

رب گوجه فرنگی: 3 قاشق غذاخوری

زعفران دم نموده غلیظ: 2 قاشق غذاخوری

ترخون و جعفری خرد و ساطوری شده: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

نمک، زردچوبه و فلفل: به میزان لازم

مراحل پخت استامبولی با لوبیا و گوشت

برنج را از قبل در آب ولرم و نمک بخیسانید و فر را روشن کنید تا گرم گردد.

در اولین مرحله از طرز تهیه استانبولی پلو با گوشت چرخ نموده، لوبیا سبز ها را در قطعات 1 تا 2 سانتی متری خرد کنید و بشویید. بعد از این که آب لوبیا ها گرفته شد آن ها را در تابه بریزید و کمی تفت دهید تا طعم خام آن ها گرفته گردد.

به اندازه 1/2 لیوان آب جوش، به لوبیا ها اضافه کنید. در ظرف را بگذارید و اجازه دهید لوبیا ها روی حرارت ملایم نرم شوند. بعد از نرم شدن، حرارت را خاموش کنید. معمولا 10 دقیقه زمان برای پخت لوبیاسبز ها کافی است.

در یک تابه دیگر، پیاز را به صورت نگینی ریز یا خلالی برش بزنید و در مقداری روغن سرخ کنید تا طلایی و سبک گردد. گوشت چرخ نموده را به آن اضافه کنید. بعد از اینکه گوشت چرخ نموده تغییر رنگ داد، رب گوجه فرنگی، نمک، فلفل و زردچوبه را اضافه کنید.

سیر ها را رنده و له کنید و به مواد اضافه کنید. در ِظرف را بگذارید و حرارت را پایین بیاورید. بگذارید بوی زهم گوشت با ادویه ها و رب گوجه فرنگی گرفته گردد. سبزیجات خرد و ساطوری شده را 2 دقیقه بعد اضافه کنید. 5 دقیقه زمان برای سرخ کردن و طعم دادن به گوشت چرخ نموده کافی است.

در یک قابلمه مقداری آب بریزید و روی حرارت بالای گاز قرار دهید. بعد از این که آب جوش آمد، آب نمکی که برنج را در آن خیس نموده بودیم، دور بریزید. برنج را به آب جوش اضافه کنید. کمی روغن به آب اضافه کنید. می توانید ادویه پلویی هم در همین مرحله از طرز تهیه استانبولی پلو اضافه کنید. بعد از این که برنج نرم شد، آن را آبکش کنید.

در یک ظرف، برنجی را که آبکش نموده اید با مواد سس (لوبیاسبز و گوشت چرخ نموده) مخلوط کنید. زعفران دم نموده را روی استانبولی پلو بریزید. بعد از این که مخلوط یکدست شد، آن ها را به همان روش طرز تهیه استانبولی پلو ساده که در بالا شرح دادیم، در قالب بریزید و در فر بگذارید؛ و حرف آخر درباره طرز تهیه استامبولی پلو قالبی

نکات نهایی در طرز تهیه استانبولی پلو قالبی

می توانید در طرز تهیه استامبولی پلو، از مرغ هم بهره ببرید. در این صورت، مرغ را با پیاز، سیر و سایر ادویه ها بپزید و بعد از پخت، ریش ریش نموده و به مواد سس استانبولی پلو اضافه کنید، این کار را در خصوص گوشت گوسفندی هم می توانید انجام دهید فقط در خصوص گوشت گوسفند به مدت زمان بیشتری برای پخت احتیاج دارید که البته می توانید از زودپز بهره ببرید.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 980

به "2 نوع طرز تهیه استامبولی پلو قالبی خوشمزه و تمام فوت و فن های آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 نوع طرز تهیه استامبولی پلو قالبی خوشمزه و تمام فوت و فن های آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید