14 تندیس حضرت مسیح در سراسر جهان

به گزارش لنجان بلاگ، تندیس های حضرت مسیح (ع) در اقصی نقاط دنیا قابل رویت هستند و محل احداث بسیاری از این بنا ها نزد جامعه مسیحیت اماکن مذهبی انگاشته می شوند. برخی از این تندیس ها در مقایسه با برخی دیگر شهرت بیشتری دارند. اکنون ما در این مجال می خواهیم 14 نمونه از شناخته شده ترین تندیس های مسیح (ع) را در چهارگوشه دنیا برای شما خوانندگان عزیز معرفی کنیم. با خبرنگاران همراه شوید.

14 تندیس حضرت مسیح در سراسر جهان

آیا می دانستید؟

تعداد زیادی صاعقه گیر بر قسمت سر، بازوها و دستان تندیس Christ the Redeemer (مسیح رهایی بخش) در شهر ریودوژانیرو برزیل نصب شده است و از این پیکره در برابر صاعقه های آسمانی که معمولا در فصل تابستان چندین بار بناهای تاریخی را مورد اصابت قرار می دهد محافظت می کند. دین مسیحیت بزرگ ترین مذهب دنیا به لحاظ تعداد پرستش کنندگان است و مقلدان این آیین توحیدی با جمعیتی بالغ بر 2 میلیارد نفر در سرتاسر گیتی پراکنده اند. ازاین رو طبیعی است که در چهارگوشه دنیا بناهای بی نظیری مانند کلیسا، کلیساهای جامع و تندیس های چشمگیری مثل تندیس پر ابهت مسیح (ع) به دست مسیحیان پارسا بنا شده باشد. اگرچه تندیس حضرت عیسی (ع) در درون کلیساها و کلیساهای جامع معمولا در ابعاد واقعی انسان بنا شده است، اما پیکره هایی که در خارج از کلیساها دیده می شوند با ابعاد و اندازه های بسیار بزرگ ساخته شده اند. درواقع هدف از ساخت این تندیس ها این است که حضور جاودانه یک شخصیت ملکوتی در هر زمان و مکان تداعی شده و از سوی دیگر، عمق ایمان مردمی که چنین بناهای مذهبی را آفریده اند نشان داده شود. همان گونه که شما در فهرست زیر مطالعه می کنید، طراحی منظور شده در ساخت این بناها دارای تنوع است که این مطلب تفاوت فرهنگی مردم در نقاط مختلف دنیا و نوع نگاه آن ها به حضرت عیسی (ع) را نشان می دهد.

1. تندیس Christ of the Abyss (مسیحِ بی کران)، دریای مدیترانه

تندیس اصلی Christ of the Abyss در سال 1954 نزدیک ناحیه ساحلی ایتالیا واقع در دریای مدیترانه در زیر آب کارگذاری شد. پس از آن در سال 1961 نمونه ا برنزی از این تندیس در کشور جزیره ای گرنادا (Grenada) و یک نمونه دیگر هم در سال 1965 در ناحیه Key Largo واقع در ایالت فلوریدای امریکا کارگذاری شدند. تماشای این تندیس ها برای افرادی که در این مناطق سرگرم غواصی با لوله تنفس یا ماسک اکسیژن هستند بسیار مسرت بخش است.

2. تندیس Cristo Rei of Dili،کشور تیمور شرقی

این تندیس هدیه ای از سوی دولت اندونزی برای مردم تیمور شرقی بود. از سال 2002 میلادی تا به امروز تندیس Cristo Rei تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری این کشور تازه استقلال یافته شده است. برخلاف سایر تندیس هایی که در این مقاله در مورد آن ها صحبت می کنیم، تندیس Cristo Rei از مس ساخته شده است. این تندیس از 27 قطعه تشکیل شده که کار ساخت آن ها در اندونزی به انجام رسید و مجتمع سازی و مونتاژ قطعات در محل استقرار تندیس صورت پذیرفت.

3. تندیس Christ the Redeemer،شهر ماراتی ایتالیا

این تندیس باوقار و خوش تراش حضرت مسیح (ع) در میان بومیان منطقه معروف به مسیح رهایی بخش است. هزینه احداث این بنا را یک کارآفرین ایتالیایی به نام استفانو ری وتی (Stefano Rivetti) پرداخت کرد. پیش از رونمایی در برابر انظار عمومی در سال 1965 این تندیس با استفاده از سنگ مرمر آبی مایل به خاکستری ساخته شد و روی تپه (Biagio) مشرف بر شهر ماراتی قرار گرفت.

4. تندیس Cristo Rey، کلمبیا

تندیس Cristo Rey سال 1953ساخته شد. این تندیس بر فراز یک تپه بزرگ در شهر کالی (Cali) جای گرفته است. بازدیدکنندگانی که برای دیدن تندیس مسیح (ع) به این مکان می آیند از تماشای چشم اندازهای طبیعی وسیع نیز لذت می برند. صعود به این تپه با توجه به شیب تندی که دارد تنها برای افرادی که از شرایط جسمی مناسب برخوردار هستند امکانپذیر است. البته سایر بازدیدکنندگان هم در صورت تمایل می توانند با کرایه تاکسی به بالای تپه راه یابند.

5. تندیس Christ of Vũng Tàu، ویتنام

این تندیس بزرگ حضرت مسیح (ع) در دل کوهی پوشیده از جنگل های انبوه به نام (Nho) در منطقه Vũng Tàu کشور ویتنام واقع شده است. انجمن کاتولیک ویتنام در یک دوره بیست ساله از سال 1974 تا 1993 کار احداث این بنای عظیم را بر عهده داشت. ارتفاع این پیکره با احتساب پایه آن 36متر از سطح زمین است. یک راه پله داخلی درون این پیکره طراحی شده است تا بازدیدکنندگان با بالا رفتن از آن و رسیدن به راس تندیس مناظر اعجاب انگیزی را از آن ارتفاع مشاهده کنند. مصالح به کار رفته در ساخت این سازه گرانیت و بتن است. اشعه های تابشی متالیک رنگی که نزدیک به ناحیه سر تندیس دیده می شود تنها برای دکور و زیباسازی این پیکره کاربرد ندارند، بلکه به عنوان صاعقه گیر نیز عمل می کنند.

6. تندیس Christ the King (مسیحِ پادشاه)، پرتغال

این تندیس در میان بومیان پرتغال با نام (Cristo Rei) شناخته می شود. پس از آن که کاردینال اعظم شهر لیسبون از برزیل دیدار کرد و تندیس Christ the Redeemer در شهر ریودوژانیرو بر او تاثیر گذاشت وی دستور داد که تندیس Christ the King در لیسبون بنا شود. کار احداث این بنا از سال 1959تا 1969به طول انجامید. در جریان جنگ دنیای دوم این تندیس تا حد زیادی سالم باقی ماند که این امر از نگاه مردم پرتغال، نشانی از حق شناسی مسیحیان است. بنای یادشده روی پرتگاهی نزدیک رودخانه Tagus احداث شده است. طول 28متری بدنه تندیس و ارتفاع 81 متری پایه آن از سطح زمین، این بنا را به عنوان مرتفع ترین تندیس مسیح (ع) در دنیا مطرح می کند.

7. تندیس Christ of the Mercy (مسیحِ بخشنده)، نیکاراگوئه

تندیس نامبرده با ارتفاع 26 متر بزرگ ترین پیکره حضرت عیسی (ع) در امریکای مرکزی محسوب می شود. این پیکره در قسمت شمال شهر San Juan Del Sur در نیکاروگوئه واقع شده است. هزینه ساخت آن را یک تاجر بومی به نام اروین گونزالز (Erwin Gonzalez) پرداخت کرد و باآنکه این بنا در ملک خصوصی قرار گرفته است، مردم می توانند با کسب اجازه از آن دیدن کنند.

8. تندیس Cristo de la Concordia، بولیوی

این تندیس در حالت کلی با دارا بودن 40متر ارتفاع و 2200تن وزن، بزرگ ترین و سنگین ترین پیکره مسیح (ع) در دنیا محسوب می شود. به علاوه، این تندیس بلندترین تندیس مسیح (ع) برحسب ارتفاع از سطح دریا نیز تلقی می شود. تندیس Cristo de la Concordia (مسیح مُصلح) بر بالای تپه San Pedro در شهر Cochabamba واقع شده است. اگر کسی بخواهد این تندیس را از نزدیک ببیند باید جهت 2000 پله ای را به سمت نوک تپه بالا برود؛ البته اگر پیمایش این جهت برای بازدیدکنندگان سخت باشد می توانند از سرویس تله کابین استفاده کنند. در روزهای یکشنبه هم بازدیدکنندگان مجازند تا با طی 1400 پله دیگر به بالاترین نقطه تندیس راه یابند.

10. تندیس Christ the Redeemer، برزیل

تندیس Christ the Redeemer در ریودوژانیرو برزیل که به ظن قوی، مشهورترین تندیس عیسی مسیح (ع) است یکی از عجایب هفت گانه دنیا محسوب می شود. این تندیس با دارا بودن ارتفاع 30متر (بدون احتساب پایه 8 متری آن) به عنوان پنجمین تندیس بزرگ مسیح (ع) در دنیا شناخته می شود. بازوهای این تندیس بسیار بزرگ به شکل صلیب از هم بازشده اند و طول دو دست پیکره 28متر است. تندیس مذکور در طول سال های 1926 تا 1931 ساخته شد و از آن پس تبدیل به نماد شهر ریودوژانیرو و معروف ترین بنای برزیل شد.

10. تندیس Divine Savior of the World (نجات بخش الهی دنیا)، السالوادور

این تندیس در سال 1942 در شهر سان سالوادور پایتخت السالوادور بنا شد و عیسی مسیح (ع) را درحالی که بر فراز گیتی ایستاده نشان می دهد. پایه مرتفع این تندیس نیز از جنس گرانیت و بتن است. این بنا در سال 1986براثر وقوع زلزله کمی آسیب دید و در سال 2010مجددا مرمت و رنگ آمیزی شد.

11. تندیس Christ of the Sacred Heart (مسیح صاحب قلب مقدس) ، مکزیک

این تندیس در فاصله 10 کیلومتری از شهر Rosarito واقع شده و از فولاد و فایبرگلاس ساخته شده است. این پیکره از این حیث در میان تندیس های دیگر دنیا منحصربه فرد است که با طراحی تمام رنگی ساخته شده است؛ درحالی که سایر تندیس ها یا سفید یا تک رنگ هستند.

12. تندیس Cristo della Minerva ،شهر رم ایتالیا

این تندیس که با نام Christ the Redeemer هم شناخته می شود یکی از قدیمی ترین و بی نظیرترین تندیس های حضرت مسیح (ع) محسوب می شود. این تندیس به دست Michaelangelo هنرمند و مجسمه ساز سرشناس ایتالیایی و از سنگ مرمر برای کلیسای Santa Maria Sopra Minerva شهر رم ساخته شد. بنای مورد بحث باوجود ارتفاع نسبتا کوتاه 2 متری در سراسر دنیا بسیار مشهور است.

13. تندیس Cristo del Otero، اسپانیا

تندیس نامبرده در حومه شهر پالنسیا در اسپانیا قابل رویت است. این تندیس در سال 1931به دست هنرمند مجسمه ساز Victorio Macho بنا شد و او پس از مرگش در پای تندیس به خاک سپرده شد. ازآنجا که وی دوست داشت بازدیدکنندگان درست از قسمت پایین پیکره به آن نگاه کنند، تندیس را به شکل باریک و عمودی طراحی کرد.

14. تندیس Christ the King (مسیحِ پادشاه)، لهستان

کار احداث این بنا در سال 2010 در شهر Świebodzin کشور لهستان به خاتمه رسید. این تندیس نیز با ارتفاع 52/5 متر در نوع خود، به عنوان بلندقامت ترین تندیس حضرت عیسی (ع) در دنیا مطرح شده است (با احتساب تاج تندیس و تپه زیرین آن). بنای موردنظر به سفارش یک کشیش لهستانی به نام Sylwester Zawadski و با اختصاص مبلغ یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار از محل درآمد حاصل از وقف مردم منطقه احداث شد. این شمایل های زیبا و بی نظیر از حضرت مسیح (ع) چند نمونه برجسته از تلاش مجدانه مهندسان، مشوقان، کارگران و شخصیت های اهل بصیرت را نشان می دهد که برای بزرگ داشت شخصیت اصلی در قلمرو ایمانشان فعالیت کرده اند.

منبع: Buzzle

منبع: کجارو
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 132

به "14 تندیس حضرت مسیح در سراسر جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 تندیس حضرت مسیح در سراسر جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید