11 مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد

به گزارش لنجان بلاگ، آینا می دانید روغن های مایع مانند روغن زیتون چه مزیتی نسبت به روغن های جامد دارد؟ مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد را می توان با بررسی مواد تشکیل دهنده آن ها بهتر درک کرد. روغن زیتون سرشار از ویتامین ها و آنتی اکسیدان های مفید است که به مبارزه بدن در برابر سرطان و التهاب کمک زیادی می کند. اما روغن جامد حاوی روغن ترانس (بدترین ماده برای قلب و عروق) است.

11 مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد

خبرنگاران | سرویس سلامت - شاید به دنبال این سوال هستید که روغن های مایع مانند روغن زیتون چه مزیتی نسبت به روغن های جامد دارد؟ آیا می دانستید که مصرف روغن جامد ارتباط مستقیمی با بروز بیماری های قلبی دارد؟ روغن جامد با داشتن اسید های چرب ترانس، سطح کلسترول مضر خون را افزایش می دهند. افزایش کلسترول مضر LDL باعث گرفتگی رگ ها به خصوص رگ های قلبی می شود و احتمال سکته و نارسایی قلب افزایش پیدا می کند.

از دیگر مضرات مصرف روغن جامد می توان به افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم، کم وزنی بچه ها حین تولد و افزایش احتمال ابتلا به سرطلان سینه اشاره کرد. روغن زیتون بهترین جانشین شناخته شده برای روغن های جامد و حتی سایر روغن های گیاهی مایع است. این مسئله 100 درصد به صورت علمی اثبات شده است. در ادامه با یازده مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد که به صورت علمی اثبات شده اند، آشنا می شوید.

1. فراوانی چربی غیراشباع

مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد با آگاهی از مواد تشکیل دهنده این دو روغن قابل درک است. روغن زیتون، عصاره روغن طبیعی حاصله از زیتون، میوه پرچرب درخت زیتون است و حدود 24 درصد آن از چربی اشباع شده و اسید های چرب امگا6 و امگا3 تشکیل شده است، اما قسمت اعظم اسید چربی روغن زیتون را (73 درصد) نوعی چربی غیراشباع به نام اسید اولئیک تشکیل می دهد. اسید اولئیک چربی فوق العاده سالمی است. اسید اولئیک به کاهش التهاب یاری کرده و تأثیرات مفیدی بر ژن های مربوط به سرطان به جا می گذارد. چربی های غیراشباع در روغن زیتون توان مقاومت نسبی خوبی در برابر گرمای شدید از خود نشان می دهند. به همین دلیل است که روغن زیتون برای آشپزی توصیه می شود.

مزیت نسبت به روغن جامد: روغن زیتون سرشار از اسید اولئیک غیراشباع است و این اسید پرچرب دارای مزایای فراوانی برای سلامت جسم است و انتخابی سالم برای آشپزی است.

2. فراوانی آنتی اکسیدان ها

روغن زیتون دارای مواد مغذی مفیدی است. علاوه بر مزایای اسید های چربی آن، روغن زیتون حاوی مقدار نسبتاً اندکی ویتامین E و K است. مزیت مهم روغن زیتون نسبت به روغن جامد وجود آنتی اکسیدان های مقوی در روغن زیتون است. آنتی اکسیدان ها لحاظ بیولوژیکی فعال اند و امکان مبارزه با بیماری های شدید را فراهم می کنند. آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون می توانند با التهاب مقابله کرده و از اکسیدیزه شدن کلسترول های خون جلوگیری کنند. اجرای این دو عامل برای مبارزه با بیماری های قلبی ضرورت دارد.

مزیت نسبت به روغن جامد: روغن زیتون سرشار از آنتی اکسیدان است. تعدادی از آن ها تأثیرات بیولوژیکی قوی متعددی دارند و برای پیشگیری از بیماری ها موثر واقع می شوند.

3. خواص ضدالتهابی قوی

شواهد نشان می دهد که التهابات مزمن در زمره عوامل بیماری های بسیار خطرناکی از قبیل سرطان، بیماری های قلبی عروقی، سندروم متابولیک، دیابت، آلزایمر، ورم مفاصل و حتی مرض چاقی قرار دارند. روغن زیتون موجب کاهش التهاب می شود. شاید بتوان مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد را در یک کلمه خلاصه کرد؛ ضد التهاب! در این میان، اصلی ترین تأثیر ضدالتهابی این روغن به واسطه آنتی اکسیدانهاست. کلیدی ترین آنتی اکسیدان ضد التهاب روغن زیتون الیوکانتال نام دارد. این مسئله به صورت علمی اثبات شده است که الیوکانتال مشابه ایبوپروفون عمل می کند. تعدادی از دانشمندان تخمین زده اند که مقدار الیوکانتال در هر 50 میلی لیتر (سه چهارم قاشق غذاخوری) روغن زیتون اضافی استفاده نشده تأثیری مشابه 10 درصد مقدار تجویز شده ایبوپروفن برای بزرگسالان دارد.

مزیت نسبت به روغن جامد: روغن زیتون موادی مغذی از قبیل: اسید اولئیک و همچنین انتی اکسیدان الیوکانتال را در خود دارد که با التهاب مبارزه می کنند.

4. یاری به پیشگیری از سکته

سکته در اثر ایجاد اختلال در جریان خون به مغز و همچنین به دلیل لخته شدن خون یا خونریزی اتفاق می افتد. در کشور های توسعه یافته سکته، پس از بیماری های قلبی، دومین عامل شایع مرگ و میر است.

طی یک تحقیق معتبر که حدود 841 هزار نفر در آن شرکت داشتند، ارتباط میان روغن زیتون و خطر سکته به طور گستردهای مورد بررسی قرار گرفت و نتایج حاصله نشان دادند که منبع بی نظیر چربی غیراشباع مرتبط با کاهش خطر سکته و بیماری قلبی، روغن زیتون است.

یکی دیگر از بررسی های بزرگ نیز، که 140 هزار نفر شرکت کننده داشت، این نتایج را تصدیق کرده است. محققین دریافته اند که درصد خطر سکته در میان مصرف کنندگان روغن زیتون به نحو قابل توجهی پایین تر است.

مزیت نسبت به روغن جامد: مطالعات گسترده نشان داده اند که خطر وقوع سکته، دومین قاتل مردم در کشور های توسعه یافته، در بین مصرف کنندگان روغن زیتون نسبت به سایر افراد بسیار پایین تر است.

5. پیشگیری از بیماری قلبی

بیماری قلبی رایج ترین عامل مرگ و میر در جهان است. نتیجه مطالعات و مشاهدات در حوزه مدیترانه حاکی از آن هستند که بیماری های قلبی در مناطق اطراف دریای مدیترانه بسیار نادر هستند؛ بنابراین تحقیقات وسیعی درباره رژیم غذایی مدیترانه ای انجام گرفت. اکنون می دانیم خطر بیماری قلبی را به صورت قابل توجهی کاهش می دهد. یکی از ویژگی های کلیدی این رژیم غذایی، استفاده از روغن زیتون است. این رژیم با استفاده از مکانیسم های فراوان از بیماری قلبی پیشگیری می کند، التهاب را کاهش می دهد، کلسترول های مفید LDL را از اکسیداسیون در امان نگه می دارد، عملکرد جداره رگ های خونی را بهبود می بخشد و در نهایت از لخته شدن ناخواسته خون پیشگیری می کند.

همچنین این روغن تأثیرات قابل توجه مثبتی بر پایین آوردن فشار خون بالا دارد. فشار خون بالا یکی از نیرومندترین عوامل خطر بیماری قلبی و مرگ زودرس است. در مطالعه ای چنین نتیجه گیری شد که مصرف متداول روغن زیتون نیاز به دارو های فشار خون را تا 48 درصد کاهش می دهد. واقعیت این است که صدها پروژه مطالعاتی حاکی از آن هستند که روغن زیتون اضافی استفاده نشده مزایای فراوانی برای قلب دارد. پس اگر بیماری قلبی دارید یا این بیماری در میان خانواده شما سابقه دارد و یا به هر دلیل عمده دیگری در معرض بیماری قلبی هستید، ممکن است تمایل داشته باشید که به مقدار فراوانی روغن زیتون اضافی استفاده نشده به رژیم غذایی خود بیافزایید.

مزیت نسبت به روغن جامد: روغن زیتون مزایای بی شماری برای سلامت قلب دارد. فشار خون را پایین می آورد، از کلسترول مفید LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می کند و تأثیرات مثبتی بر سلامت قلب و رگ ها می گذارد.

6. جلوگیری از اضافه وزن و چاقی

مطالعات فراوانی الگوی رژیم غذایی مدیترانه را سرشار از روغن زیتون و دارای تأثیرات مثبت بر وزن بدن دانسته اند. نتایج تحقیقی که به مدت دو سال و نیم بر روی 7 هزار دانشجوی اسپانیایی صورت گرفت نشان داد که مصرف فراوان روغن زیتون با افزایش وزن ارتباطی ندارد. به عبارت دیگر، مصرف زیاد روغن زیتون با اضافه وزن و بیماری های چاقی ارتباطی ندارد؛ و حتی در مطالعه ای که به مدت 3 سال روی 187 شرکت کننده انجام گرفت، چنین نتیجه گیری شد که رژیم غذایی مملوء از روغن زیتون سطوح انتی اکسیدان ها را در خون افزایش داده و موجب کاهش وزن می شود.

مزیت نسبت به روغن جامد: به نظر نمی رسد که مصرف میزان بسیار فراوان روغن زیتون به اضافه وزن منتهی شود. بلکه حتی شاید فوایدی برای کاهش وزن داشته باشد.

7. مبارزه با بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر شایع ترین بیماری فاسد کننده مغز و اعصاب در جهان است؛ و یکی از ویژگی های اصلی آن تقویت نیروی پلاک های بتا امیلوئید در داخل مغز است. آزمایشی بر روی موش ها نشان داد که مواد موجود در روغن زیتون به نابودی این پلاک ها از سلول های مغزی یاری می کند؛ و مطالعه دیگری که بر روی انسان صورت گرفت حاکی از آن بود که رژیم غذایی مدیترانه ای که شامل روغن زیتون است تأثیرات مثبتی بر عملکرد مغز دارد.

مزیت نسبت به روغن جامد: برخی از تحقیقات حاکی از این هستند که روغن زیتون با بیماری آلزایمر مبارزه می کند، اما هنوز تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام پذیرند.

8. کاهش خطر دیابت نوع 2

مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد با عملکرد آن ها در بیماری دیابت قابل درک است؛ روغن جامد عامل دیابت و روغن زیتون مبارز دیابت است! شواهد نشان می دهد که روغن زیتون محافظی قدرتمند در برابر انواع دیابت است. دانشمندان در نتیجه چندین مطالعه روغن زیتون را دارای تأثیرات مثبتی بر قند خون و حساسیت انسولینی دانسته اند. نتایج یک آزمایش کلینیکی تصادفی که اخیراً بر روی 418 شرکت کننده غیردیابتی انجام گرفت، تأثیرات پیشگیری کننده روغن زیتون را تصدیق کرد. در این تحقیق نشان داده شد که رژیم غذایی مدیترانه ای دارای روغن زیتون، خطر ظهور دیابت نوع 2 را تا بیش از 40 درصد کاهش می دهد.

مزیت نسبت به روغن جامد: مطالعات تجربی در کنار آزمایشات کلینیکی اثبات می کنند که روغن زیتون ترکیب شده با رژیم غذایی مدیترانه ای خطر ظهور دیابت نوع 2 را به صورت چشمگیر کاهش می دهد.

9. خواص ضد سرطانی آنتی اکسیدان های روغن زیتون

سرطان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در جهان است. اما امکان ابتلای ساکنان کشور های حوزه مدیترانه به برخی از سرطان ها کمتر است و بسیاری از محققان معتقدند که امکان دارد روغن زیتون تأثیرات مثبتی در این زمینه داشته باشد. آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. رادیکال های آزاد مواد ناقصی در بدن هستند که می توانند باعث بروز سرطان شوند. در بسیاری از آزمایشات چنین نتیجه گیری شده است که ترکیبات روغن زیتون می تواند مبارزه با سلول های سرطانی را تسهیل کند. در هر صورت روشن شدن این مسئله که آیا روغن زیتون از سرطان پیشگیری می کند یا نه، نیازمند انجام مطالعات مناسبی بر روی انسان است.

مزیت نسبت به روغن جامد: شواهد اولیه حاکی از آن هستند که ممکن است روغن زیتون به پیشگیری از سرطان یاری برساند، اما اثبات این قضیه به مطالعات بیشتری نیاز دارد.

10. تأثیرگذاری بر درمان ورم های روماتیسمی

ورم های روماتیسمی یکی از بیماری های خودایمنی است که با مفاصل از شکل افتاده و دردناک شناخته می شود. دلیل قطعی این بیماری هنوز مشخص نیست، اما شامل حمله اشتباهی سیستم ایمنی بدن به سلول های عادی می شود. چنین به نظر می رسد که مکمل روغن زیتون موجب بهبود علامت های التهاب و کاهش استرس اکسیداتیو در افراد دارای ورم های روماتیسمی شده است. به خصوص روغن زیتون وقتی مفید واقع می شود که با روغن ماهی، یکی از منابع اسید های چربی امگا 3 ضدالتهاب، ترکیب شود. نتایج مطالعات انجام شده نشان می دهد که روغن زیتون و روغن ماهی به میزان قابل توجهی درد مفاصل، قدرت دستگیره و کوفتگی صبح ها را در افراد دارای ورم های رماتیسمی کاهش می دهند.

مزیت نسبت به روغن جامد: روغن زیتون موجب کاهش درد مفاصل و تورم ورم های روماتیسمی می شود. تأثیرات مثبت این روغن با ترکیب آن با روغن ماهی به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

11. خواص ضد باکتری روغن زیتون

روغن زیتون حاوی موادی مغذی است که می توانند باکتری های مضری از قبیل هلیکوباکتر پیلوری را که در معده زندگی می کند، از بین ببرند. این باکتری می تواند موجب زخم معده و سرطان معده شود. آزمایشات نشان داده است که روغن زیتون می تواند در فرایند زندگی این باکتری به خصوص هنگام تقسیم سلولی و تغییر شکل اختلال ایجاد کند.

مزیت نسبت به روغن جامد: طبق تحقیقات معتبر انجام گرفته بر روی انسان، چنین نتیجه گیری شد که مصرف 30 گرم از روغن زیتون، تنها در مدت دو هفته می تواند آلودگی به هلیکوباکتر پیلوری را در بین 10 تا 40 درصد افراد از بین ببرد.

منبع: setare.com
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 844

به "11 مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد" امتیاز دهید

1 کاربر به "11 مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید