کشف شگفت انگیز آتلانتیسی در زیر رود نیل!

به گزارش لنجان بلاگ، نویسندگان باستانی مانند هرودوت تاریخدان یونانی از قرن پنجم پیش از میلاد در خصوص هرقلیون، شهر معبد بزرگی که به افتخار آمون، خدای خورشید و هوا احداث شده بود، نوشته اند. آمون یکی از مهم ترین خدایان در از 1570 تا 1069 قبل از میلاد بوده است. این شهر در سال 2001 توسط فرانک گادیو و موسسه اروپایی باستان شناسی در زیر آب کشف شده است.

کشف شگفت انگیز آتلانتیسی در زیر رود نیل!

این جا شهری است که پاریس و هلن هنگام جنگ تروآ در آن پنهان شده اند. چهارصد سال بعد استرابون، جغرافیدان و مورخ یونانی، نوشت که هرقلیون در شرق کانوپوس نزدیک دهانه رود نیل واقع شده است. بعضی از مورخان معتقدند که کلئوپاترای سوم به عنوان فرعون در این معبد تاجگذاری نموده است.

هرقلیون در حدود هزار سال قبل بر روی خاک رس سخت و شن ساخته شده است. با بالا آمدن سطح آب و زلزله هایی که در این منطقه رخ داده است، هرقلیون در نهایت به زیر آب می رود.

در حالی که گادیو از افسانه شهر زیر آب مطلع بود، ولی مطمئن نبود که این افسانه واقعیت داشته باشد تا زمانی که در سال 1798 به دنبال کشتی های جنگی ناپلئون از رود نیل عبور کرد و بقایای آن را پیدا کرد. هر چه بیشتر در اطراف این منطقه حرکت می کرد، اشیا و شواهد بیشتری از ساختارهایی قابل استناد کشف می کرد. اهمیت کشف این شهر زیر آب اندازه کشف مقبره توت عنخ آمون بوده است.

البته این مجموعه به اندازه گنجینه های مقبره توت عنخ آمون غنی و ثروتمند نبود، اما گنجینه های یافت شده در هرقلیون به خوبی حفظ شده اند و در زمانی که هرقلیون بندر عظیمی در مصر محسوب می شده است نقشی مهم نیز برای کشور مصر ایفا می نموده است. بعضی از مصنوعات باور نکردنی از دریا به دست آمده اند که از جمله آن می توان به مجسمه گرانیتی قرمز به ارتفاع حدود 5 متر اشاره نمود. بعضی آن را فرعون بطلمیوس دوم می دانند. همچنین مجسمه هایی با احتمال انتساب به ایزیس که الهه مشهور مصری است کشف شده است.

طبق گزارش مجله باستان شناسی دنیا هفتصد لنگر پیدا شده است که گویی در فضایی پارکینگ مانند صف کشیده بودند و شصت و چهار کشتی غرق شده باستانی نیز در همین نزدیکی یافت شده اند. در میان کشتی های شکسته، ستون های طلا، جواهرات طلایی، سکه های طلا، وزنه های برنز و سرب، اشیای سرامیکی، و ستون های مصری که با خطوط قدیمی حکاکی شده بودند قرار داشتند.

کشتی ها پشت سر هم وارد بندر می شدند و مالیات ها و عوارض آن ها ثبت می شد و سپس بارگیری یا تخلیه بار انجام می شده است. کانال هایی در شهر ساخته شده است که تقریبا آن را شبیه ونیز نشان می دهد و اقامتگاه هایی در مناطق دور از مرکز شهر ساخته شده بودند، بصورتی که در حومه شهر محسوب می شدند. با کمال تعجب، بسیاری از اشیای یافت شده از یونان با نام های مصری و برعکس وجود داشتند، که نشان می دهد دو کشور چقدر با هم تجارت می نموده اند.

اسکندریه چندین کیلومتر دورتر از این شهر قرار داشته است و در آن موقع عظیم ترین و مرفه ترین شهر محسوب می شده است. کتابخانه این شهر با کتاب های مشهور و دنیای خود، به عنوان یک مرکز مهم یادگیری برای جذب محققانی مانند ارشمیدس و اقلیدس در نظر گرفته می شده است. هنگامی که اسکندریه در قدرت و مقام مرتب رشد می کرد، هرقلیون رو به زوال گذاشت و تقریبا جز یادی از آن چیزی باقی نماند.

بیشتر مصنوعات هرقلیون در شرایط خوبی هستند، زیرا بیش از دو هزار سال است که گل و لای کف دریا آن ها را از نابودی حفظ نموده است. تیم اکتشاف تنها پنج درصد از شهر را کشف نموده اند و پیش بینی می نمایند که اکتشافات هیجان انگیزی برای سال های آینده انجام خواهد شد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 345

به "کشف شگفت انگیز آتلانتیسی در زیر رود نیل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف شگفت انگیز آتلانتیسی در زیر رود نیل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید