کاظمی: در صورت تحقق کارکرد نقش معلم، می توان به مراتبی از سلامت ذهن و روان دست یافت

به گزارش لنجان بلاگ، تهران (پانا) - معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به مناسبت فرارسیدن هفته بهداشت روان پیامی صادر کرد.

کاظمی: در صورت تحقق کارکرد نقش معلم، می توان به مراتبی از سلامت ذهن و روان دست یافت

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی پیام معاون پرورشی و فرهنگی وزیر به مناسبت هفته بهداشت روان به این شرح است:

در آستانه نکو داشت هفته بهداشت روان مصادف با 24 - 18 مهرماه این مناسبت مهم را حضور خانواده بزرگ و ارزشمند آموزش و پرورش، تمام دانش آموزان و کارکنان مدرسه، به ویژه مربیان و مشاوران عزیز، صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می نمایم. به گمانم چنین بزرگداشتی تنها سمبل و نمادی است از آنچه ما به عنوان انسان، معلم و خاصه، مشاور و مربی باید همواره نگاهمان بدان معطوف باشد. اساسا در تربیت دینی، سبک زندگی اسلامی- ایرانی و سیاست های جهانی بهداشت - محور هم بر این مهم بسیار تاکید شده است. از این رو من در کنار شما و همراه با شما با تمام توان و بضاعت علمی و اجرایی خویش ایستاده ام تا با تکیه بر همت و توان یکایک همکاران همدل و همراه، با جان و روان دانش آموزان آن کنیم که باد بهار با تن خسته شاخسار زمستان زده می نماید. من باور دارم که می توان تمام لحظات را با هدف رویکرد ارتقا بهداشت روان سپری کرد. من ایمان دارم که ما با کمک یکدیگر خواهیم توانست گامی اساسی در جهت تحقق این مهم برداریم به گونه ای که هر یک حول حالناایی برای دانش آموزان این سرزمین باشیم.

بر مبنای چنین باوری، هرگاه به معلمان، مربیان و خاصه مشاوران می اندیشم، ناخودآگاه تصویر پیشگامان عرصه تربیت فرایند محور در شرایط بیم و امید، آرامش و بحران، جنگ و صلح در ذهنم نقش می بندد. نقش معلمان، مربیان و مشاوران تنها در ارتقای سطح دانش و بینش خلاصه نمی شود؛ بلکه بر این باورم که در صورت تحقق کارکرد اصلی نقش معلم در معنای دقیق کلمه می توان به مراتبی از سلامت ذهن و روان در سطح جامعه دست یافت. با نیم نگاهی به شرایط سال تحصیلی گذشته و جاری که در آن بحران جهانی کوید 19به ناگاه، از مساله ای منطقه ای و محلی به چالشی فراگیر و جهانی تبدیل شد و ضرورت پرداختن به مقوله سلامت روان و تاثیر آن در توسعه پایدار پیش از پیش رخ نمود.

ناگفته آشکار است که در هنگامه مواجهه با چنین بحرانی اهمیت پرداختن به مقوله سلامت روان و ارتقا شاخصه های مرتبط با آن دوچندان می شود. اگر چه این همه گیری ضعف های ساختار های آموزشی را در سرتاسر جهان پیش از پیش آشکار ساخت، اما توامان؛ قدرت بی مانند معلمان را به تصویر کشید.

و این چنین بود که معلمان، مربیان و مشاوران توانستند به جهان بیاموزند که حفظ و ارتقاء سلامت روان باید در اولویت دستور کار دولت ها قرار گیرد؛ توانستند به جهان بیاموزند که حفظ و ارتقاء سلامت روان بر آموزش تقدم دارد. توانستند به جهان بیاموزند که نه تنها، آموزش هرگز متوقف نمی شود و حتی یک کودک نباید از تحصیل باز بماند، بلکه تاکید ورزیدند که در هر شرایطی باید به تامین و ارتقای زیرساخت های سلامت روان دانش آموزان پرداخت. شما توانستید به جهان بیاموزید که با تکیه بر تعهد و از راه دور هم می توان روح و روان و حتی جان دانش آموزان را نیز جلا بخشید. شما توانستید به جهان بیاموزید که در اسرع وقت باید به آموزش تاب آوری در جهان پرداخت و دانش آموزان را برای مقابله با بحران های شناخته و ناشناخته آینده آماده نمود. شما توانستید به جهان بیاموزید که هنوز هم - در عصر تکنولوژی و هوش مصنوعی- معلمان، مربیان و مشاوران حرف نخست را در عرصه بهداشت روان واگو می کنند.

اینک با تکیه بر تمام دستاورهای ارزشمندتان صمیمانه در خواست می کنم که به جهان بیاموزید که با دستان خالی و با امکانات اندک هم می توان روانی را متحول ساخت و حالی را بهبود بخشید. درخواست می کنم که بیش از هر زمان دیگری مهر، دوستی، بخشش، قدرت نه گفتن، بردباری، تاب آوری، مشارکت، کار گروهی و افتخار به هویت دینی و ملی را به فرزندان ایران زمین بیاموزید و به آنان بگویید که هیچ جایگاهی بالا تر و والاتر از خدمت به همنوع و کسب رضایت حق تعالی نیست و آنهم تنها در گرو سپاس گذاربودن از حضرت حق و نگاه اخلاق محور رخ می نماید. همواره به یادآریم که انسان زیستن و انسان ماندن شعار محوری همه ادیان الهی در هر عصر و دوره ای بوده و هست.

باور دارم که انتخاب شعار جهانی امسال هفته بهداشت روان هم وام دار نکات نغز و بی بدیلی بود که شما به جهان آموختید. بی تردید تحقق شعار مهمسرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیش تر برای همه، همه جا هم به یمن تلاش های بی وقفه یکایک شما همکاران عزیزم امکان پذیر خواهد شد.

اینجانب نیز ضمن تشکر از تلاش های مجدانه شما همکاران محترم به ویژه مربیان و مشاوران عزیز در اقصی نقاط کشور، سلامتی، سعادت و سربلندی روزافزونتان را در خدمت به یکایک دانش آموزان ایران اسلامی از درگاه خداوند متعال خواهانم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 618

به "کاظمی: در صورت تحقق کارکرد نقش معلم، می توان به مراتبی از سلامت ذهن و روان دست یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاظمی: در صورت تحقق کارکرد نقش معلم، می توان به مراتبی از سلامت ذهن و روان دست یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید