پیش فروش، فروش فوری یا بازار آزاد؛ بهترین راه چاره خرید خودرو

به گزارش لنجان بلاگ، کسانی که قصد خرید خودرو دارند چهار راه پیش روی خود می بینند؛ روش اول شرکت در طرح های پیش فروش است و مشتری باید به صورت علی الحساب نصف مبلغ آن را به کارخانه پرداخت کند تا بعد از شش ماه تا یک سال و پرداخت مابه تفاوت قیمت روز خودرو، ماشین را تحویل بگیرد. روش دوم طرح فروش فوق العاده است که مشتری کل مبلغ را در مرحله ثبت نام پرداخت می نماید و بعد از سه ماه خودرو را از نمایندگی به خانه می برد. روش سوم برای کسانی است که نمی خواهند چشم انتظار طرح های کارخانه و برنده شدن در قرعه کشی بمانند. آن ها پرداخت دو برابر ارزش خودرو را به جان می خرند و روانه بازار آزاد می شوند. روش چهارم هم اعتماد به خودرو های دست دوم و خرید آن ها با هزینه بسیار پایین تر نسبت به خودرو های صفرکیلومتر است. در این گزارش شرایط، مزایا و معایب هر کدام از این چهار روش را آنالیز نموده ایم تا ببینیم کدام یک از آن ها برای ماشین دار شدن بهتر است.

پیش فروش، فروش فوری یا بازار آزاد؛ بهترین راه چاره خرید خودرو

شرایط خرید خودرو در طرح پیش فروش

نصف پول خودرو را علی الحساب پرداخت کنید، تا در صف خرید خودرو قرار بگیرید. طرح های پیش فروش خودرو عموما موعد تحویل شش ماهه، 9 ماهه یا یک ساله دارند و در طرح های جدید موعد تحویل اغلب 9 ماه بعد از تاریخ ثبت نام است. زمانی که موعد تحویل خودرو فرابرسد، باید مابه تفاوت مبلغ پیش پرداخت و قیمت روز خودرو را پرداخت کنید که فاصله آن نسبت به زمان ثبت نام خیلی بیشتر شده. هر کسی نمی تواند در طرح های پیش فروش شرکت کند و متقاضیان این طرح باید شرایط را داشته باشند. شرط اصلی نداشتن پلاک است. کسی که در طرح پیش فروش ثبت نام می نماید نباید پلاک انتظامی فعال به نام خودش داشته باشد. همچنین کسانی که در سه سال اخیر در یکی از طرح های خرید خودرو کارخانه ها شرکت نموده باشند، امکان ثبت نام ندارند. اگر به ثبت نام خودرو برای فرزندتان فکر می کنید، باید بگوییم یکی از شرایط شرکت در طرح های پیش فروش سن بالای 18 سال و همچنین داشتن گواهینامه رانندگی است. بعد از ثبت نام در طرح پیش فروش، بین کسانی که شرایط شرکت در طرح را دارند قرعه کشی برگزار می گردد و کسانی که برنده شدند با واریز مبلغ پیش پرداخت ثبت نامشان نهایی می گردد. امتیاز برنده شدن در قرعه کشی قابل واگذاری به افراد دیگر نیست.

معایب: قیمت خودرو در طرح های پیش فروش قطعی نیست. برای مثال کسانی که شش ماه پیش برای خرید پژو 206 تیپ 2 ثبت نام نموده بودند، حدود 30 میلیون تومان به عنوان مبلغ پیش پرداخت هزینه کردند. آن موقع قیمت مصوب پژو 206 تیپ 2 حدود 60 میلیون تومان بود و حالا این رقم به 110 میلیون تومان رسیده. این یعنی حالا کسانی که فکر می کردند با پرداخت 30 میلیون تومان بیشتر می توانند صاحب خودرو شوند، باید 70 میلیون تومان پول پرداخت نمایند تا بعد از تسویه حساب خودرو خود را تحویل بگیرند. اگر همین مورد برای ماه های آینده هم تکرار گردد، احتمالا کسانی که این روز ها در طرح پیش فروش خودرو ثبت نام می نمایند باید خودشان را برای مبلغی سه تا چهار برابر پیش پرداخت آماده نمایند. در غیر این صورت پولشان با سود ناچیز به آن ها بازگردانده می گردد. انتظار طولانی مدت برای تحویل دریافت خودرو یکی دیگر از معایب این طرح است که برخی مواقع ممکن است طولانی تر گردد. همچنین این احتمال وجود دارد که در زمان تحویل خودرو، کارخانه بگوید موجودی نداریم و طرح های تبدیل خودرو را پیش روی مشتری بگذارد. این یعنی به جای خودرو ثبت نام شده، یک خودرو دیگر با هزینه متفاوت تحویل بگیرید.

مزایا: کم هزینه ترین روش برای خرید خودرو صفرکیلومتر، طرح های پیش فروش است. در این روش لازم نیست سراغ قیمت های نجومی خودرو در بازار آزاد بروید. همچنین در طرح پیش فروش خودرو به طور کامل در اختیارتان قرار می گیرد و لازم نیست منتظر فک رهن بمانید. خودرو هایی که در این طرح تحویل داده می شوند را می توان در همان روز به افراد دیگر فروخت. شانس برنده شدن در قرعه کشی طرح های پیش فروش خودرو خیلی بیشتر از طرح های فروش فوق العاده است.

شرایط خرید خودرو از طرح های فروش فوق العاده

کل مبلغ را همین الان پرداخت کنید و سه ماه دیگر خودرو را تحویل بگیرید. در طرح های فروش فوق العاده که بعضا آن را به نام طرح های فروش فوری می شناسند، قیمت خودرو قطعی است. یعنی بعد از ثبت نام و واریز مبلغ مورد نظر، دیگر لازم نیست برای تحویل دریافت خودرو مبلغ بیشتری پرداخت کنید. این طرح ها عموما دو ماه یک بار برگزار می شوند و در هر نوبت تعداد کمی از محصولات خودروساز ها برای عرضه در نظر گرفته می گردد. مثلا ایران خودرو در آخرین طرح فروش فوق العاده تنها سه محصول عرضه نموده. در طرف مقابل سایپا بیشتر محصولات پرفروش خود را در تمام طرح های فروش فوق العاده عرضه می نماید و دست مشتری برای انتخاب بازتر است. شرایط شرکت در طرح فروش فوق العاده تا حد زیادی مشابه طرح پیش فروش است. به عبارتی کسانی می توانند در این طرح شرکت نمایند که پلاک فعال به نامشان ثبت نشده باشد، گواهینامه رانندگی و سن بالای 18 سال داشته باشند. در طرح های فروش فوق العاده ضروری است به جای سه سال، چهار سال از آخرین خرید خودرو از کارخانه ها گذشته باشد. در این طرح ها سود مشارکت و انصراف وجود ندارد و در صورت تحویل ندریافت خودرو، اصل پول به مشتری بازگردانده می گردد. بعد از تحویل دریافت خودرو، سند و فاکتور فروش تا یک سال پیش کارخانه باقی می ماند و امکان فروش خودرو تا زمان فک رهن یعنی یک سال بعد وجود ندارد. بعد از تکمیل فرآیند ثبت نام، قرعه کشی برگزاری می گردد و در صورت برنده شدن در قرعه کشی تنها چند روز فرصت دارید تا کل مبلغ را به حساب خودروساز واریز کنید.

معایب: در طرح های فروش فوق العاده شما خودرویی را می خرید که از آن شما نیست و تا یک سال سند آن در رهن خودروساز باقی می ماند. این در حالی است که کل مبلغ خودرو را پرداخت نموده اید. شانس برنده شدن در قرعه کشی طرح های فروش فوق العاده بسیار پایین است و بعضا به کمتر از یک درصد می رسد. چراکه خودرو های عرضه شده در این طرح ها محدود هستند و در طرف مقابل متقاضیان زیادی دارند. فرصت کم برای پرداخت هزینه خرید خودرو یکی دیگر از معایب این طرح ها است. برای مثال ایران خودرو در طرح فروش فوق العاده اخیر خود فرصت پنج روزه به مشتریانی که در قرعه کشی برنده شده اند، داده است. آن ها باید در همین مدت کم سرمایه ای بالاتر از 100 میلیون تومان برای خرید خودرو جور نمایند. در غیر این صورت ثبت نام آن ها لغو و نفرات بعدی جایگزین آن ها خواهند شد.

مزایا: در کمترین زمان، صاحب خودرویی با قیمت متعارف می شوید. برای تحویل دریافت خودرو در طرح های فروش فوق العاده حتما لازم نیست 9 ماه یا یک سال صبر کنید و در کمتر از سه ماه خودرو به مشتری تحویل داده می گردد. با توجه به قیمت قطعی خودرو ها در طرح فروش فوق العاده دیگر نگران افزایش قیمت خودرو نخواهید بود و لازم نیست برای تحویل دریافت آن مبلغ بیشتری پرداخت کنید. اختلاف قیمت کارخانه و بازار کامل به چشم می آید. برای مثال سایپا در آخرین طرح فروش فوق العاده خود تیبا صندوق دار را با قیمت 71 میلیون تومان عرضه نموده است. در حالی که قیمت همین خودرو در بازار آزاد حدود 142 میلیون تومان است. با این حساب کسانی که در قرعه کشی طرح فروش فوق العاده برنده می شوند، خودرو را با نصف قیمت بازار تحویل خواهند گرفت. این مورد بهترین شرایط برای کسانی است که مشتری اصلی خودرو هستند و هدفشان از شرکت در طرح، فروش خودرو در بازار آزاد و کسب سود نیست.

شرایط خرید خودرو از بازار آزاد

دو تا سه برابر قیمت مصوب پول بدهید تا همین امروز صاحب خودرو شوید. خرید خودرو از بازار آزاد بودجه زیادی لازم دارد، اما دردسر های ثبت نام و برگزاری قرعه کشی را نخواهید داشت. کافی است گشتی در سایت ها و سامانه های خرید و فروش خودرو بزنید و شماره یک نمایشگاه دار را پیدا کنید تا بعد از پرداخت مبلغ مستقیما به مراکز تعویض پلاک رفته و ماشین صفر کیلومتر را به خانه ببرید.

معایب: قیمت خودرو در بازار آزاد حساب و کتاب ندارد. ممکن است هر رقمی به گوشتان بخورد. مثلا پژو 206 تیپ 2 که قیمت مصوب آن با وجود افزایش چشمگیر در یک ماه گذشته به 110 میلیون تومان رسیده، در بازار آزاد با قیمت 222 میلیون تومان فروخته می گردد. کسانی که خودرو صفر کیلومتر از بازار آزاد می خرند، کاملا به این موضوع مطلع هستند که طرف مقابلشان یک دلال است که با فروش خودرو سود دو برابری به جیب می زند.

مزایا: فرآیند خرید خودرو شاید بیشتر از چند روز طول نکشد. هر لحظه اراده کنید، فروشنده هایی هستند که می خواهند با فروش خودرو صفر کیلومتر خود سود به جیب بزنند. نه قرعه کشی در کار است، نه اطلاعیه برای ثبت نام و نه شرایط دست و پا گیر نداشتن پلاک فعال و ... همچنین از زمانی که پول خودرو را پرداخت نموده اید خودرو از آن شما خواهد بود و می توانید آن را مجددا به دیگران بفروشید. بدون اینکه لازم باشد یک سال برای فک رهن صبر کنید.

شرایط خرید خودرو دست دوم

بازار خودرو های کارنموده یا دست دوم حسابی رونق گرفته است. هرچه باشد در روزگار قیمت نجومی خودرو های صفر کیلومتر، خیلی ها ترجیح می دهند بین آگهی های فروش خودرو دست دوم بگردند و یک ماشین تمیز برای خودشان پیدا نمایند. فروشنده هم در بازار کم نیست. آنالیز ها نشان می دهد حداقل 30 هزار آگهی فروش خودرو دست دوم در سایت های مختلف پیدا می گردد.

معایب: خرید خودرو دست دوم ریسک بالایی دارد. ممکن است ماشینی که می خرید هزار و یک ایراد داشته باشد که شما از آن بی خبرید. خودرو های دست دوم همچنین خرجشان بالاتر است. به خصوص آن هایی که مدت زیادی از عمرشان گذشته و اصطلاحا به خرج افتاده اند و هرچند وقت یکبار باید سراغ تعویض یکی از قطعات پوسیده خودرو بروید. همچنین هیچ چیز جای لذت سوار شدن در یک خودرو صفرکیلومتر را ندارد.

مزایا: قیمت پایین تر نسبت به مدل های صفرکیلومتر بزرگترین مزیت برای خودرو دست دوم است. بعضا می توان با نصف هزینه یک خودرو صفرکیلومتر سراغ مدل های کارنموده رفت. خرید خودرو دست دوم معطلی چندانی ندارد. به خصوص که اخیرا مراکز تعویض پلاک سیستم نوبت دهی آنلاین دارند و لازم نیست ساعت ها در صف تعویض پلاک منتظر بمانید. برخی سایت ها خدمات کارشناسی خودرو ارائه می نمایند که می توان با پرداخت مبلغی از آن ها بخواهید عیب و ایرادات خودرو مورد نظرتان را پیدا نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 676

به "پیش فروش، فروش فوری یا بازار آزاد؛ بهترین راه چاره خرید خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش فروش، فروش فوری یا بازار آزاد؛ بهترین راه چاره خرید خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید