هشدار درباره مراسم های محرم

به گزارش لنجان بلاگ، رییس گروه واکنش سریع کووید19 وزارت بهداشت، با اشاره به فرایند پیشروی کرونا در کشور، درباره روزهای آینده و مراسمهای پیش رو در ایام ماه محرم، ضمن هشدار نسبت به هرگونه تجمع در شرایط فعلی بیماری در کشور گفت: سوگواری ایام محرم قطعا ضروری است اما شکل اجرای آن در شرایط اپیدمی مهم است. در کنار اینکه سلامت معنوی جامعه باید حفظ گردد ولی باید سنجیده اقدام کنیم.

هشدار درباره مراسم های محرم

دکتر حمید سوری در گفت وگو با ایسنا، درباره فرایند کشوری کرونا، گفت: رخداد طغیان های ناشی از اپیدمی عمدتا از جنوب و جنوب شرقی کشور شروع شد و از چابهار به سمت زابل و بالاتر حرکت کرد و با توجه به مراوداتی که بین سیستان و بلوچستان و استان گلستان وجود دارد، گلستان هم به یکی از استان هایی تبدیل شد که شرایط خیلی مناسبی ندارد؛ هرچند که اقدامات مناسبی برای کنترل اپیدمی در این استان هم شروع شده است.

وی افزود: انتشار اپیدمی و واریانت دلتا در سطح کشور رو به توسعه بوده است و الان بیشتر به سمت مبادی مرکزی کشور پیش می رود. پیش از آنکه در خصوص قرنطینه که مداخله پرهزینه ای است صحبت کنیم، معتقدم کنترل مبادی شهرها و سفرها و سایر رخدادها مهم تر است و این در حالی است که وقتی به جاده ها نگاه می کنیم می بینیم این مقررات به اجرا در نمی آید و سفرها کماکان ادامه دارد و بخشی از طغیان بیماری در استان گلستان به علت سفرهایی است که برای رفتن به مشهد مقدس انجام می گردد. سفرها باید ممنوع گردد تا از انتشار ویروس جلوگیری گردد.

سوری تاکید نمود: اعلام می کنیم شهری قرمز است اما تمهیدات لازم برای عملیاتی شدن مقررات اجرا نمی گردد و قانونی که اجرایی نگردد طبیعتا ارزش لازم را ندارد. قوانین باید ضمانت اجرایی داشته باشند و پایش و نظارت شوند تا اثربخش باشند.

وی ادامه داد: از طرفی وزارت بهداشت امکان مقابله با این شرایط را ندارد و در وظایفش هم نیست؛ بنابراین ضروری است سایر سازمان ها با راهنمایی استانداری، بخشداری و فرمانداری وارد عرصه شوند. خانه نشینی کارکنانی که واکسینه شدند نباید ادامه یابد و باید برای یاری به کنترل اپیدمی حاضر شوند. در واقع بخشی از خدماتی که وزارت بهداشت برای کنترل اپیدمی انجام می دهد غیر حرفه ای و غیر تخصصی است و می تواند از سایر سازمان ها استفاده کند.

وی درباره تقاضاها و صحبت هایی که برای تعطیلی دو هفته ای کشور مطرح می گردد، بیان نمود: اگر قرار بر تعطیلی باشد، درصورتی موثر خواهد بود که برای آن برنامه داشته باشیم وگرنه اینکه دو هفته تعطیل کنیم که در خانه بنشینیم و بعد از دو هفته باز همان رفتارها تکرار گردد، شاهد اثربخشی تعطیلات نخواهیم بود.

سوری درباره شرایط کرونا در روزهای آینده با توجه به شروع ماه محرم، بیان نمود: این موضوع بسیار نگران کننده است. زمانی گفته می شد که اگر ایمنی در برابر ویروس چه با واکسن و چه به صورت طبیعی به 70 درصد برسد کنترل بیماری کامل می گردد؛ درحالی که اکنون می بینیم ویروس هم دارد هوشمندانه برای بقای خود کوشش می نماید؛ بنابراین واکسیناسیون قطعا به تنهایی برای کنترل اپیدمی کافی نیست و باید در کنار آن سایر اقدامات نظیر فاصله گذاری اجتماعی، ماسک زدن، عدم شرکت در تجمعات و... را دنبال کنیم.

این اپیدمیولوژیست افزود: با ساده انگاری و عدم رعایت پروتکل ها قطعا با شرایط وخیمی بعد از مرنامات محرم روبرو خواهیم بود که هزینه زیادی به کشور تحمیل می نماید. به نام یک متخصص صلاح نمی دانم مرنام عزاداری سال جاری به شکل عادی برگزار گردد. در کنار اینکه سلامت معنوی جامعه باید حفظ گردد ولی باید سنجیده اقدام کنیم، به نظر نمی رسد الزاما حضور فیزیکی افراد در مرنامات مذهبی مثل سوگواری محرم اصل دینی باشد. سوگواری قطعا ضروری است اما شکل اجرای آن در شرایط اپیدمی مهم است و بهتر است شکل متفاوت عزاداری به وسیله علما تنظیم گردد تا با حداقل اثرات سوء این رفتارها روبرو باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1122

به "هشدار درباره مراسم های محرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره مراسم های محرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید