معرفی و آنالیز مشخصات رنو فلوئنس

به گزارش لنجان بلاگ، رنو فلوئنس یکی از خودروهای سواری ساخت شرکت رنو است که سابقه حضور آن در بازار خودروی ایران به بیش از پنج سال نمی رسد. محصولی که رقیبان فراوانی در بازار دارد.

معرفی و آنالیز مشخصات رنو فلوئنس

خبرنگاران | سرویس خودرو - رنو فلوئنس یک خودروی سواری کامپکت از کلاس سی محسوب می گردد. کلاسی که هم در ایران و هم در دنیا از محبوبیت قابل توجی در بین خریداران برخوردار است. شاید به همین دلیل است که در این کلاس شاهد وجود محصولات باکیفیت و قدرتمندی هستیم. خودروهایی که بر سر کسب سهم بیشتری از بازار رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند. در واقع یکی از دلایلی که خودروی سواری کامپکت شرکت رنو نتوانست در بازارهای دنیای خوش بدرخشد وجود رقیبان سرسختی نظیر تویوتا کرولا، هیوندای الانترا، کیا سراتو و سایر خودروهای مشابه است.

البته این خودرو در ایران نیز نتوانست به محبوبیت و فروش قابل توجهی دست یابد و در حال حاضر یکی از محصولات ناشناخته در رده خودروهای سواری کامپکت کلاس سی به شمار می رود. با این حال همچنان می توان هر دو مدل دنده دستی و دنده اتوماتیک این خودرو را در بازار ایران یافت. مدل های ارائه شده از این خودرو در ایران به آپشن های متفاوتی مجهز هستند و گاه از نظر قابلیت ها و امکانات موجود تفاوت های قابل توجهی با یکدیگر دارند. موضوعی که بیش از هر چیز به کم کاری وارد نماینده این خودرو مربوط می گردد.

از زمان فراوری خودروی رنو فلوئنس اکنون چیزی حدود ده سال می گذرد. در طول مدت مذکور این خودرو یک بار فیس لیفت شد و پس از آن برای بار دوم یک فیس لیفت مختصر و نصفه و نیمه را تجربه کرد. مدل های موجود از این خودرو در ایران، هم نسخه پیش از تغییرات و هم نسخه پس از آن را شامل می گردد. با این حال در طول دو سال اخیر تنها شاهد ورود جدیدترین نسخه از این محصول به بازار خودروی کشور بوده ایم. با این توضیحات بهتر است به سراغ مشخصات فنی این خودرو برویم و از جزییات ریز آن مطلع شویم.

مشخصات فنی خودروی رنو فلوئنس

خودروی رنو فلوئنس در بازارهای دنیای مدل های مختلفی را شامل می گردد که هر کدام از آنها به موتور متفاوتی مجهز هستند. اما آن دسته از مدل های موجود از این خودرو که به بازار ایران وارد شده اند تنها از وجود موتور دو لیتری یا 2000 سی سی بهره می برند. این موتور بنزین سوز که از وجود سیستم انژکتوری تزریق مستقیم سوخت برخوردار است دارای چهار سیلندر با آرایش خطی مستقیم بوده و تعداد سوپاپ های آن هم به شانزده عدد می رسد.

حداکثر توان خروجی موتور این خودرو معادل 143 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه است. حداکثر گشتاور فراوریی آن نیز رقم 195 نیوتن متر با احتساب 3750 دور در دقیقه براورد می گردد. توان خروجی حجمی این موتور هم معادل 71.5 اسب بخار بر لیتر است. توان فراوری شده توسط موتور این خودرو به وسیله یک جعبه دنده 5 سرعته اتوماتیک به چرخ های جلوی آن منتقل می گردد. البته همان گونه که به آن اشاره شد در کنار مدل دنده اتوماتیک، مدل دنده دستی این خودرو هم به بازار ایران وارد شده است. این مدل از خودروی سواری کامپکت رنو از وجود یک جعبه دنده 6 سرعته دستی بهره می برد.

به هر حال خودروی سواری کامپکت رنو به موجب بهره مندی از مشخصات یاد شده قادر است در مدت زمانی حدود ده و نیم ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. البته با نشستن پشت فرمان مدل دنده دستی این خودرو می توان شتاب بهینه تری را تجربه کرد. شتابی که حول و حوش رقم 10 ثانیه ارزیابی می گردد.

در مجموع شتاب این خودرو برای یک محصول میانه اندام شهری که ادعای چندانی هم در زمینه اسپورت بودن ندارد نسبتا مناسب ارزیابی می گردد. ضمن آن که حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط این خودرو نیز حدود 195 کیلومتر در ساعت است.

خودروی سواری کامپکت رنو در زمینه میزان مصرف سوخت نیز عملکرد متوسطی دارد. به گونه ای که متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخه ترکیبی حدود 7.8 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. با این حال یکی از شاخص ترین نقاط قوت این خودرو سیستم تعلیق آن به شمار می رود. همچنین نوع سیستم فنربندی این خودرو نیز به گونه ای است که موجب تسهیل راندن آن می گردد.

برخلاف بسیاری از خودروهای اروپایی حاضر در بازار ایران که پیروز به کسب هر پنج خبرنگاران ممکن از موسسه ایمنی یورو ان سی ای پی شده اند، خودروی سواری کامپکت رنو تنها 4 خبرنگاران را از این موسسه دریافت نموده است. با این حال این خودرو از از نظر ایمنی نسبت به تمام خودروهای ساخت داخل و همچنین محصولات چینی رجحان محسوسی دارد. به طور کل می توان مشخصات فنی خودروی رنو فلوئنس را متوسط ارزیابی کرد. سایر جزییات مربوط به ویژگی های فنی این خودرو را هم می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

مشخصات فنی خودروی رنو فلوئنس
طول خودرو4620 میلی متر
عرض خودرو2037 میلی متر
ارتفاع خودرو1479 میلی متر
فاصله موجود میان دو محور خودرو2700 میلی متر
نوع موتور خودروبنزین سوز با قابلیت انژکتوری تزریق مستقیم سوخت
گنجایش موتور خودرو 2000 سی سی
تعداد سیلندر4 سیلندر خطی
تعداد سوپاپ16 سوپاپ
حداکثر توان خروجی موتور خودرو143 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور فراوریی موتور خودرو195 نیوتن متر با احتساب 3750 دور در دقیقه
نوع جعبه دنده خودرو5 سرعته اتوماتیک از نوع CVT - 6 سرعته دستی
شتاب صفر تا صد خودروحدود ده و نیم ثانیه در مدل دستی - حدود ده ثانیه در مدل اتوماتیک
حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط خودرو195 کیلومتر در ساعت (مدل اتوماتیک) - 200 کیلومتر در ساعت (مدل اتوماتیک)
وزن خودرو 1288 کیلوگرم (مدل اتوماتیک) - 1252 کیلوگرم (مدل دستی)
متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت چرخه ترکیبی7.8 لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت
گنجایش مخزن سوخت خودرو56 لیتر
میزان فراوری گاز دی اکسید کربن توسط خودرو185 گرم در هر کیلومتر

امکانات و قابلیت های خودروی رنو فلوئنس

خودروی رنو فلوئنس در قیاس با رقیبان خود تقریبا از قابلیت ها و امکانات مشابهی بهره می برد و در این زمینه نسبت به آنها چیزی کم و کسر ندارد. به عنوان مثال در این خودرو شاهد وجود شش کیسه هوای ایمنی برای حفاظت از سرنشینان هستیم. علاوه بر آن خودروی سواری کامپکت رنو برای حفظ ثبات و پایداری خود از وجود سیستم ترمز ضد قفل ABS در کنار دو سیستم مکمل EBA و ESP بهره می گیرد.

شاید شاخص ترین بخش سیستم سرگرمی این خودرو را بتوان سیستم صوتی آن دانست. سیستم صوتی مدل Bose که به دوازده بلندگوی مجزا مجهز است و از وجود قابلیت بلوتوث در کنار درگاه یو اس بی و درگاه اتصال آی پاد بهره می برد. البته در بعضی از مدل های این خودرو شاهد وجود سیستم صوتی مدل Arkamys هستیم. البته این سیستم سرگرمی به یک نمایشگر کاربردی نیز مجهز است که در فضای بالای داشبورد واقع شده است.

یکی دیگر از قابلیت های مهم به کار رفته در این خودرو امکان وارد شدن به درون اتومبیل و روشن کردن موتور آن بدون دخالت مستقیم دست یا استفاده از کلید است. سوای بهره مندی از سیستم کیلس استارتر، خودروی سواری کامپکت رنو از وجود یک سیستم مسیریابی کارامد نیز بهره می برد. سیستمی که به برند شناخته شده و خوش نام هلندی یعنی تام تام تعلق دارد. سایر امکانات و قابلیت های موجود در خودروی رنو فلوئنس نیز به ترتیب زیر است.

 • وجود پشت سری عقب با قابلیت تنظیم ارتفاع
 • مجهز به قفل مرکزی اتوماتیک برای درهای خودرو هنگام حرکت کردن آن
 • برخورداری از برف پاک کن اتوماتیک که به سنسور باران مجهز است
 • بهره مندی جایگاه راننده از قابلیت گرم کن و خصلت تنظیم برقی
 • وجود دوربین دید عقب
 • برخورداری از سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه به شکل مجزا برای سرنشینان ردیف جلوی خودرو
 • بهره مندی سیستم تهویه مطبوع خودرو از یک دریچه برای سرنشینان ردیف عقب
 • مجهز به ترمز برقی و فرمان برقی
 • امکان فعال شدن اتوماتیک فلاشرها هنگام ترمز ناگهانی خودرو
 • مجهز به شیشه بالابر برقی در بخش عقب خودرو
 • وجود پشت سری ایمنی برای جلوگیری از آسیب دیدن گردن سرنشینان خودرو
 • برخورداری از سیستم هشدار دهنده موانع در بخش عقب خودرو
 • بهره مندی از جایگاه های چرمی
 • برخورداری از قابلیت گرم کن در جایگاه های جلوی خودرو
 • مجهز بودن جایگاه عقب خودرو به سیستم ایزوفیکس
 • وجود آینه های جانبی برقی
 • برخورداری از سیستم استارت دکمه ای
 • بهره مندی از سیستم مدیریت پیمایش
 • مجهز به سیستم کروز کنترل
 • وجود سیستم محدود نماینده سرعت در خودرو
 • برخورداری از سیستم نمایش میزان باد لاستیک ها
 • بهره مندی از سان روف
 • مجهز به چراغ راهنمای چشمک زن که روی آینه های جانبی خودرو قرار گرفته است
 • وجود چراغ های زنون که به قابلیت شوینده چراغ مجهز هستند
 • برخورداری از استاندارد آلایندگی یورو 4

مشخصات ظاهری خودروی رنو فلوئنس

شکل و شمایل ظاهری خودروی رنو فلوئنس در نسخه های ابتدایی این محصول چندان چنگی به دل نمی زد و تا حدی معمولی و ساده جلوه می کرد. با این حال پس از فیس لیفت شدن این محصول و تغییرات مجددی که در چهره و بدنه آن اعمال شد، ظاهر این خودرو شکل بهتر و جذاب تری به خود گرفت. البته این جذابیت قطعا می توانست بسیار بیشتر از حال حاضر باشد.

نمای جلو

بخش جلو پنجره این خودرو پیش از این به شکل یک خط کاملا صاف و افقی طراحی شده بود که در فضای خالی میان دو چراغ جلوی آن قرار داشت. اما اکنون این خط افقی و یکنواخت اندکی قوس برداشته و چراغ های جلوی این خودرو را به یکدیگر متصل نموده است. چراغ های جلوی خودروی سواری کامپکت رنو نسبتا کشیده و کم ارتفاع طراحی شده اند و حالتی خمار به نمای جلوی این خودرو بخشیده اند. فضای وسط کاپوت این محصول نیز به مدد خطوط حجم دهنده روی آن تا حدی فرو رفته جلوه می نماید. در مجموع به موجب تغییرات انجام شده در ظاهر این خودرو نمای جلوی آن بسیار بهتر از قبل به نظر می رسد.

نمای عقب

در نمای عقب خودروی رنو فلوئنس شاهد وجود چراغ های نسبتا درشتی هستیم که بخشی از بدنه آنها روی صندوق عقب این خودرو جا خوش نموده است. سایر اجزای این نما نیز در نوع خود ساده و کم جزییات به نظر می رسند و نکته قابل توجهی را بازتاب نمی دهند.

نمای کناری

در نمای کناری خودروی رنو فلوئنس خط حجم دهنده ی نسبتا نازکی از چراغ عقب تا چراغ جلوی آن کشیده شده است و جزو معدود خطوط حجم دهنده این نما به شمار می رود. به جز این موضوع نکته خاص دیگری در نمای کناری این خودرو جلب توجه نمی نماید.

نمای داخلی

سادگی موجود در نوع طراحی فضای خارجی خودروی رنو فلوئنس را در فضای درون کابین این خودرو نیز می توان مشاهده کرد. نحوه طراحی داشبورد و جزییات آن بسیار ساده انجام گرفته است و نکته فوق العاده و چشم گیری را نمی توان در این بخش از خودرو مشاهده کرد. از نظر فضای در نظر گرفته شده برای سرنشینان و محفظه بار نیز این خودرو در برابر رقیبان خود سر تسلیم فرود نمی آورد.

به طور کل شاید بتوان یکی از دلایل عدم توفیق خودروی سواری کامپکت رنو در بازارهای دنیای و همچنین بازار خودروی ایران را طراحی نسبتا ساده و کم هیجان فضای داخلی و خارجی آن دانست. در واقع اگر به موجب تغییرات انجام شده در طول سال های اخیر، نمای جلوی این خودرو تا حدی از آن سادگی و بی ظرافتی سابق فاصله نمی گرفت، ظاهر این خودرو بسیار پیش پا افتاده و معمولی به نظر می رسید. به هر حال اگر شکل و شمایل ظاهری یک خودروی سواری شهری از اهمیت بالایی برای شما برخوردار است شاید خودروی کامپکت رنو نتواند آن گونه که باید بر شما تاثیر بگذارد.

قیمت خودروی رنو فلوئنس

همان گونه که به آن اشاره شد خودروی رنو فلوئنس در ایران کم و بیش یک محصول ناشناخته به شمار می رود و بسیاری از فروشندگان اتومبیل آن را خرید و فروش نمی نمایند. به همین دلیل این خودرو از بازار دسته دوم بسیار کم رونقی در کشور ما برخوردار است. بنابراین در صورت خرید این خودرو باید به این نکته توجه داشته باشید که نمی توانید هر زمان که اراده کردید آن را با قیمت مناسب بفروشید.

از اواسط تابستان به بعد مدل های کار ننموده خودروی سواری کامپکت رنو کمتر از قبل در بازار یافت می گردد. با این حال نمونه های صفر کیلومتر این خودرو در بازار ایران نایاب نبوده و می توان با مقداری جستجو آنها را یافت. قیمت این خودرو نیز در حال حاضر و در حالت حداقلی حول و حوش رقم 200 میلیون تومان واقع شده است. در مجموع نوع قیمت گذاری خودروی سواری کامپکت رنو را هم می توان به عنوان یکی از عوامل عدم پیروزیت آن در بازار خودروی ایران برشمرد.

افزون بر آن ناشناخته بودن نسبی این خودرو در بازار ایران هم موجب شده است تا بعضی از دارندگان این محصول برای تهیه کردن قطعات یدکی آن با مشکلاتی روبرو شوند. به تمام این موارد می توان بدقولی و عدم ارائه خدمات مناسب توسط وارد نماینده و عرضه نماینده این خودرو به خریداران را هم افزود و آن را جزو نقاط ضعف این خودرو در نظر گرفت. بنابراین با توجه به وجود گزینه های بهتر در کلاس سی بهتر است از خرید خودروی سواری رنو اجتناب نموده و به سراغ آنها بروید. در سرانجام برای آشنایی بیشتر با خودروی رنو فلوئنس می توانید ویدیوی زیر را از نظر بگذرانید.

منبع: setare.com
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 846

به "معرفی و آنالیز مشخصات رنو فلوئنس" امتیاز دهید

2 کاربر به "معرفی و آنالیز مشخصات رنو فلوئنس" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی و آنالیز مشخصات رنو فلوئنس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید