ماهواره مدارگرد از خورشید عکس واضح می گیرد؟!

به گزارش لنجان بلاگ، فضاگرد خورشیدی پارکر متعلق به ناسا که در سال 2018 به فضا رفت هم می تواند جلوتر برود، اما فاقد تلسکوپی است که قادر به عکس برداری مستقیم از مدار سوزان خورشید باشد.

ماهواره مدارگرد از خورشید عکس واضح می گیرد؟!

از نزدیک تر از این فاصله هرگز از خورشید عکس نگرفته ایم

پژوهشگران آماده می شوند از نزدیک ترین فاصله تاکنونی از خورشید عکس بگیرند، اما تا ماه آینده طول می کشد که عکس ها را ببینیم. ماهواره مدارگرد خورشیدی، ساخت بریتانیا به نزدیک ترین فاصله ای تا خورشید رسیده که تا کنون داشته است و آن قدر نزدیک شده که بتواند از سطح همچنان اسرارآمیز آن عکس بگیرد.

این کاوشگر سازمان فضایی اروپا (اسا) این هفته به 76 میلیون کیلومتری خورشید رسید که حدود نصف فاصله ما تا خورشید است. فضاگرد خورشیدی پارکر متعلق به ناسا که در سال 2018 به فضا رفت هم می تواند جلوتر برود، اما فاقد تلسکوپی است که قادر به عکس برداری مستقیم از مدار سوزان خورشید باشد.

محققان درگیر در این ماموریت در هفته بعد از این نخستین حضیض خورشیدی (نقطه ای در مدار که از همه به خورشید نزدیک است) 10 ابزار اندازه گیری علمی این فضاپیما شامل شش تلسکوپ نصب شده در آن را آزمایش خواهند کرد.

این تلسکوپ ها می توانند با همدیگر از نزدیک ترین فاصله تاکنونی از خورشید عکس بگیرند، اما تا اواسط ژوییه طول می کشد که آن ها را ببینیم. دانیل مولر، پژوهشگر دست اندر کار طرح مدارگرد خورشیدی سازمان اسا می گوید: هیچ گاه از فاصله ای نزدیک تر از این فاصله از خورشید عکس نگرفته ایم.

عکس های نمای نزدیک دارای وضوح بالا هم داشته ایم مثل عکس هایی که اوایل سال جاری تلسکوپ خورشیدی چهار متری دانیل ک. اینوی در هاوایی گرفت اما در عکس برداری از روی زمین که جو بین تلسکوپ و خورشید قرار می گیرد فقط بخش کوچکی از طیف خورشیدی قابل رؤیت در فضا، قابل مشاهده است.

این آزمایش به منظور اثبات برپا و آماده بودن تلسکوپ های مدارگرد خورشیدی برای رصد های علمی آینده انجام می گیرد. ابزار های اندازه گیری دیگر روی این فضاپیما نیز برای آنالیز محیط اطراف آن مثل میدان مغناطیسی و ذرات تشکیل دهنده باد های خورشیدی به کار می رود که می تواند دستاورد های جالب و جدیدی به بار آورد.

این در حالی است که مرحله گشت زنی مدارگرد خورشیدی شروع شده است و تا نوامبر 2021 طول خواهد کشید. پس از این مرحله نیز مرحله عملیات تحقیقاتی اصلی آن شروع می گردد که طی آن به 42 میلیون کیلومتری خورشید نزدیک می گردد یعنی از سیاره عطارد (نزدیک ترین سیاره به خورشید) نیز به خورشید نزدیک تر می گردد.

مولر در ادامه گفت: دریافت عکس های روزانه 9 ساعت طول می کشد، اما فاصله از زمین خیلی زیاد شده است و سرعت دریافت داده ها نسبت به هفته های اول مأموریت که هنوز فاصله با زمین خیلی نزدیک بود خیلی کم تر شده است.

در مراحل بعدی این مأموریت که مدارگرد خورشیدی به اعماق فضا وارد می گردد در مواردی چندین ماه طول خواهد کشید تا تمام داده ها را دریافت کنیم.

برخلاف مأموریت هایی که در نزدیکی زمین انجام می گیرد، در این مأموریت مقدار زیادی از داده ها درون فضاپیما ذخیره می گردد و وقتی دوباره به زمین نزدیک تر شد و شرایط خطوط ارتباطات خیلی بهتر شد آن ها را ارسال می نماید.

مدارگرد خورشیدی را شرکت ایرباس در استیونیج ساخت و در 10 فوریه از پایگاه کیپ کاناورال سازمان ناسا آن را به فضا فرستادند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 441

به "ماهواره مدارگرد از خورشید عکس واضح می گیرد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهواره مدارگرد از خورشید عکس واضح می گیرد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید