علت لکنت زبان در بچه ها چیست و چگونه درمان می گردد؟

به گزارش لنجان بلاگ، هر پدر و مادری ممکن است از زمانی که کودک آغاز به گفتن اولین کلمات خود می نماید دچار استرس این باشد که آیا کودک لکنت زبان دارد یا نه و چه زمانی کودک احتیاج به مشاوره و پشتیبانی پزشکی دارد. در این مطلب با روش های شناسایی و درمان لکنت زبان در بچه ها سه تا پنج سال آشنا خواهید شد.

علت لکنت زبان در بچه ها چیست و چگونه درمان می گردد؟

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - یکی از نگرانی های والدین، زمانی است که فرزند آن ها زبان باز می نماید و کلمات را به شکل غیرعادی بیان می نماید. در این شرایط اولین چیزی که به ذهن آن ها می رسد این است که ممکن است فرزندشان به عارضه لکنت زبان در بچه ها دچار باشد. با این حال در اغلب اوقات اینگونه نیست و این موضوع طبیعی است. در ادامه به این موضوع بیشتر آشنا خواهید شد.

چگونه می توان گفت که آیا فرزند شما مشکل لکنت زبان دارد یا خیر؟

ذهن یک کودک تا قبل از ورود به دبستان با سوالات، دستورالعمل ها و فرایند هایی مختلفی به شدت درگیر است. فرزند شما هنوز در حال یاد گیری است و ذهن وی در حال تقویت این است که چگونه افکار و احساسات خود را در قالب کلمات در آورده و به طرز صحیح بیان کند؛ بنابراین بروز مسائل در گفتن، انتخاب کلمات و نحوه ادای کلمات کاملا طبیعی است. کودک شما ممکن است در حین ادای کلمات از آوا های مختلفی مانند اااا، اووم، آآآآ و ... استفاده کند و یا تعدادی از کلمات و عبارات را چندین بار حین جمله سازی تکراری کند (مانند: من، من، من شکلات می خوام). همچنین در بسیاری موارد پیش می آید که کودک شما حروف اول یک کلمه را چندین بار تکرار می نماید تا بتواند آن را ادا کند (مانند: ب. ب. بریم پارک). این نوع مسائل گفتاری در چنین سنس کاملا طبیعی هستند؛ بنابراین کودک را به حال خود بگذارید و نگران چیزی نباشید. کودک شما به تدریج با رشد و توسعه قشر خاکستری مغز به خوبی همه این نقص ها را بر طرف خواهد نمود.

علائم لکنت زبان در بچه ها چیست؟

با این حال بعضی علائم نشانه هایی از وجود مسائل جدی تر گفتاری را متذکر می شوند که احتیاجمند توجه و اقدام درمانی هستند. از جمله این علائم و نشانه ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • تکرار حروف اول یک کلمه در موارد بالا و با تکرار های بیش تر از سه یا چهار بار در هربار تلفظ (مانند: ف. ف. ف. ف. ف. فرنی)
 • هنگام متوقف شدن بر روی یک کلمه صدای آآآ را جایگزین کلمه صحیح می نمایند (مانند: سآآآآه به جای سایه)
 • حروف را کشیده تر از حد معمول بیان می نمایند (مانند: ممممممممموتور)
 • بسیار سریع و ناواضح صحبت می نمایند
 • از مکث های بسیار طولانی مدت بین کلمات و حتی گاهی بین حروف یک لغت استفاده می نمایند
 • حین درگیری در ادای کلمات از تشدید های بسیاری استفاده می نمایند
 • در زمان های عصبانیت، ناآرامی و ناراحتی میزان اختلال گفتاری شان شدیدتر می گردد

علت لکنت زبان در بچه ها چیست؟

هنوز به طور قطع علت وقوع لکنت زبان در بچه ها معین نشده است. بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که مسائل بسیار جزئی در عملکرد مغز می تواند بر زمان بندی و ریتم ادای کلمات تاثیر گذاشته و باعث اختلالات گفتاری مانند لکنت و گرفتگی زبان گردد. همان طور که بعضی بچه ها در دریافت اشیای پرتابی مانند توپی که به سمتشان شوت می گردد مشکل دارند بعضی نیز در هماهنگی ادای کلمات مشکل دارند.

لکنت زبان دارای زمینه وراثتی بوده و می تواند بین نسل ها منتقل گردد و به میزان چهار برابر در پسران بیشتر از دختران اتفاق می افتد. این نوع شرایط ها هیچگونه ارتباطی با نوع و میزان ضریب هوشی بچه ها ندارند و بنابراین نشانه مراقبت بد والدین یا مسائل روانی و تنش های محیط زندگی نیستند. شرایط استرس زای محیطی مانند نقل مکان به خانه و یا مدرسه جدید می تواند لکنت زبان در بچه ها مبتلا را تشدید کند، ولی به عنوان عامل ایجاد لکنت زبان به شمار نمی رود.

یک مطالعه در خانواده هایی که به دو زبان صحبت می نمایند نیز بیانگر این موضوع است که میزان ابتلا به اختلالات گفتاری و لکنت در بچه ها چنین خانواده هایی بیشتر از بچه های است که با خانواده هایی زندگی می نمایند که به یک زبان صحبت می نمایند. بر اساس مطالعات لکنت زبان از سن چهار سالگی آغاز می گردد، با این حال هیچ تاثیری بر عملکرد تحصیلی بچه ها در آینده ندارد.

درمان لکنت زبان در بچه ها

چه فرزند شما لکنت داشته باشد و یا هنوز در حال یادگیری ترفند های گفتاری باشد احتیاج به یادگیری و حمایت دارد. تشویق و تایید شما به فرزندتان یاری می نماید صدای خود را پیدا کند و مسائل کوچک را به مرور حذف کند. در ادامه با چند نکته برای یاری به بهبود مهارت گفتاری بچه ها آشنا می شوید:

 • زمانی که کودک شما با توقف روی جمله ای روبرو می گردد، خونسردی خود را حفظ کنید و با حفظ ارتباط چشمی صبوری کنید تا جمله خود را تمام کند.
 • با تنی آهسته و آرام با وی صحبت کنید.
 • زمانی را در روز به صحبت خودمانی با فرزندتان اختصاص دهید.
 • به جای گوشزد کردن به فرزندتان که آهسته حرف بزند و یا تکرار کند و یا تصحیح عبارات تلفظی به او گوش دهید. ایراد دریافت در چنین مواقعی می تواند باعث انتقال انرژی منفی به کودک گردد.
 • اجازه دهید تا حس شما را در خصوص اینکه با او همراهی می کنید و او را می فهمید درک کند. وقتی او جمله ای را تمام می نماید شنیدن این جمله که حرف زدن گاهی سخت است و یا به کوشش او افتخار می کنید برای وی باعث آرامش می گردد. برعکس اگر شما مشکل وی را نادیده بگیرید و وانمود کنید مسئله ای وجود ندارد ممکن است فرزند شما تصور کند که مشکل وی چیزی است که نباید در خصوص آن صحبت کرد انگار که جرمی مرتکب شده که باید آن را از همه و حتی خودش پنهان کند. چنین تصوری فرایند بهبود را بدتر می نماید.

آیا باید به مراکز گفتاردرمانی مراجعه کرد؟

اگر به این پی بردید که مشکل کودکتان در حال شدت یافتن است، پیشنهاد می گردد به یک گفتاردرمان مراجعه کنید. این کار را به تعویق نیاندازید چرا که در زمان های ابتدایی آغاز لکنت بچه ها، توانایی بیشتری برای بهبود دادن به اوضاع گفتاری خود دارند. مراجعه به گفتار درمان در مراحل اولیه این مزیت را نیز دارد که به راحتی به یقین برسید که آیا مشکل موجود فرایند ای طبیعی از فرایند رشد کودک است و یا چیزی بیشتر از یک اختلال عادی است.

گفتار درمان می تواند مشاوره و آموزش ها لازم را در صورت الزام به شما بدهد تا بتوانید روی فرایند بهبود فرزندتان کار کنید. همچنین گفتار درمان می تواند جلسات گفتاردرمانی ترتیب دهد و به صورت فردی با کودک شما صحبت کند. از جمله مزیت های درمان های گفتاردرمانی استفاده از روش های بازی گونه و تکنیک های هیجان انگیزی است که می تواند به واسطه آن استرس و فشار روانی را از روی کودک برداشته و باعث می گردد بدون اینکه کودک متوجه این باشد که نوع گفتار وی تحت نظر و آنالیز است به صحبت کردن بپردازد.

منبع: setare.com
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 854

به "علت لکنت زبان در بچه ها چیست و چگونه درمان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت لکنت زبان در بچه ها چیست و چگونه درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید