رفع موانع پیش روی تولید بهترین نوع حمایت است

به گزارش لنجان بلاگ، روسای اتاق های استانی در تازه ترین نشست خود با هیات رئیسه اتاق ایران بزرگ ترین حمایت از محیط کسب وکار را رفع موانع پیش روی واحدهای تولیدی و خدماتی دانستند. به باور آنها برگشتن دولت به جایگاه سیاست گذاری و رفع برخی موانع و قوانین دست وپاگیر، بزرگ ترین حمایتی است که در راستای تحقق نام گذاری سال می توان از تولید کرد.

رفع موانع پیش روی تولید بهترین نوع حمایت است

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

روسای اتاق های سراسر کشور ضمن انتقاد از عملکرد دستگاه های اجرایی و بانک های عامل در دوران کرونا و بی توجهی آنها به ابلاغیه هایی که از سوی دولت صورت می گرفت، خواستار رسیدگی دولت به این مسئله شدند. تعدد سامانه هایی که از سوی دستگاه ها و سازمان ها طراحی شده ان نکته دیگری بود که در این جلسه مورد انتقاد فعالان اقتصادی قرار گرفت.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در ابتدای این نشست به جلسه ای که با اعضای هیات رئیسه و تعدادی از تشکل ها با رئیس جمهور داشتند اشاره کرد. بر اساس اظهارات او در این نشست به موضوع خشکسالی و تبعات ناشی از آن اشاره شد که متاسفانه این موضوع چندان از سوی مسئولان و تصمیم گیران مورد توجه قرار نگرفته است. شافعی معتقد است امنیت غذایی کشور با توجه به خشکسالی اخیر شرایط نگران کننده ای در آینده نه چندان دور خواهد داشت و باید پیش از وقوع هر حادثه ای برای آن راهی پیدا کرد.

رئیس اتاق ایران یادآور شد: این خشکسالی علاوه بر تامین غذا، می تواند موجب آتش سوزی جنگل ها، کمبود ذخایر آبی و در نتیجه کاهش سطح تولید برق در کشور شود.

او همچنین به نشست با کمیسیون اقتصادی مجلس درباره چگونگی تحقق شعار سال اشاره و تاکید کرد: هر چند این جلسه نیز با جلساتی که در سال های گذشته برای تحقق شعار سال برگزار می شد هیچ تفاوتی نداشت؛ اما حضور پیدا کردیم و یاداور شدیم تا زمانی که برای حاکمیت قانون در تمام ابعاد و وجوه، فکری نشود، تا زمانی که حقوق مالکیت مورد تاکید قرار نگیرد، تا زمانی که برای رهایی از تورم و بی ثباتی اقتصادی راهکاری اندیشیده نشود و تا زمانی که اقتصاد ایران با سیاست خارجی کشور پیوند نخورد، اصلاح چند قانون و اقداماتی از این دست نمی تواند دردی را دوا کند.

شافعی در ادامه به نشست با مدیرعامل شهرک های صنعتی و توافق برای عضویت مجدد اتاق های استانی در هیات مدیره شهرک های صنعتی خبر داد. رئیس اتاق ایران یکی از دردآورترین نشست ها حضور در هیات واگذاری عنوان کرد و گفت: تنها نکته ای که درباره هیات واگذاری و عملکرد آن می توان گفت، درخواست تعطیلی آن و پیدا کردن یک راهکار جدید برای آن است. متاسفانه همه از این شیوه واگذاری دچار خسارت شده اند و شاهد یک کارنامه بسیار ناموفق در این رابطه هستیم. لازم است در این مورد تغییرات اساسی اتفاق افتد.

بی توجهی دستگاه ها و بانک ها به ابلاغیه های دولت در دوران کرونا

جبار کیانی پور، رئیس اتاق یاسوج ضمن انتقاد از عملکرد سازمان هایی نظیر تامین اجتماعی و امور اقتصادیاتی در دوران کرونا از موانع پیش روی واحدهای تولیدی برای شروع به کار خود گلایه کرد. بر اساس اظهارات این فعال اقتصادی برای شروع یک کسب وکار بین 60 تا 70 مجوز لازم است که همه آنها مانع جدی در برابر محیط کسب وکار کشور هستند. متاسفانه قوانین دست وپاگیر بسیاری وجود دارد. لازم است این موانع را شناسایی و برای هر کدام راهکاری ارائه دهیم تا شرایط تسهیل شود. در این رابطه مرکز پژوهش های اتاق ایران می تواند اقدامات لازم را انجام دهد.

او ادامه داد: در دوران کرونا نیز سازمان اقتصادیاتی چندان متناسب با آنچه گفته می شود، عمل نکرد. تسهیلاتی که ابلاغ شده از سوی بانک ها تمکین نمی شود؛ استمهال بدهی، آزادسازی وثایق و غیره ابلاغ شده ولی اجرا نمی شود. متاسفانه سازمان تامین اجتماعی نیز بر همین منوال عمل می کند.

بین مقصد و راستای که می پیماییم، هماهنگی وجود ندارد

محمود تولایی، رئیس اتاق کاشان نام گذاری امسال را نتیجه اجرا نشدن شعار سال های قبل دانست و شرح داد: آنچه درباره مانع زدایی و پشتیبانی از تولید گفته می شود همانی است که سال قبل اتاق ایران با جدیت پیگیری می کرد. متاسفانه همخوانی بین اهداف و راستای که می پیماییم وجود ندارد، برای همین به مقصد نمی رسیم. بهترین راه این است که اتاق ایران یک مجموعه منسجم از آنچه پیگیری کرده اما به نتیجه نرسیده تهیه کند و در اختیار مسئولان قرار دهد.

این عضو هیات کنندگان اتاق ایران در ادامه بی توجهی دولتی ها به مسائل موجود را مورد تاکید واقع شده است و گفت: فاجعه اینجاست که در جلسات با دولتی ها به توافقاتی می رسیم اما همین توافق ها عملیاتی نمی شود.

میزان اثرگذاری اتاق در سیاست گذاری ها را بسنجیم

جمال رازقی، رئیس اتاق شیراز با بیان این مطلب که نتیجه اقدامات مجلس بخش خصوصی باید سنجیده شود تا بدانیم تا چه حد اثرگذار بوده ایم، شرح داد: متاسفانه شرایط شاخص های اقتصادی کشور در مقایسه با دیگر اقتصادهای دنیا بسیار نگران کننده است و این مسئله باید از سوی مسئولان مورد توجه قرار بگیرد.

این فعال اقتصادی عملکرد مسئولان در کرونا و تامین واکسن را بسیار نامناسب ارزیابی کرد و با بیان این مطلب که هیچ چیز بالاتر از سلامتی و رفاه مردم نیست پس چگونه این گونه تصمیم گرفته و عمل می کنیم، گفت: باید متوجه باشیم که ریل گذاری اقتصاد کشور اشتباه است. راستا را اشتباه مشخص کردیم و هرچه به قطار اقتصاد سرعت می دهیم فقط میزان انحراف از راستا اصلی بیشتر می شود.

او همچنین تعدد سامانه ها برای انجام امور اداری را یک معضل جدی توصیف کرد و ادامه داد: خود من در حوزه کاری با حدود 20 سامانه سروکار داریم. هیچ کدام با دیگری مرتبط و هماهنگ نیست. این شرایط به یک معضل جدی تبدیل شده، قرار بود سامانه ها در راستای تسهیل گری ایجاد شوند اما امروز وقت گیر شده اند.

ایجاد کارگروه برای تحقق شعار سال

مهدی طبیب زاده، رئیس اتاق کرماننیز با بیان این مطلب که برای حمایت از تولید مانع زدایی کافی است از تشکیل کارگروه تحقق شعار سال به ریاست استاندار و جانشینی رئیس اتاق کرمان خبر داد که زیرگروه شورای گفت وگوست. برای همین کنندگان سازمان ها و مجلس نیز حضور دارند. بر اساس اظهارات او متاسفانه این سازمان ها با یکدیگر ناهماهنگ عمل می کنند بنابراین در تلاشیم این ناهمانگی ها را شناسایی و حذف کنیم.

ارائه برنامه برای دوران پس از تحریم

ناصر بیکی، رئیس اتاق اراک، از بی برنامگی در صورت رفع تحریم ها و در نتیجه عدم استفاده بهینه از فرصتی که ایجاد می شود سخن گفت و تاکید کرد: ممکن است تحریم ها به مرور شکسته شود، آیا برنامه ای برای این دوران داریم؟ در غیر این صورت دچار مشکل خواهیم شد. درباره شرایط مرغ نیز باید یک نشست تخصصی برگزار شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1020

به "رفع موانع پیش روی تولید بهترین نوع حمایت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفع موانع پیش روی تولید بهترین نوع حمایت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید