در چه صورتی بازار با کمبود گوشت قرمز روبرو می شود؟

به گزارش لنجان بلاگ، تهران (پانا) - رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی می گوید اگر صادرات دام انجام نشود و ممنوعیت آن ادامه دار باشد بازار با کمبود بالایی روبرو نخواهد بود و شرایط سال 92 که صادرات انجام شد و در پی آن دولت مجبور به واردات گوشت بی کیفیت شده بود، به وجود نخواهد آمد.

در چه صورتی بازار با کمبود گوشت قرمز روبرو می شود؟

ولی ملکی در گفت وگو با پانا اظهار کرد: علوفه دامداران باید با نرخ های مناسب به دست تولیدکنندگان و دامداران واقعی برسد. تولید دام سبک در کشور سنتی است و دامدارانی که با این شیوه در حال تولید هستند اگر توان تولید نداشته باشند به مشاغل دیگری روی می اورند به طور مثال درشهرهای مرزی مانند کردستان کوله بر می شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بخشی از گندم تولیدی امسال صرف نهاده دامی شده است، افزود: جو می تواند برای دام مورد استفاده قرار گیرد اما گندم هم قوه و بنیه لازم را برای دام ایجاد نمی کند و هم برای دام ورم معده هم ایجاد می کند. بنابراین خوراک دام نمی تواند از گندم باشد و گندم جایگزینی برای خوراک دام باشد.

اگر صادرات دام انجام نشود و ممنوعیت آن ادامه دار باشد بازار با کمبود بالایی روبرو نخواهد بود و شرایط سال 92 که صادرات انجام شد و در پی آن مجبور به واردات گوشت بی کیفیت خارجی شدیم به وجود نخواهد آمد

وی اظهار کرد : ذرت و جو هم برای دام های سنگین مورد استفاده قرار نمی گیرد بنابراین سه و نیم میلیون تن گندمی که باید از سوی کشاورزان تحویل شود خرج خوراک دام نشده است.

ملکی گفت: جو تولیدی ایران جو دو سراست که بسیار مرغوب است و برای دام بسیار مطلوب است.

وی درباره پیش بینی بازار گوشت در کشور گفت: اگر صادرات دام انجام نشود و ممنوعیت آن ادامه دار باشد بازار با کمبود بالایی روبرو نخواهد بود و شرایط سال 92 که صادرات انجام شد و در پی آن مجبور به واردات گوشت بی کیفیت خارجی شدیم به وجود نخواهد آمد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی نام کرد: گوشت گوسفندی ایران بسیار لذیذ است و معادل یک ونیم کیلو گوشت دام تولیدی کشورهای همسایه انرژی دارد.

تقاضای مصرف گوشت درفصول سرد افزایش می یابد

وی با بیان اینکه تقاضای مصرف گوشت درفصول سرد افزایش می یابد، افزود: این انتظار وجود دارد که وزارت جهاد و سایر مسئولان به موضوع تعادل بخشی در تولید گوشت توجه کنند و باید به این موضوع هم توجه داشت که مصرف گوشت در فصل سرما و به ویژه از آبان به بعد افزایش می یابد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1210

به "در چه صورتی بازار با کمبود گوشت قرمز روبرو می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در چه صورتی بازار با کمبود گوشت قرمز روبرو می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید