خلاقیت در باغبانی و ایجاد فضایی متفاوت در حیاط و محوطه سازی

به گزارش لنجان بلاگ، خلاقیت در باغبانی می تواند ظاهر و عملکرد کلی باغ را به کلی تغییر دهد، به طوری که از یک حالت خنثی به فضایی معنادار تبدیل گردد. در این امتداد می توان مجموعه ای از وسایل مختلف را تهیه کرد و به فضای باغ ظاهری متفاوت بخشید. برای این کار ضروری است هدف جدیدی را معین کرد و سپس بر طبق آن شرایط باغبانی را به مرحله جدیدی از خلاقیت کشاند؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

خلاقیت در باغبانی و ایجاد فضایی متفاوت در حیاط و محوطه سازی

جهت دریافت خدمات دیزاین ویلا باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

8 ایده برای خلاقیت در باغبانی

در زیر به هشت ایده منحصربه فرد در خصوص باغبانی می پردازیم:

1- استفاده از گلدان های زیبا

بعضی از گیاهان مانند برگ چغندر سوئیسیِ رنگین کمان بسیار زیبا هستند، با ایجاد نقاط کانونی در باغ خود، آن ها را به رخ دیگران بکشید. رنگین کمان سوئیسی را داخل گلدان های خود بکارید تا زیبایی خود را نشان دهند. وقتی آن ها را داخل گلدان می کارید، برگ های سَرسبز آن رشد و تمام گلدان را پُر می نمایند.

می توانید تقریباً در خصوص هر گیاهی همین کار را انجام دهید. این روش می تواند یک ایده تزیینی برای خلاقیت در باغبانی برای طراحی باغ سبزیجات باشد. تقریباً هر گلدانی را می توانید استفاده کنید، به شرطی که زهکشی خوبی داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: وسایل باغبانی : انواع آن + معرفی بورس لوازم باغبانی

همچنین ضروری است گلدان را در جایی بگذارید که در معرض نور مستقیم آفتاب باشد. می توانید حتی در هر ظرف یک نوع سبزی بکارید یا چندین نوع گیاه را با هم مخلوط کنید. نکته منفی این است که خاک موجود در گلدان به سرعت خشک می گردد و ممکن است لازم باشد هر روز آن را آبیاری کنید.

2- ساخت باغ معلقی از گیاهان

هیچ قاعده باغبانی وجود ندارد که بگوید: نمی توانید از سبدها و گلدان ها به شکلی آویزان استفاده کنید. بیشتر گیاهان در گلدان های معلق بسیار زیبا به نظر می رسند. این کار به فضای باغ روح و روانی تازه می بخشد. به ویژه اگر کلبه ای چوبی داشته باشید می توانید گلدان ها را با استفاده از میخ و آویز فلزی به دیوار چوبی وصل کنید.

همچنین می توانید از هر نوع گلدانی که دوست دارید استفاده کنید، از سطل های پلاستکی قدیمی گرفته تا بطری های نوشابه بازیافتی، هر وسیله ای که شکل ظرف است می تواند نقش گلدان را بازی کند. فقط به یاد داشته باشید که ظروف وقتی پُر از خاک مرطوب هستند ممکن است سنگین شوند، بنابراین ضروری است که گلدان ها و سبدها را به شکلی محکم به دیوار وصل کنید تا در اثر وزن گلدان یا شرایط بد جوی به پایین سقوط ننمایند.

3- تزیین باغ با گیاهان باغچه ای

خلاقیت در باغبانی بسیار مهم است، حتی وقتی در خصوص گیاهان باغچه ای حرف می زنیم. این گیاهان بر روی زمین و به صورت مرتب در کنار هم کاشته می شوند تا با ایجاد تنوع به زیبایی باغ کم نمایند. بسیاری از گیاهانی که گل می دهند را می توانید به عنوان گیاهان باغچه ای در نظر بگیرید، به خصوص اگر گیاهان زود رشدی باشند و به طور مکرر گل می دهند.

یک نقطه سایه دار در زیر یک درخت می تواند برای این امر ایده آل باشد. می توانید گیاهان باغچه ای را به صورت ردیفی در کنار هم بکارید و یا آنها را در ابعاد مربعی به شکلی منظم در کنار هم قرار دهید. همچنین بهتر است این گیاهان را در راستا پیاده روها بکارید تا زیبایی باغ را دوچندان نمایند.

مطلب پیشنهادی: چگونه باغچه بسازیم تا از آن لذت ببریم؟ مراحل ساخت و نکات مهم

4- استفاده از پالت باغ

بسیاری از باغبانان باید بدانند استفاده از پالت می تواند سبک طراحی باغ را به کلی تغییر دهد. پالت ها به ایجاد باغ های عمودی یاری می نمایند و ظاهری منحصربه فرد را به فضای خانه می دمند. پالت ها از چوب ساخته می شوند و به دلیل فضاهای خالی افقی که دارند، می توان گیاهان را به صورت افقی در ردیف های عمودی کاشت.

داخل این پالت ها، فضایی برای قرار دادن خاک وجود دارد و همچنین امکان آبیاری را نیز فراهم می نمایند. فضای خالی را با مقداری خاک باکیفیت و مغذی پُر کنید، سپس شکاف هایی را برای قرار دادن گاهان در خاک ایجاد کنید. اگر قرار است پالت باغ خود را به شکلی آویزان نگه دارید، حتماً پالت را با قلاب های محکم ببندید، زیرا وزن خاک و چوب به قدری سنگین خواهد بود که امکانش افتادن کل پالت وجود دارد.

5- باغبانی داخل جعبه

یک جعبه ساده چوبی تمام چیزی است که شما برای کاشت یک نوع گیاه احتیاج دارید. این جعبه یک نوع تنوع ظاهری برای خلاقیت در باغبانی محسوب می گردد. این جعبه ها در ابعاد کوچکی هستند، ولی ممکن است هنگام پُر شدن از خاک خیلی سنگین شوند. اما آن ها را با فرغون به هرجایی که آفتاب می تابد انتقال دهید.

می توانید تعداد زیادی از جعبه ها را در یک فضای کوچک کنار هم قرار دهید که هر کدام دارای یک گیاه متفاوت باشند. مهم ترین استفاده از این جعبه ها، کاشت گیاهان خوردنی است، مثلاً برای کاشت کاهو، هویج و پیاز عالی هستند. همچنین برای تزیین گل های باغ نیز می توانید از این جعبه های چوبی نهایت استفاده را ببرید.

6- کنار هم قرار دادن گلدان های تزئینی

اگر قفسه فلزی دارید، می توانید از آن نهایت استفاده را ببرید. احتیاجی به خرید آویزهای مخصوص هم ندارید! تمام آنچه شما احتیاج دارید یک مجموعه قفسه فلزی و چندین گلدان سفالی یا پلاستیکی رنگی است. این گلدان ها را به ترتیب در کنار هم و بر روی فقسه ها قرار دهید و تنها توجه داشته باشید که از گیاهان تزیینی باید استفاده کنید.

قفسه گلدان ها را در گوشه از باغ قرار دهید، احتیاج نیست آن ها را به عناصر کانونی که سریع توجه را جلب می نمایند در نظر بگیرید. همچنین می توانید مجموعه آن ها را در تراس قرار دهید تا نمای بیرون منزل به زیبایی تزیین گردد. با سرد شدن هوا حتی می توانید بعضی از گلدان ها را به داخل خانه بیاورید.

7- باغبانی در بستر مرتفع

بستر مرتفع که از قاب های چوبی و سنگی ساخته شده اند از سطح زمین فاصله دارند. در حالی که این امر مزایایی برای گیاهان دارند مانند زهکشی بهتر و گرم کردن خاک در اوایل بهار، اما حتی می تواند به عنوان یک نوع خلاقیت در باغبانی برای زیباتر کردن فضای باغ نیز در نظر گرفته گردد.

همچنین یکی از مهم ترین فواید کاربردی بسترهای مرتفع، عدم خم شدن باغبان و مسائل مربوط به کمر و ستون فقرات او هستند. در باغبانی زمینی، باغبان مدام در حال خم شدن و کاشت گیاهان است، اما در بستر مرتفع، باغبان در ارتفاع تعیین آغاز به کار می نماید که این امر حداقل تنش و خستگی را در او ایجاد می نماید.

8- ساخت یک گلخانه کوچک

اصطلاح اتاق باغ یا همان گلخانه معمولاً به محلی خلوت در باغ گفته می گردد که هدفش ایجاد فضایی ایده آل برای رشد گیاهان است. اما باغبانی در گلخانه نه تنها گیاهان تازه را در تمام طول سال فراهم می نماید، بلکه می تواند به عنوان یک فضای دورهمی نیز در نظر گرفته گردد که افراد در کنار هم می نشینند و با خوردن یک لیوان چای، به معنای واقعی از تماشای گیاهان لذت می برند.

در گلخانه می توان از هر نوع گیاه زینتی و گل دار استفاده کرد، زیرا این فضا قرار است به عنوان محیطی دلپذیر و نشاط آور تلقی گردد. می توانید در این فضای از انواع قفسه های چوبی و فلزی و همچنین آویزها نیز استفاده کنید.

سخن آخر

داشتن خلاقیت در باغبانی مهم است، زیرا هدف شما تنها ایجاد یک محیط سرسبز نیست! بلکه شما می خواهید به معنای واقعی در باغ خود زندگی کنید. پس باغ را به شکلی طراحی کنید و از وسایل تزیینی در حدی استفاده کنید که با هر بار دیدن و حضور در آن لذت نهایی را کسب کنید. بخشی از باغ خود را به گیاهان خوردنی اختصاص دهید و بخش دیگر را به گیاهان و گل های تزیینی، همچنین در میان انواع مختلف گیاهان برای ایجاد تنوع بیشتر نیز استفاده کنید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 478

به "خلاقیت در باغبانی و ایجاد فضایی متفاوت در حیاط و محوطه سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلاقیت در باغبانی و ایجاد فضایی متفاوت در حیاط و محوطه سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید