جهش اخیر کرونا اثر واکسن را خنثی می نماید؟

به گزارش لنجان بلاگ، خبرنگاران : عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شناسایی واریانت جدیدی از کروناویروس جدید در انگلستان، در رابطه با احتمال اثرگذاری این نوع جهش ها بر واکسن، گفت: اگر موتاسیون(جهش) بر پارتیکل و یا ژنوم مورد استفاده در واکسن ها اثر نگذارد، بعید است واریانت های جدید بتوانند از اثر واکسن فرار نمایند.

جهش اخیر کرونا اثر واکسن را خنثی می نماید؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، حسن رودگری، با اشاره به شناسایی واریانت جدیدی از ویروس SARS-CoV-2 در انگلستان طی هفته گذشته و مسایل مطرح شده در این رابطه، گفت: وزارت بهداشت انگلستان اعلام نموده که این واریانت جدید شناسایی شده سرایت و بیماری زایی بسیار سریع تری دارد،بر همین اساس مداخلات ما نیز باید سریع تر باشد، بر این اساس قرنطینه شدیدتر موسوم به Tier3 در انگلستان اجرا شد .

به گفته این دکترای تخصصی ژنتیک ، وزارت بهداشت انگلستان این واریانت را به WHO گزارش نموده اما کماکان در حال تحلیل یافته هاست.

رودگری با بیان اینکه ظاهرا واریانت جدید هم سریع تر گسترش می یابد و هم بیماری جدی تری ایجاد می نماید، گفت: خوشبختانه بر اساس اطلاعات اولیه بعید است این واریانت به واکسن جواب ندهد، هرچند برای نظر قطعی تر احتیاج به گذشت زمان بیشتری است.

وی با بیان اینکه بعضی دانشمندان معتقدند سالها طول می کشد تا این ویروس نسبت به واکسن های فراوری شده مقاوم گردد، مطرح نمود: این اعتقاد وجود دارد که برای ایجاد مقاومت نسبت به واکسن باید مجموعه ای از جهش ها در ژنوم ویروس اتفاق بیافتد و این مجموعه بر اساس سایز ژنوم ویروس که در سارس کو 2 ویروسی است با سایز نسبتا عظیم، چندین سال زمان می برد.

این عضو هیات علمی دانشگاه ادامه داد: در نتیجه تصور اینکه با یک تک جهش سرنوشت ویروس به صورت تراژدیک تغییر نموده و قدرتی پیدا کند که از همه واکسن ها فرار کند، نادرست است؛ ضمن اینکه همه جهش ها به ویروس قدرت فرار از واکسن یا قدرت مقاومت در برابر ناملایمات اکوسیستم را نمی دهد و حتی ممکن است به تضعیف ویروس منجر گردد.

رودگری با بیان اینکه در حال حاضر انواع مختلفی از واکسن ها با تکنولوژی های متفاوت همچون استفاده از RNA و یا تکنولوژی های شناخته شده قبلی یعنی استفاده از وکتور یا حمال توالی ژنوم ویروس، در کشورهای مختلف در حال فراوری است، اظهار کرد: بنابراین فرار ویروس از همه تکنولوژی های متفاوت فراوری واکسن با یک تک جهش امری نامحتمل است و دانشمندان معتقدند که چندین سال زمان می برد تا ویروس بتواند نسبت به واکسن های موجود مقاوم گردد.

وی با تاکید بر اینکه البته تمامی این مسایل احتیاجمند گذر زمان برای ارایه نظرات قطعی تر است، گفت: تا به حال حدود 200 جهش کروناویروس جدید در نقاط مختلف دنیا گزارش شده ولی هیچ کدام هنوز نتوانسته ویروس را از واکسن های موجود نجات داده و همچنین گزارشی بر این مبنا وجود ندارد.

این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انتها با بیان اینکه پیدایش واریانت های جدید باید در همه کشورها مد نظر باشد گفت: همچنین باید آزمایشات لازم ژنتیکی بر روی ویروس عامل در صورت افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان و یا بروز علائم و یا شدت های جدید بیماری انجام گردد. از طرف دیگر تعجیل در واکسیناسیون امر معقولی است که البته باید با احتیاط کامل در انتخاب واکسن از بین موارد موجود باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 781

به "جهش اخیر کرونا اثر واکسن را خنثی می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش اخیر کرونا اثر واکسن را خنثی می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید