جزئیات اختصاص سهمیه طرح ترافیک به معلولان

به گزارش لنجان بلاگ، شهبازی گفت:سال گذشته بیش از 55 هزار روز برگ طرح ترافیک به معلولان واجد شرایط ارائه شده است.

جزئیات اختصاص سهمیه طرح ترافیک به معلولان

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، شهبازی مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی درباره اختصاص سهمیه طرح ترافیک به معلولین اظهار کرد: از بین تعداد معلولانی که واجد شرایط دریافت پلاک ویژه بوده اند تا کنون بیش از 28 هزار نفر از افراد واجد شرایط توانسته اند پلاک ویژه افراد دارای معلولیت را بگیرند و از امکانات و خدمات آن استفاده نمایند.

وی اضافه کرد:تمامی افراد دارای معلولیت میانه به بالا که برای خدمات و تردد های شغلی، آموزشی، درمانی و حتی اوقات فراغت احتیاج به طرح ترافیک دارند می توانند حداکثر تا 120 روز در سال از طرح ترافیک استفاده نمایند، با هماهنگی اجرا شده با شهرداری به این افراد طرح تعلق می گیرد.

شهبازی بیان نمود: ما در سال گذشته بیش از 55 هزار روز برگ طرح ترافیک به معلولان واجد شرایط ارائه کردیم.

مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی در پاسخ به سوال که دادن پلاک ویژه به این دلیل است که سایر رانندگان اطلاع داشته باشند که فردی حاضر در خودرو داری معلولیت است آیا با دادن طرح ترافیک فکر می کنید این مسئله حل گردد یا بهتر این است که پلاک ویژه به این افراد تعلق بگیرد؟، گفت:اهداف دادن پلاک ویژه به معلولان گسترده تر است، زیرا برخی اوقات لزومی ندارد افراد بدانند فرد معلولی درون خودرو حضور دارد؛ این موضوع می تواند نکته منفی باشد و خانواده ها به این موضوع علاقه مند نباشند.

وی بیان نمود: پلاک ویژه به افرادی تعلق می گیرد که خودشان راننده هستند، معلولیت های جسمی حرکتی به ویژه اندام تحتانی دارند به این دلیل که مطالب مختلف برایشان معین باشد به طور مثال محل پارک های معینی در سطح شهر برای این افراد پیش بینی شده یا نیرو های امدادی و نیرو های انتظامی و اجرایی متوجه شوند که راننده این خودرو فرد دارای معلولیتی است که در زمان امداد رسانی شاید احتیاج به یاری خاص و معین داشته باشد.

شهبازی ادامه داد:متاسفانه سیستم حمل و نقل عمومی ما مناسب سازی نیست، معابر ما شرایط مطلوبی برای تردد ایمنی این افراد ندارند به اجبار این افراد از خودرو های شخصی خود استفاده می نمایند.

شهبازی ادامه داد: زمانی که معلولان از خودروی شخصی خود یا خانواده شان استفاده می نمایند ما می توانیم خدماتی را به آن ها ارائه دهیم که ترددشان تسهیل گردد به طور مثال طرح ترافیک به این افراد اعطا می گردد یا برای تأمین هزینه های بخشی از تردد به این افراد یاری می کنیم.

شهبازی در پاسخ به این سوال که خانواده ها و افرادی که دارای معلولیت هستند و می خواهند طرح ترافیک دریافت نمایند باید چگونه اقدام نمایند؟، گفت:باید به محل کار خود مراجعه می نمایند، زیرا کار از آنجا شروع می گردد، معلولان می توانند در مراکز مثبت زندگی و در بخش های دیگری که پفراینده دارند به بخش مددکاری مراجعه نمایند و درخواست بهره مندی از طرح ترافیک یا هر خدمت دیگری که مورد احتیاج شان است را ارائه دهند.

وی بیان نمود: افرادی که خود خودرو دارند طرح به نام خودشان صادر می گردد. افرادی که خانواده از این خودرو ها استفاده می نماید، می توانند پلاک یک خودرو را معرفی می نمایند و نسبت فردی را که پیش از این خدمات را استفاده نموده و نوع خدمتی که قرار است انجام دهد معین می نمایند سپس طرح ترافیک به افراد داده می گردد و به خانواده هم طرح ترافیک و سایر خدماتی که در بسته تردد در سازمان تعریف شده تعلق می گیرد.

شهبازی درباره واگذاری طرح ترافیک به متقاضیان بیان کرد: به همه انجمن ها، گروه های فعال و معلولین اطلاع رسانی شده تا چنانچه این افراد خواهان استفاده از طرح ترافیک هستند، می توانند در چه فرآیندی درخواست خود را ارائه دهند. سال گذشته کوشش کردیم تا بتوانیم این خدمات را گسترده تر کنیم و خوشبختانه توانستیم و همه درخواست ها پاسخ دهیم.

مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی ادامه داد:سال گذشته تمام درخواست ها را پاسخ دادیم مگر در صورتی که افراد خود به دلایلی از گرفتن طرح ترافیک منصرف شدند، زیرا طرح ترافیک را شهرداری باید در سامانه ثبت کند و عوارض خودرو پرداخت شده باشد و یا موارد غیر قانونی دیگری حاکم بر خودرو نباشد در نتیجه از نظر ما تمام افرادی که متقاضی بودند می توانستند سال گذشته تا 120 روز طرح دریافت نمایند. سال جاری هم همین فرایند در جریان است تعداد کسانی که از سال گذشته درخواست داده بودند و افرادی که جدیداً متقاضی هستند برنامه های کاری شان در حال اجرا است.

وی در ادامه گفت: با توجه به جریان کرونا مقداری درخواست طرح ترافیک نسبت به سال های گذشته کاهش پیدا نموده است، زیرا تردد فعلاً در سطح تهران کمتر و ساعات طرح ترافیک هم کاهش پیدا نموده است، اما در مجموع ما به تمامی احتیاج های افرادی که درخواست داده اند توانستیم پاسخ دهیم.

شهبازی درباره شروع واگذاری طرح ترافیک گفت: این طرح شروع شده و از ابتدای سال طرح ترافیک را به متقاضیان ارائه می دهیم ما توانسته بودیم 55 هزار روزبرگ از شهرداری برای انجام این کار سهمیه بگیریم تا زمانی که این 55 هزار روزبرگ را توزیع کنیم امکان متقاضی بودن افراد وجود خواهد داشت.

وی درباره افراد دارای معلولیتی که شدت معلولیت آن ها خفیف است، گفت: فقط به معلولین و خانواده معلولینی که معلولین ذهنی خفیف دارند مانند گروه طیف اتیسم طرح تعلق می گیرد، اما به سایر گروه های معلولیتی که معلولیت آن ها خفیف است طرح ترافیک تعلق نمی گیرد. افراد دارای معلولیت هایی با شدت میانه و بیشتر واجد شرایط طرح ترافیک هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1180

به "جزئیات اختصاص سهمیه طرح ترافیک به معلولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات اختصاص سهمیه طرح ترافیک به معلولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید