تولید قدرت برای چانه زنی سیاسی

به گزارش لنجان بلاگ، انتظار و ایده آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب ها و قواعد بین المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

تولید قدرت برای چانه زنی سیاسی

واقعیت آن است که بعد از خروج آمریکا از برجام از دوره ترامپ، فشارها علیه ایران بیشتر شد. بازگشت آمریکا در دوره بایدن به برجام در سایه موازنه قدرت، بیشتر محتمل به نظر می رسد.

در سال های گذشته و در شرایطی که موازنه قدرت ما مثبت بود مقامات ایالات متحده پذیرفتند که تعهداتی را در قبال ما انجام دهند.

در مقطعی موازنه قدرت منفی شده بود و در چنین وضعیتی و به خصوص بعد از خروج آمریکا از برجام ایران براساس صبر استراتژیک عمل می کرد.

در مقطعی سیاست های ما توسعه قدرت بود. یعنی ما از قابلیتی برخوردار بودیم که می توانستیم توان و قدرت هسته ای را ارتقا بدهیم.

در مقطعی هم سیاست جمهوری اسلامی ایران این بود که بتواند حداقل قدرت را برای بازدارندگی در برابر سیاست های گریز از مرکز آمریکا به وجود آورد.

در فرآیندی و با توجه به افزایش فشارها از سوی غرب و آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی، شرایط چانه زنی ایران تا حدودی دستخوش تغییر و تحول شد و جمهوری اسلامی کمتر از این ابزارها و مولفه های قدرت خود می توانست استفاده کند.

طی ماه های اخیر با افزایش فعالیت های هسته ای ایران در نطنز و فردو و همچنین مصوبه مجلس با عنوان قانون راهبردی لغو تحریم ها و همچنین موضوع خروج از پروتکل الحاقی، نوع جدیدی از تعاملات ایران به منصه ظهور رسید و در چنین فضایی، موقعیت برای تولید قدرت جهت چانه زنی سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم شد.

نکته ای دیگر که باید مد نظر داشت این است که بعد از خروج آمریکا از برجام تحریم های هسته ای شورای امنیت به صورت یکجانبه از سوی ترامپ اعاده و از سوی دیگر سیاست های تهدیدآمیز آمریکا مبنی بر مهار، تحریم و محدودسازی منطقه ای جمهوری اسلامی ایران تشدید شد.

این که آمریکا تا چه اندازه در اهداف و برنامه های خود علیه ایران کامیاب یا ناکام باشد کاملا بستگی به قابلیت های دیپلماتیک و راهبردی ما دارد بنابراین تا زمانی که جمهوری اسلامی براساس مولفه های قدرت و تقویت بنیه داخلی و همچنین ارتقای توان چانه زنی خود در عرصه بین المللی بتواند سیاست های تهاجمی آمریکا را متوقف کند قادر خواهد بود زمینه بازدارندگی لازم را برای مقابله با این سیاست های تهاجمی فراهم کند.

ابراهیم متقی - استاد دانشگاه / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 982

به "تولید قدرت برای چانه زنی سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید قدرت برای چانه زنی سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید