تبدیل مدرسه دارالفنون می تواند به هنرستان هنرهای سنتی

به گزارش لنجان بلاگ، علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی در نشست گفت وگوی هفته در محل وزارت آموزش و پرورش که با حضور محسن حاجی میرزایی وزیر این دستگاه برگزار گشت، گفت: یکی از موضوعاتی که از سال گذشته به منظور صیانت هرچه بهتر از آثار و ابنیه فرهنگی تاریخی به آن ورود پیدا کردیم، طرح میراثبانان افتخاری است. این طرح البته به دلیل حساسیت هایی که دارد با ملاحظاتی در دستور کار است و صدور کارت میراثبان افتخاری تنها برای تعدادی از افراد شناخته شده انجام شد، با این حال به نظر می رسد از ظرفیت های دانش آموزان در این طرح می توان استفاده کرد.

تبدیل مدرسه دارالفنون می تواند به هنرستان هنرهای سنتی

او در این نشست که معاونان وزارت آموزش و پرورش حضور داشتند و مدیران کل آموزش و پرورش 31 استان کشور و 760 رئیس آموزش و پرورش مناطق و شهرستان های مختلف نیز به صورت ویدئوکنفرانسی مشارکت داشتند، بیان نمود: اقدامات مشترکی بین این وزارتخانه و وزارت آموزش و پرورش می تواند انجام شود که اجرای صحیح آن ها به موفقیت هرچه بیشتر دو دستگاه کمک خواهد کرد. همچنین با توجه به گستردگی و پراکندگی آثار و بناهای تاریخی در کشور و بودجه اندک برای نگهداری از آن ها، نیازمند همکاری های عموم مردم و سایر دستگاه ها هستیم. بر اساس بودجه ای که برای صیانت از آثار تاریخی به ما تعلق گرفته سرانه نگهداری و پاسداشت هر اثر حدود 5 تا 6 میلیون تومان است که بسیار ناچیز است. از این رو باید برای نگهداری هرچه بهتر از آثار فرهنگی تاریخی از ظرفیت های موجود در سایر بخش ها استفاده کرد.

او در ادامه به برخی از ظرفیت های وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و اضافه نمود: برخی از مدارس و اماکن وزارت آموزش و پرورش ظرفیت های خوبی هستند که باید از آن ها استفاده کرد به عنوان مثال مدرسه دارالفنون یک ظرفیت بسیار خوب برای ایجاد هنرستان هنرهای سنتی است. با ایجاد هنرستان های صنایع دستی می توان نیروهای ماهر برای این حوزه تربیت کرد که به تولید و فروش صنایع دستی کمک کند. در کنار هنرستان های صنایع دستی، احداث هنرستان های بازسازی آثار تاریخی نیز ایده خوبی است و می تواند به تقویت همکاری های دو دستگاه کمک کند.

محدودیتی برای صدور مجوز موزه علوم و فنون نداریم

او در ادامه با اشاره به اهمیت آشنایی دانش آموزان با موزه ها، اضافه نمود: بازدید دانش آموزان از موزه ها باید تقویت شود، اکنون بازدید دانش آموزان رایگان است. ضمن اینکه ایجاد موزه های علوم و فنون نیز می تواند به شناخت هرچه بیشتر دانش آموزان با مفاهیم حوزه میراث فرهنگی کمک کند. در این خصوص هیچ محدودیتی برای صدور مجوز نداریم.

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست گفت: توسعه آموزش های مهارتی، تجهیز و غنی سازی فضاهای فرهنگی، تقویت حوزه گردشگری به عنوان عنصر مهم یادگیری، تامین فرصت برای دانشجو و معلمان با مفاهیم میراث فرهنگی، برگزاری دوره های تخصصی، تقویت آموزش های صنایع دستی، مشارکت در راه اندازی هنرستان های تخصصی و … می تواند از جمله اقدامات مشترک بین این دو دستگاه باشد.

مهر نوشت، او در این نشست با اشاره به مطالب ارائه شده، از تشکیل کارگروه برای احصای محورهای گفت وگو در این نشست خبر داد و گفت: مطالب ارائه شده در این نشست تا 20 فروردین 1400 جمع بندی نهایی خواهد شد و در قالب یک تفاهم نامه همکاری به امضا وزرا دو دستگاه خواهد رسید.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 896

به "تبدیل مدرسه دارالفنون می تواند به هنرستان هنرهای سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل مدرسه دارالفنون می تواند به هنرستان هنرهای سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید