تبدیل خانه حاکم تهران به بانک موزه

به گزارش لنجان بلاگ، سجاد عسگری، دبیر کمیته پیگیری خانه های تاریخی تهران با اشاره به بازدید از این خانه تاریخیدر روز جهانی موزه که با نام خانه عزیزالسلطان (خانه ملیجک) در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، گفت: در آن بازدید مسئولان موزه بانک ملت اعلام کردند که این بنا تاریخی بعد از انجام آنالیز های کارشناسی، با همکاری میراث فرهنگی بازسازی و به اصالت اصلی خود برگردانده می گردد، تا در نهایت به موزه بانک ملت تبدیل گردد.

تبدیل خانه حاکم تهران به بانک موزه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

وی درباره ثبتِ ملی این بنا تاریخی به نام خانه عزیز السلطان(ملیجک) با کاربری باشگاه رفاهی بانک ملت، ادعا کرد: تیم تحقیقاتی پرونده ثبتی این بنای تاریخی در سال 83، از یک سو خانه کوچه قدیم نوایی در خیابان ملت متعلق به عزیزالدوله را به اشتباه به این محدوده نسبت داد و از سوی دیگر عزیزالدوله را با عزیزالسطان معروف به ملیجک دوم را یکی دانسته اند که از اساس اشتباه است.

او با اشاره به جانمایی این خانه روی نقشه عبدالغفار که متعلق به جناب امین همایون یا همان غلامحسین خان غفاری است، اضافه کرد: غلامحسین خان غفاری، در دوره مشروطه، حاکم تهران بود و در زمان محمدعلی شاه به دنبال آن بود تا اساس مشروطیت را بر هم بزند. او مالک املاک اختیاریه در محله دروس نیز هست.

وی با اشاره به این که این بنا تاریخی در خیابان مخبرالدوله، خیابان سعدی، کوچه بانک تجارت واقع شده است، ادامه داد: این ملک بعدها به کلوپ ایران و دفتر حزب اراده ملی تبدیل شد و در نهایت به مالکیت بانک ملت در آمد و اکنون قرار است بعد از بازسازی، به عنوان نخستین موزه بانک ملت، تاریخچه این بانک را در قالب موزه به نمایش بگذارد.

ایسنا نوشت، غلامحسین غفاری معروف به صاحب اختیار از بزرگان قاجار و از نزدیکان ناصرالدین شاه قاجار بود. او پسر هاشم خان امین الدوله و برادرزاده ابوطالب غفاری معروف به فرخ خان امین الدوله بود. او خطی خوش داشت و از افراد باسواد تحصیل نموده عصر خود محسوب می شد. در جوانی با دختر میرزا آقاخان نوری ازدواج کرد. کار خود را در دربار ناصرالدین شاه با سمت پیش خدمتی شروع کرد و پس از طی مراتب مختلف به ریاست خلوت همایونی و در اوایل دوران مظفرالدین شاه به وزارت دربار نائل شد. در اواخر سلطنت مظفرالدین شاه وزیر عدلیه شد. در دوران استبداد صغیر در شمار طرفداران محمدعلی شاه بود و دو دوره به حکومت فارس و یک دوره به حکومت کرمان و مدتی نیز به حکومت تهران منصوب شد. پس از انتها دوران استبداد، در کابینه حسن مستوفی که در پنجم ربیع الثانی 1333 (اسفند 1293) به مجلس معرفی گردید، وزیر جنگ بود اما عمر این کابینه به بیست روز هم نکشید. سال بعد رئیس دفتر احمدشاه قاجار شد و حدود ده سال در این سمت باقی ماند.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 363

به "تبدیل خانه حاکم تهران به بانک موزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل خانه حاکم تهران به بانک موزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید