تأثیرات نامناسب نانوذرات بر DNA

به گزارش لنجان بلاگ، علم و فناوری نانو، مدتی است که سروصدای زیادی را در گوشه و کنار دنیا به راه انداخته و کم کم در حال محکم کردن جای پای خود در ابعاد مختلف زندگی انسان ها است. اما آیا این نانوذرات که از پزشکی تا صنعت کاربرد دارند، کاملاً ایمن هستند؟

تأثیرات نامناسب نانوذرات بر DNA

به گزارش گروه رسانه های لنجان بلاگ، نانو ذرات به دلیل اندازه کوچک و سطح بزرگی که نسبت به حجمشان دارند، دارای کاربردهای فراوانی در زمینه های بیوتکنولوژی، پزشکی، کاتالیزورها، سنسورها و انتقال دارو هستند. نانوذرات دارای ابعاد 1 تا 100 نانومتر هستند و ویژگی های منحصربه فردی دارند. نانوتکنولوژی یکی از جدیدترین فناوری های علمی است که در علوم مختلفی چون کشاورزی، صنایع غذایی، علوم پزشکی و دیگر شاخه های علمی کاربرد دارد. در علوم پزشکی، اهمیت نانوذرات فلزی نظیر روی در درمان سرطان شناخته شده است. تحقیقات بسیاری نشان داده اند که به علت خاصیت ضد باکتری نانوذرات روی، امکان کاربرد آن ها در داروهای پیشگیری کننده علیه میکروب های مرتبط با بیماری های عفونی وجود دارد.

بااین حال، به گفته دانشمندان، بااینکه نانوذرات فواید زیادی دارند، می توانند خطراتی احتمالی نیز داشته باشند. هرچند دانش فعلی در خصوص اثرات سمی نانوذرات نسبتاً محدود است، اما اطلاعات موجود نشان می دهند که بعضی از نانو ذرات نامحلول می توانند به وسیله موانع محافظتی مختلف عبور کند و در بدن توزیع شده و در اندام های مختلف تجمع یابند.

روی، دومین و فراوان ترین فلز کمیاب پس از آهن در بافت های پستانداران و یک عنصر ضروری برای رشد، تکوین، سنتز DNA، ایمنی و سایر فرآیندهای سلولی مهم است. اما با وجود بهره برداری فراگیر از نانو ذرات Zno در صنایع و علوم متعدد و فراوری روزافزون نانو اکسید روی و کاربردهای مفید آن در سیستم های بیولوژیک، تا به امروز مطالعات اندکی در زمینه اثر سمیت این مواد بر سلامت انسان صورت گرفته است.

در این رابطه، یک مطالعه پژوهشی توسط محققان کشورمان صورت گرفته است که در آن به آنالیز اثر نانو ذرات اکسید روی سنتز شده با روش شیمیایی بر DNA پرداخته شده است.

در این تحقیق که توسط پژوهشگرانی از دانشگاه خوارزمی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی صورت گرفته است، تأثیر نانوذرات مورد اشاره روی DNA تیموس گوساله با استفاده از روش های مختلف طیف سنجی مرئی فرابنفش، فلورسانس و تکنیک دورنگ نمایی حلقوی در دو دمای اتاق و فیزیولوژیکی مورد آنالیز واقع شده است.

نتایج به دست آمده از این تحقیق نشان می دهد که نانوذره اکسید روی می تواند به DNA متصل گردد و سبب ایجاد تغییر در ساختار آن گردد که این خود ممکن است به بروز بعضی بیماری ها نظیر سرطان بینجامد. به همین دلیل، باید به اثرات جانبی و میزان سمیت ایجادشده در اثر استفاده روزافزون چنین موادی برای انسان و محیط زیست توجه کرد.

در این خصوص، عادله دیوسالار، دانشیار گروه علوم سلولی ملکولی دانشگاه خوارزمی و همکارانش می گویند: داده های طیف سنجی مرئی فرابنفش نشان داد که با افزایش غلظت نانوذره اکسید روی، شدت جذب آن در DNA نیز افزایش می یابد. در آزمایش های صورت گرفته، نشر فلورسانس اتیدیوم بروماید نشان داد که با افزایش نانوذره اکسید روی، شدت نشر کاهش می یابد که این موضوع، نشان دهنده ورود نانوذره به ساختار DNA است. همچنین داده های دورنگ نمایی حلقوی نیز نشان داد که اکسید روی باعث تغییر ساختاری در DNA می گردد.

به گفته این محققان، نانو ذرات موادی هستند که ابعاد آن ها بین 10 تا 100 نانومتر است. این اندازه بسیار کوچک، ویژگی های خاصی مانند سطح بسیار زیاد و واکنش پذیری بالا به آن ها می دهد. طبق نتایج به دست آمده از این تحقیق، می توان از نانوذره اکسید روی با سنتز سبز به جای نانوذره اکسید روی شیمیایی برای درمان بیماری ها به عنوان دارو استفاده کرد تا از مضرات نانوذره فوق اجتناب ورزید.

دیوسالار و همکارانش ادامه می دهند: از طرف دیگر به دلیل میانکنش نانوذره اکسیدروی شیمیایی با ماکرومولکول حیاتی سلول یا همان DNA، باید به اثرات جانبی ایجادشده در اثر استفاده روزافزون آن برای انسان و محیط زیست نیز توجه ویژه ای داشت.

این یافته های پژوهشی که اهمیت توجه به نکات ایمنی را در کار با نانوذرات یادآور می شوند، به صورت مقاله ای علمی پژوهشی در فصل نامه یافته وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی لرستان منتشر شده اند.

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 56

به "تأثیرات نامناسب نانوذرات بر DNA" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیرات نامناسب نانوذرات بر DNA"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید