بسیاری از داروخانه ها در حال ورشکستگی هستند

به گزارش لنجان بلاگ، دبیر انجمن داروسازان خراسان رضوی گفت: بسیاری از داروخانه ها به دلیل مسائل مالی پیش آمده در حال ورشکستگی هستند.

بسیاری از داروخانه ها در حال ورشکستگی هستند

محمدرضا افخمی در گفتگو با ایسنا درباره تعطیلی و ورشکستگی داروخانه ها اظهار داشت: داروخانه ها از سایر اقشار و اصناف جامعه جدا نیستند و آن ها هم شرایط مالی مناسبی ندارند. در حال حاضر اقتصاد داروخانه ها خراب است و در آستانه تعطیلی قرار دارند. اگر شرایط به همین صورت ادامه پیدا کند، در آینده نزدیک شاهد تعطیلی داروخانه ها خواهیم بود.

وی افزایش تعداد داروخانه ها، بالا رفتن شدید تورم، کمبود اقلام دارویی، افزایش مالیات، اجاره های سنگین واحد های تجاری، افزایش هزینه قبوض برق و... را از عوامل ورشکستگی داروخانه ها برشمرد و اظهار داشت: زمانی که این موارد را کنار هم بگذارید، نتیجه اش فشار سنگین به داروخانه است و آن واحد را با مسائل مالی روبه رو می کند. علاوه بر این موضوعات، تعداد مراجعان هم کاهش یافته است.

افخمی ادامه داد: شاید شرایط برخی داروخانه ها که در موقعیت مناسبی قرار دارند، بهتر باشد، اما بسیاری از همکاران ما در حال ورشکستگی و با ادامه این شرایط مجبور به تعطیلی و واگذاری هستند. البته تعطیلی در داروخانه ها بیشتر به معنای واگذاری است؛ زمانی که دخل و خرج داروخانه متعادل نباشد، داروخانه را به یک فرد تازه نفس واگذار می کنند و اگر آن فرد با ترفندی توانست سود بیشتری کسب کند که فعالیتش را ادامه می دهد وگرنه او هم مجموعه خویش را واگذار می کند.

وی درباره افزایش قیمت دارو ها و سود داروخانه ها شرح داد: زمانی که دارو گران تر می شود، سود داروخانه کاهش پیدا می کند چرا که نحوه قیمت گذاری دارو ها در شورای عالی به این صورت است که با افزایش قیمت دارو، سود کمتری به آن تعلق می گیرد.

افخمی افزود: یک دارو در زمان ارزانی اش 20 درصد سود داشت، اما حالا سود آن به 16، 15 و حتی 10 درصد رسیده است. برخی دارو های خاص مانند دارو های بیماران سرطانی و... با سود سه درصد ارائه می شود. با افزایش قیمت دارو ها فقط گردش ریالی افزایش یافته و سود داروخانه ها کاهش پیدا است.

دبیر انجمن داروسازان خراسان رضوی در پاسخ به سوالی مبنی بر توزیع سهمیه بندی برخی دارو های رایج مانند قرص سرماخوردگی، استامینوفن، آموکسی سیلین، آب مقطر و سرنگ عنوان نمود: در اردیبهشت ماه این موضوع را پیش بینی و به مدیران کشوری هم منتقل کرده بودیم، اما آقایان گوش نکردند. این اتفاق کاملا قابل پیش بینی بود و متاسفانه به دلیل مسائل مدیریتی در وزارتخانه رخ داد. امیدواریم با تغییر مدیران سازمان غذا و دارو این مسائل برطرف شود.

افخمی ادامه داد: البته مردم نگران نباشند و شرایط بحرانی که در مهر ماه داشتیم، کمتر شده است. امیدواریم تا انتهای آبان ماه شربت ها و آنتی بیوتیک ها به میزان کافی توزیع و کمبود ها برطرف شود. توزیع نو دارو ها 2 هفته است که آغاز شده است؛ اگرچه به میزان خیلی کم توزیع می شود، اما توزیع آغاز شده و امیدواریم سرعت و میزان آن بیشتر شود.

وی درخصوص سهمیه خراسان رضوی از محموله دارو های وارداتی از کشور هند گفت: پخش آن محموله از طریق هلال احمر بود. تعداد این دارو ها محدود بود و فقط در حدی بود تا عطش کمبود را میزانی کاهش دهد.

افخمی با اشاره به کمبود های دارویی در سطح داروخانه ها تاکید کرد: تعداد دارو هایی که در آن کمبود دارو وجود دارد، زیاد است. در حال حاضر برای تامین حدود 250 قلم دارو با کمبود روبرو هستیم. امیدواریم با تغییرات مدیریتی که در تهران اتفاق افتاده، شرایط بهتر شود.

منبع: فرارو
انتشار: 18 آبان 1401 بروزرسانی: 18 آبان 1401 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1527

به "بسیاری از داروخانه ها در حال ورشکستگی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسیاری از داروخانه ها در حال ورشکستگی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید