انسان واقعا می تواند گوش خود را تیز کند؟!

به گزارش لنجان بلاگ، به منظور نشان دادن حرکات بسیار کوچک گوش، حسگر هایی را در اطراف گوش نصب کردند که قادر بودند هر گونه تغییری را در فعالیت الکتریکی عضلات ضبط کنند.

انسان واقعا می تواند گوش خود را تیز کند؟!

پژوهشگران بخش بیولوژی دانشگاه زارلند، در جنوب غربی آلمان، در تحقیقی که در به تازگی منتشر شده نشان داده اند که انسان ها نیز مانند برخی از حیوانات به صورت غیر ارادی سلول های گوش خود را به سمت صدا های مهم و جالب اطراف حرکت می دهند. نتایج این تحقیق می تواند در توسعه سمعک های جدید بسیار موثر قرار گیرد.

همه ما شاهد بوده ایم که به عنوان نمونه صدای کوچکترین ضربه یا برخورد وسیله ای به زمین کافی ست تا گوش سگ ها یا گربه ها به سمت این سر و صدا بچرخند؛ حرکتی که برای هر کسی به روشنی قابل رویت است. برخی از گونه های میمون ها نیز می توانند گوش های خود را به سمت جهت صدا بگردانند.

تا کنون دانشمندان بیولوژی و زیست شناسان تصور می کردند که انسان ها هرگز این توانایی را نداشته اند و یا در جریان تکامل آن را از دست داده اند.

اکنون کارشناسان گروه پژوهشی دانشگاه زارلند دریافته اند که انسان ها نیز مانند برخی از حیوانات می توانند گوش های خود را به سمت صدا های جالب بگردانند. در واقع نتایج تحقیق نشان می دهد که انسان ها گوش خود را ناخودآگاه در راستای صدا های بلند می چرخانند، ولی حرکات سلول های گوش برای ما قابل رویت نیستند.

انسان ها واقعا قادرند گوش خود را تیز کنند

محققان بخش علوم و فناوری های اعصاب دانشگاه زارلند (SNNU) به سرپرستی پروفسور دانیل اشترآوس در پژوهش تازه خود نشان داده اند که عضلات اطراف گوش به محض برخورد با محرک های جدید به وضوح فعال می شوند.

این متخصص اعصاب و علوم کامپیوتری می گوید: بررسی فعالیت الکتریکی عضلات گوش نشان می دهد که سلول های این عضلات به سمتی کشیده می شوند که فرد در هنگام گوش دادن توجه خود را بدان معطوف می کند.

محققان دانشگاه زارلند در این پژوهش که در مجله eLife به چاپ رسیده، نوشته اند که به منظور نشان دادن حرکات بسیار کوچک گوش، حسگر هایی را در اطراف گوش نصب کردند که قادر بودند هر گونه تغییری را در فعالیت الکتریکی عضلات ضبط کنند. علاوه بر این، آن ها از طریق فیلم های ویدئویی با حساسیت بسیار بالا حرکات جزئی سلول های گوش افراد مورد آزمایش را نیز هنگام پژوهش ضبط می کردند.

توانایی عصبی 25 میلیون ساله

پروفسور دانیل اشترآوس در این باره می گوید: احتمالا انسان ها دارای سیستم عصبی جهت یابی هستند که کنترل حرکت سلول های گوش را هم برعهده دارد. این کارشناس اعصاب معتقد است که توانایی موجود انسان که در این پژوهش کشف شده در واقع نوعی فسیل عصبی است که حدود 25 میلیون سال است که در مغز انسان پابرجاست.

به گفته اشترآوس هنوز این امر برای دانشمندان ناشناخته مانده که چرا توانایی حرکت گوش انسان (در مقایسه با بسیاری از حیوانات دیگر) در زنجیره تکامل تا حدود زیادی از بین رفته است.

سمعک های هدفمند

با وجود پیشرفت های بسیار زیاد در تکنولوژی ساخت سمعک هنوز هم یکی از مسائل عمده کسانی که به دلیل کندی کار سلول های گوش خود مجبورند از سمعک استفاده کنند، این است که این وسیله نمی تواند روی صدای اصلی متمرکز شود و صدا های مهم و جالب را از صدا های حاشیه ای تمیز دهد.

به عبارت دیگر همه صدا های محیط اطراف کسی که از سمعک استفاده می کند همزمان به گوش این فرد می رسد. این موضوع باعث خستگی سریع و اغتشاش در تشخیص صدای مورد توجه و اصلی برای فرد می شود.

نتایج تیم تحقیقاتی دانشگاه زارلند نه تنها برای تاریخ تکامل انسان جالب توجه است بلکه می تواند برای تولید سمعک های بهتر و هدفمند نیز مورد استفاده بسیار قرار گیرد. از این طریق امکان ساخت دستگاه هایی به وجود می آید که روی صدای اصلی تمرکز کنند.

نوع جدید سمعک ها می توانند فعالیت الکتریکی عضلات گوش را در میلی ثانیه ثبت و بدین ترتیب جهت تمرکز گوش را مشخص کنند. سپس یک کامپیوتر داخلی می تواند میکروفن های داخلی نصب شده در گوش را بر این اساس تقویت و صدا های پس زمینه آزار دهنده را مسدود کند.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 483

به "انسان واقعا می تواند گوش خود را تیز کند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسان واقعا می تواند گوش خود را تیز کند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید