سال جاری در مسابقات جهانی دوتا چه گذشت؟ The International 2021 از برندگان تا بازندگان

به گزارش لنجان بلاگ، مسابقات سالیانه دوتا که تحت عنوان The International برگزار می شوند همواره از بزرگ ترین رویدادهای دنیا ورزش های الکترونیکی بوده اند. مسابقات دنیای دوتا 2 نه تنها رکورد یکی از پربیننده ترین مسابقات eSports را دارد، بلکه جوایز آن هم به طور پیاپی در سال های اخیر از همه رقبا بیشتر بوده است.

سال جاری در مسابقات جهانی دوتا چه گذشت؟ The International 2021 از برندگان تا بازندگان

متاسفانه به علت شیوع بیماری کووید-19 در دنیا که منجر به تعطیل شدن بخش قابل توجهی از صنعت تفریح و ایضا بازی های ویدیویی بود، برگزاری دهمین سری مسابقات TI از سال 2020 به 2021 موکول شد. حال بعد از ماه ها انتظار، این مسابقات بالاخره در 7 اکتبر (15 مهر ماه) کلید خوردند و تا ده روز ادامه داشتند.

در این مطلب به مرور خلاصه اتفاقات TI 10 می پردازیم.

مانند همه دنیای های قبل از آن، اینترنشنال 2021 هم با یک رویداد افتتاحیه حماسی شروع شد. لینزی استرلینگ ویالن نواز شناخته شده در جوامع بازی های ویدیویی نسخه ای از تم رسمی Dota 2 را اجرا کرد و جان پتریک لوری صداگذار هیروی Earthshaker با صدای خاص و بم خود همه بازیکنان و مخاطبان دنیا دوتا را به تماشای مسابقات فراخواند.

درست مانند سال های قبل، 12 تیم از سراسر دنیا در تورنمنت های Dota Pro Circuit شرکت و با کسب امتیازهای کافی جهت خود برای ورود به TI10 باز کردند. فهرست 12 تیم برگزیده به توضیح زیر است:

 • Evil Geniuses
 • LGD
 • pro
 • Quincy Crew
 • Invictus Gaming
 • T1
 • Vici Gaming
 • Team Secret
 • Team Aster
 • Alliance
 • Beastcoast
 • Thunder Predator

همان طور که انتظار می رفت، وجود تیم هایی مثل PSG.LGD و Evil Geniuses یا حتی Team Secret و Alliance امری اجتناب ناپذیر و کاملا قابل پیش بینی بود. به هرحال بسیاری از بازیکنان حاضر در این تیم ها در سال های اخیر به ستاره های دنیا دوتا تبدیل شده اند و به سختی می توان اینترنشنالی را در نظر گرفت که امثال آمه (Ame) یا فلای (Flyfly) و پاپی (Puppey) در آن حضور نداشته باشند.

اما جدا از این 12 تیم که همواره به وسیله Dota Pro Circuit انتخاب می شوند، 6 تیم دیگر به وسیله برگزیده های منطقه ای (Regional Qualifiers) به مسابقه دعوت شدند:

 • Team Undying از آمریکای شمالی
 • OG از اروپای غربی
 • SG esports از آمریکای جنوبی
 • Team Spirit از اروپای شرقی
 • Elephant از چین
 • Fnatic از جنوب شرق آسیا

تیم OG که قهرمان دو اینترنشنال قبلی بود با سردمداری نوتیل (N0tail) و سب (Ceb) باری دیگر به جلو آمد و تیم های Fnatic و Team Spirit هم با امثال یاتورو (Yatoro) و کولپس (Collapse) و ریون (Raven) و دی جی (DJ) جلوی آن ها صف آرایی کردند.

مرحله گروهی

در مرحله گروهی، این 18 تیم به دو گروه 9 تیمی تقسیم شدند و با هم به رقابت پرداختند. در این مرحله، هر تیم باید با 8 تیم دیگر مسابقه می داد و هر کدام از مسابقه ها برترین امتیاز از دو مچ بودند. 4 تیم برتر به رویداد اصلی (Main Event) صعود کردند و 4 تیم پایین تر از آن ها در براکت پایینی به رقابت ادامه دادند. تیم آخر از هر گروه از مسابقه حذف شد.

در گروه اول، تیم های OG و Invictus Gaming و Virtus.pro و T1 توانستند صندلی خود را در براکت بالایی حفظ نمایند. Team Undying و Evil Geniuses و Team Aster و Alliance هر کدام با شکست های قابل توجه و امتیاز پایین تر در براکت پایینی قرار گرفتند و Thunder Predator به طور کلی از مسابقات حذف شد.

اما در گروه دوم، PSG.LGD و Team Secret و Team Spirit و Vici Gaming توانستند راه خود را به رویداد اصلی باز نمایند که نباید برای کسی غافلگیرنماینده باشد. Quincy Crew و Fnatic و Elephant و beastcoast هرکدام در براکت پایینی قرار گرفتند و SG esports از مسابقات حذف شد.

جدا از کری خواندن های همیشگی و مسابقات نه چندان نفس گیری که TI10 را شروع کردند، مرحله گروهی هیجان خاصی برای هیچکس نداشت. مثلا پاپی (Puppey) در یکی از مصاحبات خود به OG گفت که سر جایتان بمانید! (Stay Down) که در کل طول مسابقات به وسیله هواداران میم شد و در تک تک شکست های OG یا گاف های خطرناک آن ها به عنوان یک شعار به کار رفت. اما واقعیت این است که برای بیشتر تیم ها، بخصوص آن هایی که آماده در مسابقه حضور یافتند، شکست در مرحله مقدماتی تقریبا غیر ممکن بود.

مسلما قرار گرفتن در براکت پایینی پیروزی را برای تیم های مذکور چالش برانگیز می نماید، اما همان طور که انتظار می رفت، آن تیم های اصلی راه خود را به رویداد اصلی و براکت بالایی باز کردند. متاسفانه شکست های Thunder Predator و SG esports بیش از حد مفتضحانه بود که آن ها را تبدیل به دو تیم اولی کرد که از TI10 حذف شدند.

رویداد اصلی

مرحله رویداد اصلی دوتا همواره بی رحمانه بوده است، اما مگر می گردد چیزی جز این از مسابقات دنیای انتظار داشت؟ در اینترنشنال 2021 جمع جوایز به 40 میلیون دلار رسید که یعنی قهرمانان آن 18 میلیون دلار را به خانه بردند. در مسابقات نفس گیر رویداد اصلی، هشت تیم در براکت بالایی و هشت تیم در براکت پایینی به رقابت های دو حذفی پرداختند؛ به این معنا که اگر یک تیم دو بار ببازد، از TI10 حذف می گردد.

مچ های براکت بالایی در مرحله اول به توضیح زیر بود:

 • Invictus Gaming 2 - 1 Team Spirit
 • OG 0 - 2 Team Secret
 • PSG.LGD 2 - 1 T1
 • Victus.pro 2 - 1 Vici Gaming

OG و Team Spirit در برترین امتیاز بین سه مچ با شکست جلوی حریفان خود به مرحله دوم براکت پایینی رفتند، اما در مرحله اول، تیم های براکت پایین در مسابقات تکی به این صورت ادامه دادند:

 • Team Undying 0 - 1 Fnatic
 • Quincy Crew 1 - 0 Aster
 • Alliance 1 - 0 beastcoast
 • Elephant 0 - 1 Evil Geniuses

همان طور که مشخص است، تیم های Aster و Team Undying و beastcoast و Elephant از مسابقات حذف شدند. پیروز مرحله اول براکت پایینی با شکست خورده های مرحله اول براکت بالایی به مسابقه پرداختند. در این مرحله OG و Team Spirit شکست خود را جبران کردند و در مرحله سوم براکت پایینی به رقابت با یکدیگر پرداختند.

مسابقه میان قهرمان قبلی اینترنشنال و تیم با پتانسیل Team Spirit از نقاط عطف مسابقه TI10 بود. در نهایت، OG نتوانست آن طور که باید جلوی ترکیب های سفت و سخت Team Spirit بایستد و با شکست دو به هیچ از مسابقات حذف شد.

در براکت بالایی، Team Secret و PSG.LGD رقیبان خود را شکست دادند و در مرحله نیمه نهایی با هم به رقابت پرداختند. اما در نهایت، تیم آمه (Ame) توانست رقیب خود را شکست دهد. از طرفی، Team Spirit در براکت پایینی سه پیروزی دیگر بدست آورد و در فینال جلوی PSG.LGD قرار گرفتند.

Team Spirit در تمام مسابقات اینترنشنال 2021 نشان دادند که با استراتژی مشخص و استقامتی باورنکردنی به میدان آمده اند. ترکیب حمله های وحشیانه یاتورو و Magnus کلپس به هیچ کدام از تیم های حذف شده امان مبارزه ندادند. پس عجیب نبود که Team Spirit در فینال هم از همین ترکیب برای مقابله با PSG.LGD استفاده کرد.

حرکتی که کلپس با Magnus خود انجام می داد در نگاه اول بسیار ساده به نظر می رسد اما به لطف هماهنگی خارق العاده Team Spirit این تکنیک منجر به پیروزی نهایی این تیم شد. او با استفاده از یکی از قابلیت های خود تانک یا کَری تیم حریف را با خود به میانه هم تیمی های خود حمل می کرد و در آنجا چهار نفر دیگر از پس او برمی آمدند. این کاملا تیم حریف را فلج می کرد، به گونه ای که تا به خود می آمدند نبرد تیمی از چنگ آن ها خارج می شد.

البته این بدین معنا نیست که PSG.LGD کاملا در برابر این ترتیب بی دفاع بودند. فینال های اینترنشنال همواره بیشترین امتیاز از پنج بازی است. Team Spirit به راحتی دو مچ اول را برد، اما PSG.LGD در مچ سوم و چهارمین توانست بر حریف خود غلبه کند که بازی را به مچ پنجم کشاند. در نهایت Team Spirit باز هم با ترکیب Magnus و Ember Spirit توانست پیروزی نهایی را در اینترنشنال 2021 از آن خود کند. جدا از جاودانگی در جامعه دوتا، هرکدام از اعضای Team Spirit با هدیه 18 میلیون دلاری اینترنشنال تقریبا 3.6 میلیون دلار از این پیروزی بدست آوردند.

مارسی به دوتا می آید!

غافلگیری واقعی اینترنشنال سال جاری معرفی یک هیروی تازه در قالب مارسی (Marci) بود. مارسی از شخصیت های تازه وارد انیمه Dota بود که سال گذشته بر روی پلتفرم استریمینگ نتفلیکس عرضه گشت. حال به نظر می رسد که محبوبیت این کرکتر به حدی زیاد بوده که Valve قرار است آن را به استخر قهرمانان دوتا 2 اضافه کند.

هنوز اطلاعات زیادی از این قهرمان تازه وارد نداریم، اما اگر مارسی کمی هم شبیه به نسخه انیمه ای خود باشد، می توان انتظار داشت که به یکی از خطرناک ترین و سرسخت ترین هیروهای Dota 2 تبدیل گردد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1237

به "سال جاری در مسابقات جهانی دوتا چه گذشت؟ The International 2021 از برندگان تا بازندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری در مسابقات جهانی دوتا چه گذشت؟ The International 2021 از برندگان تا بازندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید