اقتصاددانش بنیان با مالکیت فکری و داراییهای نامشهود توسعه می یابد

به گزارش لنجان بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، نخستین همایش پیشران های مالی؛ فرصتی برای توسعه ملی با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برگزار گردید

اقتصاددانش بنیان با مالکیت فکری و داراییهای نامشهود توسعه می یابد

روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در جمع اندیشه ورزان، فعالان و سیاستگذاران مالی حاضر در این همایش با اشاره به اهمیت شرکت های کوچک و نوآور در زنجیره های ارزش مطرح کرد: در حلقه های بالایی زنجیره ارزش عمدتا شرکت های بزرگ و متکی به دارایی های فیزیکی مشهود را شاهد هستیم، اما در حلقه های زیرین تر به شرکت های کوچک به لحاظ دارایی های فیزیکی و متکی به دارایی های نامشهود می رسیم. شرکت هایی که علیرغم برخورداری کم تر از دارایی ها و زیرساخت های فیزیکی، به واسطه دارایی های نامشهود و نوآوری، ارزش اضافه کرده قابل توجهی خلق می نمایند.

وی اضافه کرد: وقتی یک زنجیره ارزش شکل می گیرد حلقه های بالایی بر اساس سرمایه های ثابت ارزش گذاری می شوند؛ در مقابل هرچه به سمت پایین زنجیره حرکت می کنیم، دارایی های نامشهود ارزش پیدا می نمایند و اتفاقا همین شرکت ها هستند که ارزش اضافه کرده بالایی را به ارمغان می آورند.

دهقانی با اشاره به اهمیت دارایی های فکری و نامشهود در توسعه مالی مطرح کرد: وقتی صد شرکت برتر دارایی های نامشهود را مطالعه می کردم متوجه شدم 96 تا 117 درصد از ارزش بعضی از این شرکت ها، متعلق به دارایی های فکری و نامشهود است. بخش قابل توجهی از ارزش گذاری ارز در غرب، به همین دارایی های فکری تکیه زده است و بخش قابل توجهی از ارزش پولی و بانکی آمریکا را همین دارایی های فکری تعیین می نماید.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، درخصوص نقش دارایی های فکری در پیشبرد اقتصاد دانش بنیان، توضیح داد: باورم این است تا زمانی که در اقتصاد دانش بنیان ارزش و جایگاه مالکیت فکری تعیین و تعیین نشود اتفاقی نخواهد افتاد.خوشبختانه بخش قابل توجهی از مسوولان نخبگان و مسوولان جامعه به اهمیت و ارزش مالکیت فکری پی برده اند.

دهقانی با بیان مثالی، از اهمیت دارایی های فکری گفت و ادامه داد: یک شرکت خودروسازی با هکتارها زیرساخت و چندین میلیارد دلار دارایی، کوشش می نماید با استفاده از صدها کیلوگرم مواد اولیه مختلف خودرویی را به قیمت چند ده هزار دلار در بازار به فروش برساند، این در حالی است که یک شرکت دارویی در مساحتی هزار متری، تنها چند گرم از یک دارو را به چند ده هزار دلار می فروشد. این مقایسه سود چند درصدی در مقابل چند صد درصدی اهمیت و جایگاه مالکیت فکری و اقتصاد دانش بنیان را نشان می دهد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری ابزار امیدواری کرد اقتصاد کشور در آینده نزدیک، به سوی حمایت و سرمایه گذاری روی ایده ها و شرکت هایی که از دارایی های نامشهود و مالکیت فکری ارزش های چندصد برابری ایجاد می نمایند حرکت کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اسفند 1401 بروزرسانی: 2 اسفند 1401 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1577

به "اقتصاددانش بنیان با مالکیت فکری و داراییهای نامشهود توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاددانش بنیان با مالکیت فکری و داراییهای نامشهود توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید