اشتغالزایی با توسعه فناوری؛ ایجاد 300 فرصت شغلی با فراوری یک فروند هواپیمای کوچک در داخل کشور

به گزارش لنجان بلاگ، توسعه اکوسیستم هواپیماهای کوچک زیر 19 نفره بازار اشتغالزایی در کشور را رونق می دهد. هر فروند هواپیماهای زیر 19 نفر می تواند به صورت مستقیم وغیرمستقیم برای 300 نفر اشتغالزایی کند.

اشتغالزایی با توسعه فناوری؛ ایجاد 300 فرصت شغلی با فراوری یک فروند هواپیمای کوچک در داخل کشور

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اقبال عمومی به هواپیماهای کوچک و دارای ظرفیت کم مسافر زیاد شده است. هواپیماهایی که معمولا به شکلی اختصاصی برای پروازهای تفریحی، بعضی مشاغل مانند آتش نشانی و اورژانس، آموزش خلبانی و غیره به کار می فرایند.

این نوع از هواپیماها برخلاف بعضی ادعاها که جنبه استفاده تجملی آن را بزرگ نمایی می نمایند کاربردهای زیادی در صنعت هوایی دارند و می توانند زیربنای طراحی و ساخت هواپیماهای با ظرفیت بالاتر باشند. هوانوردی عمومی که درآمدزایی بالایی برای کشورهای پیشرفته دارد و می تواند شکوفایی صنعت هوایی کشورها را رقم زند.

ایران هم به اسم یکی از کشورهای دارای ظرفیت خوب دانشی و تخصصی در صنعت هوایی می تواند از این فرصت ناب بهره گیرد و متخصصان و دانش آموختگان این حوزه را به سمت طراحی و ساخت هواپیماهای کوچک سوق دهد. آمارها می گوید این صنعت کاربردی می تواند به رونق مالی و اشتغالزایی در کشور منجر گردد.

به گفته آرش خانباشی رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راه اندازی خطوط هوایی کلاس هواپیماهای زیر 19 نفر، می تواند به ازای هر ففرایند هواپیما 300 تا 400 فرصت شغلی را در حوزه ساخت و تأمین قطعات این هواپیماها در پی داشته باشد.

اما این اتفاق در صورتی میسر است که همه زیرساخت های فناورانه، تخصصی، دانشی و سرمایه گذاری ها فراهم باشد. خانباشی می گوید: امروز حدود 600 شرکت دانش بنیان و خلاق در صنعت هوانوردی کشور فعال هستند که می توانند به اسم یکی از حلقه های زنجیره این اکوسیستم به کار گرفته شوند. نیروهای متخصصی از جوانان و فناوران کشور که راه گشای چالش های این حوزه خواهند بود.

اما در این میان یک مانع مهم و کلیدی وجود دارد و آن اینکه باید برای استفاده از این تخصص ها و تعریف اشتغال برای آنها ابتدا زمینه فعالیت هواپیماهای کوچک فراهم گردد. سپس برای توسعه محصولات و فراوری این هواپیماها در داخل کشور برنامه ریزی کرد. بر همین اساس ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری درصدد است تا زنجیره این صنعت ارزش آفرین را در کشور تکمیل کند.

این کار را هم با شناسایی همه بازیگران این زنجیره از طراحی تا اجرا و سرمایه گذاری عملیاتی خواهد نمود. کاری که به ساخت هواپیماها و فرودگاه هایی منطبق با استانداردهای ملی و بین المللی منجر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 مهر 1400 بروزرسانی: 19 مهر 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1189

به "اشتغالزایی با توسعه فناوری؛ ایجاد 300 فرصت شغلی با فراوری یک فروند هواپیمای کوچک در داخل کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغالزایی با توسعه فناوری؛ ایجاد 300 فرصت شغلی با فراوری یک فروند هواپیمای کوچک در داخل کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید