آشنایی با طبع ترنجبین

به گزارش لنجان بلاگ، طبع ترنجبین کمی گرم و تر است. استفاده از خواص ترنجبین برای پوست به همراه خاکشیر، برای صاف و شفاف شدن پوست صورت، برطرف جوش و اگزما مفید است.

آشنایی با طبع ترنجبین

سرویس سلامت - خارشتر گیاهی است پایا از خانواده باقلائیان و یکی از بنشن ها به شمار می رود. نام دیگر آن علف ترنجبین است. قسمت های مورد استفاده گیاه خارشتر، برگ، گل، ریشه و شیرابه های ایجاد شده روی برگ های آن است که به آن ترنجبین گفته می گردد و یکی از داروهای مشهور در طب سنتی بوده، در مکانهایی که شرایط جوی و گرما مناسب باشد، شیره ترنجبین از این گیاه فراوری میگردد. ترنجبین معرب ترانگبین است. انگبین در لغت به معنای شیرینی و عسل است. ترنجبین و بطور کلی انگبین ها مواد زیادی را برای تحکیم استخوان ها در خود دارند. انگبین به معنی عسل است و در حین اینکه شیرین هستند مواد حیاتی بسیار مقوی و خوبی را در خود دارند. خواص ترنجبین گسترده بوده، به طور کلی ترنجبین یک ماده قندی طبیعی است که علاوه بر خواص طبی و درمانی فراوان، برای شیرین کردن داروها به کار میرود و به مراتب بهتر از قند میباشد. در ادامه این مطلب با طبع ترنجبین و خواص ترنجبین برای پوست آشنا شوید.

طبع ترنجبین (خواص درمانی، زمان و مقدار مصرف)

طبع ترنجبین، کمی گرم ولی در عین حال تر است. ترنجبین ملین و مسهل است. دوز مصرفى ترنجبین به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین 10 تا 70 گرم است که با کمى آب مصرف مىگردد. ضروری است بدانید، این گیاه اگر در مقدار کم خورده گردد، ملین و اگر به مقدار زیاد مصرف گردد، مسهل میگردد. همچنین ترنجبین در تسکین سرفه و درد سینه موثر بوده، برای تسکین عطش و تب مفید میباشد. از دیگر خواص ترنجبین برای نوزادان، رفع تب، درمان زردی نوزادن و پاکسازی کبد از مواد دوران جنینی است، همچنین باز کردن مجاری ادرار، صدای شکم، درد سینه، عفونتزدایی و رفع جوش، اگزما و شفاف نمودن پوست صورت از دیگر خواص درمانی آن میباشد.

خواص ترنجبین برای پوست

به طور کلی مواد غذایی که صاف نماینده خون هستند و به خونسازی بهتر یاری می نمایند مانند برگ چغندر، کاسنی، عناب، شاتره و ترنجبین، خون را تصفیه نموده و به تبع پوست صورت را صاف و شفاف می نمایند. همچنین برای یاری به بهبود لک های پوست به ویژه صورت یکی از بهترین روش ها، نوشیدن خاکشیر و ترنجبین است. افرادی که از این ترکیب به صورت روزانه و مستمر به مدت 3 هفته استفاده نمایند بعد از مدتی، دارای پوستی روشن شده و لک های صورت و پوست شان به طور کامل از بین رفته و یا کمرنگتر خواهند شد. برای تهیه این ترکیب، ترنجبین را 5 ساعت در آب بخیسانید و صاف شده آن را با 2 قاشق خاکشیر مخلوط نموده و مصرف کنید.

از دیگر خواص ترنجبین برای پوست، از بین بردن اگزما، کهیر، التهابات پوستی و رفع نمودن جوش های صورت است که در نتیجه مصرف زیاد از حد چربی و شیرینی ایجاد شده اند، به این منظور می توان جوشانده یک قاشق ترنجبین را با دو قاشق غذاخوری خاکشیر مخلوط نموده و هر روز صبح ناشتا به مدت دو هفته آن را مصرف نمود، تا جوش ها از بین بروند.

همچنین نوشیدن 2 تا 3 لیوان از شربت خاکشیر و ترنجبین به صورت روزانه، سبب از بین رفتن شوره و خارش سر در افراد مبتلا می گردد. گفتنی است، بهترین موقع برای بهرهگیری از خواص ترنجبین برای پوست، خوردن آن به صورت ناشتا در صبح است و مقدار خوراک آن بسته به سن بیمار از 10 تا 35 گرم میباشد.

موارد منع مصرف ترنجبین

بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله بایستی از خوردن ترنجبین خودداری نمایند، همچنین ترنجبین برای طحال و اشخاص گرم مزاج مناسب نیست.

منبع: setare.com
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 639

به "آشنایی با طبع ترنجبین" امتیاز دهید

27 کاربر به "آشنایی با طبع ترنجبین" امتیاز داده اند | 4.6 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با طبع ترنجبین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید