آب لیمو چه خواصی دارد؟

به گزارش لنجان بلاگ، آیا میدانید آب لیمو طبیعی در درمان بیماری ها تاثیر مستقیم دارد و اگر بصورت غیر طبیعی تهیه شود نه تنها خواص درمانی و غذایی ندارد بلکه موجب بسیاری از بیماریها از جمله سیروز کبدی ,سرطانهای مختلف و بیماریهای کلیوی و بسیاری دیگر از بیماریها میشود.

آب لیمو چه خواصی دارد؟

خواص آب لیمو

فواید سلامتی آب لیمو عبارتند از: رهایی از امراض پوستی، گلودرد، یبوست، سنگ کلیه، آفت های دهان، و اختلالات لثه. بعلاوه به کاهش فشار خون، کاهش استرس، حفظ پوست سالم و داشتن کبد سالم یاری میکند. به طور معمول آب لیمو برای یاری به هضم، کاهش مصرف کالری، یاری به کاهش وزن و جلوگیری از انواع خاصی از سرطان شناخته شده است.

حقایق تغذیه ای آب لیمو

آب لیمو از لیمو که منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است، گرفته شده است. آب لیمو شامل آب، پروتئین، کربوهیدرات ها و قند است. لیمو منبع خوبی از ویتامین C و بعلاوه حاوی مقادیر کمتری از ویتامین های مختلف مانند تیامین، ریبوفلین، نیاسین، ویتامین B-6، فولات و ویتامین E می باشد.

لیمو حاوی مواد معدنی مختلف مانند آهن، منیزیم، فسفر، کلسیم، پتاسیم و روی نیز است. با تمام مواد مغذی مهم موجود در لیمو، آب لیمو می تواند به خاطر فواید بسیاری که برای سلامتی دارد برای انسان بسیار مفید باشد.

چه کسی از فواید آب لیمو بهره می برد؟

آب لیمو برای همه مفید است به جز کسانی که به لیمو آلرژی دارند. هر کسی که سعی دارد زندگی سالم داشته باشد باید آب لیمو مصرف کند، آب لیمو در مقایسه با سایر نوشیدنی های گازدار و شیرین موجود در بازار که ممکن است به اندازه ای که شما فکر میکنید سالم نباشند، نوشیدنی بسیار خوبی باشد. آب لیمو نه تنها آب بدن را تامین می نماید، بلکه به فرآیندهای مختلف بدن مانند هضم نیز یاری می نماید.

چگونه آب لیمو را تهیه کنید؟

اگر در حال حاضر نسبتا از لحاظ سلامتی سالم هستید، آب گرفته شده از نصف لیمو را به آب اضافه کنید و دو بار در روز بخورید. اگر اضافه وزن دارید، آب یک لیمو را به آب اضافه کنید و دو بار در روز بخورید. سعی کنید آب لیمو را به سرعت آماده کنید و مصرف کنید، آن را کنار نگذارید یا در یخچال نگهداری نکنید.

در صورت تمایل برای تغییر طعم آن، می توانید نمک یا شکر به آب لیمو اضافه کنید. بعلاوه میتوانید شکر را با عسل جایگزین کنید. لیمو باید با توجه به سلیقه شخصی شما رقیق گردد. به منظور یاری به بدن برای جذب کارآمد انرژی از مواد غذایی که می خورید، به طور منظم آب لیمو را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

فواید سلامتی آب لیمو

آب لیمو برای همه ما بسیار مفید است. رایج ترین فواید آن مفصل در زیر ذکر شده است.
تسکین گلو درد
نوشیدن آب لیمو گرم میتواند به گلودرد یا فارنژیت یاری کند.
پیشگیری از سنگ کلیه
یکی از فواید مهم آب لیمو برای سلامتی شامل توانایی آن در درمان و جلوگیری از سنگ کلیه است. به طور معمول، سنگهای کلیه بدون ناراحتی زیاد از بدن خارج می شوند، اما گاهی اوقات ممکن است جریان ادرار را مسدود نمایند و باعث درد شدید شوند.

نوشیدن آب لیمو یاری می نماید تا آب بدن بیشتر گردد و ادرار رقیق تر گردد. این مسئله، به نوبه خود، هر گونه خطر تشکیل سنگ کلیه را کاهش می دهد. با این حال، در صورت درد شدید و ناراحتی سنگ کلیه احتمالی، باید با پزشک صحبت کنید.

کاهش مصرف کالری
آب لیمو جایگزین مناسبی برای آب میوه ها و نوشیدنی هایی است که میتوانند حاوی قند زیادی باشند. به خصوص برای افرادی که دیابت دارند و یا قصد کاهش وزن دارند، آب لیمو برای آبرسانی به بدن و تامین انرژی بدن بدون افزایش اندازه سطوح خطرناک قند، نوشیدنی خوبی است.

نوشیدن اندازه زیادی آب برای برطرف تشنگی و سلامت کلی توصیه می گردد، اما افراد ممکن است به خاطر اینکه طعم آب ساده را دوست نداشته باشند زیاد آب ننوشند. در چنین مواردی، ممکن است آب لیمو بنوشند، که بسیار نشاط آور و لذت بخش است و هم دارای فواید لیمو و هم آب است.

بهبود سلامت کبد
نوشیدن آب لیمو میتواند به فعال کردن آنزیم های گوارشی موجود در کبد یاری کند. بعلاوه می تواند به تنظیم اکسیژن رسانی خون یاری کند.
بهبود هضم
عصاره لیمو موجود در آب لیمو باعث فراوری اسید هیدروکلریک و ترشح صفرا می گردد که برای هضم ضروری است. بعلاوه خطر ابتلا به اسیدیته و نقرس را کاهش می دهد. افرادی که معمولا از مسائل مربوط به سیستم گوارش مانند گرفتگی شکمی، نفخ، احساس سوزش و گاز بیش از حد رنج می برند باید از آب لیمو استفاده نمایند.

آب لیمو می تواند از اسهال و مسائل مشابه نیز جلوگیری کند. زنان می توانند از عصاره گرفته شده از 3 تا 4 لیمو استفاده نمایند تا از درد دوران قاعدگی خلاص شوند. برای بیشترین بهره مندی از آب لیمو، باید آن را پس از مخلوط کردن با آب گرم مصرف کنید.

رهایی از یبوست
آب لیمو برای درمان یبوست مفید است، بنابراین هر روز صبح آب لیمو گرم بنوشید و بقیه روز از یبوست رهایی یابید.
تقویت سیستم ایمنی
آب لیمو منبع خوبی از بیوفلاونوئید مرکبات، ویتامین C و مواد مغذی طبیعی است که به بهبود سیستم ایمنی بدن یاری می نمایند. بعلاوه به علت وجود ویتامین ها و مواد معدنی ضروری، باعث افزایش سطح انرژی در بدن می گردد.
یاری به کاهش وزن
هر روز صبح نوشیدن آب لیمو ولرم با عسل می تواند به افراد یاری کند وزن اضافی را به راحتی از دست دهند.
تسکین روماتیسم
نوشیدن آب لیمو قبل از غذا و در هنگام خواب نیز میتواند به رهایی از درد روماتیسم یاری کند.
درمان کمبود ویتامین C
مصرف آب لیمو به درمان اسکوربوت و یا کمبود کلی ویتامین C یاری میکند.
برطرف آفت های دهان
شستشو دهان با آب لیمو ولرم می تواند به رهایی از آفت ها یا زخم های دهان یاری کند.
تسکین درد لثه متورم
نوشیدن آب لیمو میتواند باعث کاهش درد ناشی از لثه های متورم گردد. برای دستیابی به برترین نتیجه، اندازه کمی نمک به آب لیمو اضافه کنید و مطمئن شوید که آب لیمو به خوبی در آب رقیق شده است.
خواص ضد سرطانی
نوشیدن آب لیمو میتواند در جلوگیری از سرطان نیز مفید باشد. تحقیقات اجرا شده نشان می دهند که لیمو با خواص ضد توموری خود میتواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان یاری کند.
کاهش فشار خون و استرس
یکی دیگر از فواید مهم آب لیمو، توانایی آن در کاهش فشار خون است در عین حال باعث کاهش استرس، افسردگی و اضطراب می گردد. بعلاوه نوشیدن آن احساس آرامش را به همراه می آورد.
متعادل کردن pH
با نوشیدن یک لیوان آب لیمو میتوانید به قلیایی کردن کل بدن و تعادل سطح pH بدن یاری کنید. بیماری ها و شرایط مرتبط بسیاری با شرایط اسیدی بدن همراه هستند. برای سلامتی مطلوب، حفظ حالت قلیایی که با خوردن غذاهای قلیایی به دست می آید برای بدن بسیار مهم است. آب لیمو می تواند یاری کند تا تعادل را به سمت قلیایی برسانید.
سم زدایی بدن
آب لیمو با کاهش سموم موجود در خون، بدن شما را پاک می نماید. مواد مغذی موجود در لیمو، حذف مواد زائد و بعلاوه سموم را افزایش می دهند، زیرا آب لیمو به عنوان دیورتیک طبیعی عمل می نماید که باعث افزایش ادرار می گردد.
مراقبت از پوست
مصرف آب لیمو به صورت روزانه می تواند به بهبود پوست یاری کند. لیمو سرشار از آنتی اکسیدان است و خواص ضد پیری معروف لیمو و سایر مواد مغذی غنی از آنتی اکسیدان در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوبیت پیدا نموده است.

خرید و نگهداری لیمو

لیمو به راحتی در بیشتر بازارهای محلی قابل دسترسی است. همواره لیمو تازه را در بازار انتخاب کنید. لیموهایی را انتخاب کنید که پوستی نازک داشته باشند و لکه های زرد یا سبز نداشته باشند. از لیموهایی که پژمرده اند و یا لیمو هایی که بافت دانه دانه ندارند، خودداری کنید.

لیمو می تواند به مدت چند روز به دور از نور خورشید در دمای اتاق نگهداری گردد. برای نگهداری لیمو برای مدت طولانی، توصیه می گردد آنها را در یخچال قرار دهید. پس از فشار دادن لیمو تازه برای تهیه نوشیدنی، می توانید اضافه آن را نگه دارید و در یخچال قرار دهید.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1224

به "آب لیمو چه خواصی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب لیمو چه خواصی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید