کلیسای جامع شهر نیس؛ جاذبه ای تاریخی با معماری متفاوت و دیدنی

به گزارش لنجان بلاگ، کلیسای جامع نیس (Nice Cathedral)، کلیسای کاتولیک رومی است و اسقف نشین شهر نیس در فرانسه به شمار میرود. این کلیسا به عروج مریم مقدس و سنت ریپاراتا (Saint Reparata) اختصاص دارد و به همین علت، آن را با نام باسیلیکای سنت ماری و سنت ریپاراتا نیز می شناسند. ساخت بخش های اصلی این کلیسا در سال 1650 میلادی آغاز و در سال 1685 به خاتمه رسید. سایر قسمت های کلیسای جامع را بعد از کارهای تقدیس آن، به ساختمان اضافه کردند و تکمیل دکور آن تا سال 1949 میلادی ادامه داشت. این کلیسا در سال 1906 در فهرست آثار ملی کشور نهاده شد.

کلیسای جامع شهر نیس؛ جاذبه ای تاریخی با معماری متفاوت و دیدنی

کلیسای اولیه ای که در این مکان واقع شده بود را ابتدا با نام سنت ماری قلعه (St Mary of the Castle) می شناختند که قدمت آن به سال 1049 میلادی برمی گشت. تا اینکه استخوان های سنت ریپاراتا در سال 1060 به شهر نیس منتقل شد و 15 سال بعد، نیایشگاهی را در انتهای این ساختمان تأسیس کردند و به ریپارتای مقدس اختصاص دادند. با افزایش جمعیت این محله، تصمیم گرفتند تا این کلیسا را توسعه دهند و در اوایل قرن 16 میلادی، سلسله اتفاقات گوناگونی باعث شد تا مقر اسقف شهر نیس را از کلیسای سیمیه (Cimiez Cathedral) به کلیسای سنت ریپاراتا منتقل نمایند. بعد از برگزاری مراسم رسمی، این کلیسا به عنوان کلیسای جامع شهر معرفی گردید.

در قرن 17 دوباره تشخیص دادند که ساختمان فعلی کلیسا، فضای کافی ندارد و می بایست بنایی را تأسیس نمایند که با اهمیت و قدرت شهر نیس، سازگاری بیشتری داشته باشد. معماری کلیسایی که امروزه می بینید به ژان آندره گیبر (Jean-André Guibert) واگذار شد که از سبک باروک برای نمای بیرون و دکور داخل آن یاری گرفت. کار ساخت کلیسای جامع را در سال 1650 میلادی شروع کردند و البته برج ناقوس مشهور آن که کنار کلیسا واقع شده است، بین سال 1731 تا 1757 به آن اضافه شد. جدیدترین قسمت این ساختمان، یک نیایشگاه کوچک است که متعلق به سال 1900 میلادی می باشد.

کلیسای جامع نیس، ابتدا ظاهری مستطیل شکل داشت. اما برای بازسازی آن از کلیسای سانتا سوزانا (Santa Susanna) یا همان سنت سوزانا در رم الهام گرفتند. بعلاوه این کلیسا تغییراتی در طول تاریخ داشته و علاوه بر اضافه کردن برج آن که جلوی گنبد کوچک ساختمان را تا حدی گرفته است، یک محراب نیز در سال 1903 میلادی به آن اضافه کردند. همانطور که که گفتیم، برای داخل ساختمان هم از معماری باروک استفاده شده و 10 نیایشگاه را دربرمی گیرد که هر کدام به قدیسانی همانند مریم مقدس، یحیی و سنت جوزف اختصاص دارند. کلیسای جامع توانست در سال 1949، لقب افتخاری باسیلیکای کوچک را به دست بیاورد.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 مهر 1402 بروزرسانی: 16 مهر 1402 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1659

به "کلیسای جامع شهر نیس؛ جاذبه ای تاریخی با معماری متفاوت و دیدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای جامع شهر نیس؛ جاذبه ای تاریخی با معماری متفاوت و دیدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید