کرونا از افزایش مرگ های حوادث ترافیکی جلوگیری کرد

به گزارش لنجان بلاگ، رئیس اداره پیشگیری از سوانح و حوادث وزارت بهداشت، به تشریح یک دهه اقدامات اجرا شده در زمینه پیشگیری از حوادث ترافیکی در کشور پرداخت.

کرونا از افزایش مرگ های حوادث ترافیکی جلوگیری کرد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا مغیثی، روز دوشنبه 26 آبان 99 در نشست خبری که به مناسبت هفته یادواره قربانیان ترافیکی و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، به تشریح یک دهه اقدامات پیشگیرانه در حوزه حوادث ترافیکی کشور پرداخت.

وی با اشاره به برنامه راه ایمن که سازمان بهداشت دنیای 16 سال قبل در پیش گرفت، افزود: در حال حاضر روزانه 3700 نفر در دنیا در حوادث ترافیکی فوت می کنند.

مغیثی با عنوان این مطلب که 55 درصد فوتی ها یا عابر پیاده یا راکبین دوچرخه و موتورسیکلت ها هستند، گفت: متاسفانه در کشور خودمان این شرایط را در عابرین پیاده سالمند هم مشاهده می کنیم.

مغیثی با اعلام اینکه در 10 سال گذشته پیروز شده ایم تا حدی کاهش مرگ ناشی از حوادث ترافیکی را در کشور داشته باشیم، افزود:، ولی نه ما و نه دنیا به اهداف پیش بینی شده سازمان بهداشت دنیای نرسیده است.

وی ادامه داد: برنامه جدیدی که تعریف شده، این است که تا سال 2030 کاهش 50 درصدی مرگ های ترافیکی نسبت به سال 2011 در کشور ها پیش بینی شده است.

رئیس اداره پیشگیری از سوانح و حوادث وزارت بهداشت، با اعلام اینکه 81 درصد مرگ ها در کشور ما ناشی از 4 بیماری غیر واگیر است که با ایجاد راه ایمن کاهش می یابد، گفت: راه ایمن با تلاش هایی که در دهه گذشته شروع شد، می تواند استمرار پیدا کند.

وی افزود: با شروع اپیدمی کرونا در کشور شاهد کاهش 14 درصدی مرگ های ناشی از حوادث ترافیکی بودیم و میزان مصدومیت ها نیز در حوادث ترافیکی 25 درصد کاهش یافته که علت آن نیز کاهش تردد ها بوده است.

مغیثی ادامه داد: در سال گذشته 16 هزار و 946 مورد مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در کشور رخ داد.

وی افزود: در 6 ماهه اول امسال هم 7 هزار و 891 مورد مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در کشور داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه 6 ماهه اول سال 98 که 9357 مورد فوتی بوده است، 16 درصد کاهش مرگ و میر داشته ایم.

مغیثی از حوادث ترافیکی در ایران به عنوان سومین علت مرگ در کشور نام برد و گفت: حوادث ترافیکی حدود 5 تا 6 درصد هزینه های ناشی از بیماری ها در کشورمان را شامل می شود.

رئیس اداره پیشگیری از سوانح و حوادث وزارت بهداشت، با اشاره به تاثیر استفاده از تلفن همراه در بروز حوادث ترافیکی، گفت: در صورت استفاده از تلفن همراه حین رانندگی حتی اگر با هندزفری باشد، تا 4 برابر خطر تصادف را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: پیامک زدن با تلفن همراه نیز تا 23 برابر خطر تصادف را افزایش می دهد.

وی با اشاره به آمار بالای مرگ و میر بچه ها زیر 5 سال در حوادث ترافیکی کشور، افزود: 60 درصد احتمال مرگ در تصادفات شدید با نشستن بچه ها در صندلی کودک کاهش می یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 689

به "کرونا از افزایش مرگ های حوادث ترافیکی جلوگیری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا از افزایش مرگ های حوادث ترافیکی جلوگیری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید