کارهایی که می توان در تعطیلات کرونایی انجام داد

به گزارش لنجان بلاگ، خبرنگاران/آذربایجان شرقی بیش از 10 روز از تعطیلات کرونایی می گذرد و هنوز بسیاری از افراد برنامه ای برای استفاده از این روزها ندارند و به جای لذت بردن از ایام فراغت کرونایی، یا غر می زنند و یا در حال دور زدن کرونا هستند، پویش های زیادی برای ماندن در خانه به راه افتاده است، اما برخی همچنان معتقد هستند که کرونا، کاری به آن ها ندارد.

کارهایی که می توان در تعطیلات کرونایی انجام داد

تعطیلات کرونایی، فرصتی برای انجام کارهایی است که همیشه آرزویش را داشتیم، می توان با برنامه ریزی منسجم، خلاقیت را هم چاشنی کار کرد و از در خانه ماندن لذت برد و از پشیمانی بعدی جلوگیری کرد.

کاربران فضای مجازی از روزهای گذشته با به اشتراک گذاشتن عکس نوشته هایی، تبعات در خانه نماندن را به هموطنان خود گوشزد می کنند.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، کرونا، ویروس بی رحمی است و با کسی سر شوخی ندارد، با وجود اینکه افراد مسن صف اول مبتلایان را تشکیل می دهند، اما فرد 15 ساله ای هم در جمع مبتلایان استانمان دیده می شود، بنابراین با کرونا شوخی نکنید و در خانه بمانید.

دکتر مصطفی زارعان، روانشناس بالینی و استاد دانشگاه تبریز، در گفت وگو با خبرنگاران اولین گام استفاده بهینه از تعطیلات کرونایی را حفظ آرامش روانی می داند و می گوید: روزهای اول همه به دنبال اخبار جدید در مورد تلفات کرونا هستند، توصیه می کنم هم وطنان ضمن دنبال کردن اخبار، غرق در آن نشوند و اگر خبری را یک بار خواندند، همان خبر را چندین بار از منابع خبری مختلف نخوانند.

بازی های قدیمی را از قلم نیاندازید

او بیان می کند: به نظرم نام این برهه را باید زندگی پسا کرونا گذاشت و با ارایه راهکارهایی برای انجام دادن در اوقات فراغت و تعطیلات کرونایی، می گوید: پرداختن به تفریحاتی که بدن در آن درگیر است، بازی کردن به ویژه بازی های سنتی و قدیمی مثل هفت سنگ، گل یا پوچ، فوتبال دستی، شطرنج و بازی های فکری و بازی با بچه ها یا بازی هایی که در فضای خانه می توان انجام داد در کاهش استرس و دور کردن فضای ذهنی ما از اخبار و التهابات اجتماعی بسیار موثر است.

کتاب و فیلم را در سبد فرهنگی تان بگنجانید

زارعان، زندگی پسا کرونایی را فرصت مناسبی برای پرداختن به فعالیت هایی که همیشه آرزوی انجام دادنش را داشتیم، خواندن کتاب، تماشای فیلم، نوشتن و یاد دریافت هنرها و مطالب یا نرم افزارهای جدید بیشتر می داند.

مشاعره گروهی و بی حوصله گی کرونایی

او توصیه می کند: با عزیزان خود از طریق نرم افزارهای صوتی و تصویری تماس گرفته و از شیوه هایی مانند مشاعره در گروه های خانوادگی استفاده کنید، که این کار علاوه بر سرگرمی، احساس اتحاد و با هم بودن را هم تداعی می کند.

تغییر دکوراسیون و نظم دهی به قفسه ها

این روانشناس بالینی، استفاده از اوقات فراغتی که کرونا ایجاد کرده است را وابسته به خلاقیت افراد می داند و می گوید: تغییر دکوراسیون خانه، امتحان کردن غذاهای جدید به دور از تشریفات زیاد و با امکانات موجود، رسیدگی به گل ها و باغچه، تغییر ساختار آشپزخانه و تغییر جای ظروف و مرتب کردن کتاب ها، قفسه ها و فایل ها می توانند از جمله راه های پر کردن اوقات فراغت در این ایام باشند.

دکتر مهستی علیزاده، رییس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در گفت و گو با خبرنگاران معتقد است که این روزها سلامت روانی بسکمک از افراد و خانواده ها و به خصوص بچه ها و نوجوانان به دلیل ماندن در خانه و تغییر در روال طبیعی زندگی و اضطراب ناشی از ابتلا و اخبار و اطلاعات مختلف در خطر است.

او، انجام ورزش های خانگی، بازی های دسته جمعی، خواندن کتاب در جمع خانواده، درست کردن غذا و سایر سرگرمی های دسته جمعی را موثرتر از نشستن پای تلویزیون یا در گشتن در شبکه های مجازی می داند.

علیزاده در انتها تاکید می کند: توصیه می کنم که در مورد بیماری، وحشت و ترس در بچه ها ایجاد نکنیم، نوجوانان نیز به دلیل این که مدت طولانی در منزل می مانند، دچار بی حوصلگی و گاه حالت های شبه افسردگی می شوند که می توان با ایجاد جوی شاد در منزل و عدم نقل قول از اخبار و اطلاعات رسانه ها و شبکه های اجتماعی از ادامه آن پیشگیری کرد.

به گزارش خبرنگاران، انجام ورزش های سبک در خانه و حرکات کششی، تهیه غذاهای سالم و مقوی، ارتباط آنلاین با مربیان ورزشی و استفاده از راهنمایی آن ها برای پیشگیری از افزایش وزن در تعطیلات کرونایی، یاد دریافت زبان های جدید، استفاده بهینه از لوازم دور ریختنی خانه، بازی و نقاشی با بچه ها و انجام دادن کارهایی که سال هاست آرزوی انجام دادنشان را داشتید، از توصیه های کارشناسان و کارهایی هستند که هموطنان می توانند در تعطیلات کرونایی انجام دهند.

یادمان باشد، کرونا آنقدر جدی است که در رویدادی بی سابقه منجر به تعطیلی تمامی مراکز آموزشی و مراسمات مذهبی و جشن ها و عروسی ها و ممنوعیت سفر به مقاصد گردشگری شد، بنابراین با ماندن در خانه خودمان و شلوغ نکردن جاده ها کمک کنیم تا با کم ترین تلفات از بحران کرونایی عبور کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 234

به "کارهایی که می توان در تعطیلات کرونایی انجام داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارهایی که می توان در تعطیلات کرونایی انجام داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید