چرا همواره در تعطیلات خیلی خسته هستیم؟

به گزارش لنجان بلاگ، خیلی از ما درست وقتی که تعطیلات عید آغاز می گردد، خسته می شویم و تعجب می کنیم که با وجود اینکه استرس ها و فعالیت های شغلی ما کاهش یافته است، اما به مراتب خسته تر هستیم. احتمالا برای شما جالب باشد که دلیل آن را بدانید. این مطلب را بخوانید:

چرا همواره در تعطیلات خیلی خسته هستیم؟

مسائل معده

در ایام تعطیلات اغلب ما بیش از حد معمول تمایل به خوردن داریم. بیش از حد می خوریم و غذاهای متنوعی را هم امتحان می کنیم. به گفته محقق خواب دانشگاه مرکزی کویینزلند، ناراحتی در دستگاه گوارش می تواند قاتل خواب باشد. غذاهای پرادویه و فلفل ها هم مسائل زیادی را برای معده ما ایجاد می نمایند.

هر چیزی که باعث رفلاکس یا سوءهاضمه گردد ممکن است به طور غیر مستقیم خواب شما را بر هم بزند. همچنین اگر غذای بسیاری تندی را خورده اید که به آن عادت ندارید، ممکن است بر خواب شما اثر منفی داشته باشد.

دسرها و شیرینی جات قبل از خواب

قند زیاد در انتهای شب باعث تزریق انرژی به بدن شما می گردد. در این حالت ممکن است شما دچار بی خوابی شوید و این حالت ممکن است یک ساعت به طول بینجامد. بنابراین بهتر است از کربوهیدرات های پیچیده به جای شیرینیجات بهره ببرید.

چرت زدن های در طول روز

وقتی مجبور نیستید روز خود را به کار بگذرانید، یکی از لذت بخش ترین کارها می تواند چرت کوتاه عصر یا به قول معروف قیلوله باشد. بدن ما در طول سال ساعت بیولوژیکی خود را پیدا نموده است. به همین علت است که هنگامی که در طول سال می خواهیم بیش از حد هم بخوابیم، ناکام می شویم و مانند روزهای دیگر از خواب برمی خیزیم. آرامش حاصل از تعطیلات و چرت های میانه روز این ساعت را بر هم می زند و شما ممکن است بیش از حد بخوابید. این تغییرات خواب شما در طول شب را تضعیف می نماید و خواب بی کیفیت و در نتیجه خستگی بیشتری را برای شما ایجاد می نماید.

در این زمینه بخوانید:

17 راه برای اینکه شب ها راحت تر بخوابید

چطور بدون وابستگی به کافئین، خستگی را از خود دور کنیم؟

فعالیت های بیش از حد در سفر

شما در تعطیلات ممکن است قصد سفر به مناطقی را داشته باشید که به علت فشردگی برنامه ها خسته شوید. احتمالا دیر بخوابید و کل روز در حال پیاده روی باشید. نباید برنامه ریزی شما به گونه ای باشد که در تعطیلات در خدمت سفر درآیید. درست است که نوروز سال جاری در محدوده ایران سفرها به علت شیوع کرونا منع شده است، اما این عامل از عوامل کلی برای خستگی در روزهای تعطیل سال نو می باشد و به همین علت ذکر می گردد.

امتداد بیش از حد فعالیت های شغلی

در طول تعطیلات بیش از حد در حال پاسخگویی به ایمیل های کار و انجام کارهای شغلی خود هستید. در این حالت نه تنها تعطیلات خود را خراب می کنید، بلکه استرس زیادی را به خود وارد می کنید. این عامل می تواند باعث دامن زدن به خستگی در شما بگردد.

بنابراین به اندازه کافی بخوابید. سعی کنید بدن خود را بیش از حد در خواب بی نظم نکنید تا کیفیت خواب شما کم و در نتیجه خسته نشوید. بیش از حد تنبل نباشید. همانطور که استراحت بسیار مهم است اما بدن شما برای مقابله با استرس و احساس زنده بودن، به فعالیت احتیاج دارد. بنابرای در خواب و آرامش زیاده روی نکنید. سعی کنید ورزش را به عنوان یک عادت جدید انتخاب کنید. تعطیلات را در خدمت آرامش خود قرار دهید و از سرگرمی ها نهایت استفاده را بکنید تا برای بازگشت به کار قدرت بیشتری پیدا کنید.

منابع: lifehack ، abc.net.au، thesun

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 718

به "چرا همواره در تعطیلات خیلی خسته هستیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا همواره در تعطیلات خیلی خسته هستیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید