مضرات و فواید بخور سرد چیست؟

به گزارش لنجان بلاگ، حتما شما هم در کلینیک پزشکان، خانه آشنایان و بسیاری از مکان های دیگر متوجه وجود دستگاه بخور سرد شده اید. جالب است بدانید که فواید بخور سرد می تواند به برطرف بسیاری از مسائل جسمانی شما، از جمله نقص سیستم ایمنی بدن و خشکی پوست، یاری کند. این روزها که همه ما به زندگی شهرنشینی عادت نموده ایم و دیگر نمی توانیم محیط اطرافمان را به خوبی سالم نگه داریم، کارهای کوچکی چون تهیه یک دستگاه بخور سرد تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت زندگیمان خواهد گذاشت.

مضرات و فواید بخور سرد چیست؟

اگر شما هم قصد خرید دستگاه بخور سرد را دارید و می خواهید راجع به نحوه کار کردن آن، عوارض و فواید بخور سرد بیشتر بدانید تا آخر این مطلب از خبرنگاران مگ با ما همراه باشید.

دستگاه بخور سرد چیست؟

دستگاه بخور سرد یا رطوبت ساز که برای جلوگیری از خشکی هوا و حفظ رطوبت محیط طراحی و ساخته شده است می تواند برای افرادی که با مسائلی چون آلرژی فصلی، خشکی پوست و بیماری های تنفسی مبتلا هستند، مفید باشد. نوع دستگاه بخوری که شما انتخاب می کنید کاملا به ترجیحات، بودجه و مقدار مکانی که قصد دارید در آنجا از آن استفاده نمایید بستگی دارد.

تفاوت میان بخور سرد و بخور گرم

هر دوی این دستگاه ها می توانند برای افزایش و تامین رطوبت هوای یک مکان مورد استفاده قرار بگیرند؛ اما شما با دانستن تفاوت بین دستگاه بخور سرد و گرم می توانید گزینه مناسب را برای خودتان انتخاب کنید. مهم است بدانید که هر دوی این دستگاه ها می توانند به یک مقدار برای برطرف مسائل جسمانی مفید باشند؛ این یعنی در واقع هر کدام مزایای خودشان را دارند.

تفاوت اصلی این دو دستگاه در نحوه کار کردن آن ها است؛ دستگاه رطوبت ساز با ایجاد بخار از آب سرد کار می نماید و دستگاه بخور گرم برای ایجاد بخار گرم، دمای آب را در درون خود بالا می برد. دستگاه رطوبت ساز نسبت به دستگاه بخور گرم سروصدای بیشتری را ایجاد می نماید؛ بنابراین در هنگام خرید این نکته را حتما در نظر داشته باشید.

علاوه بر این بهتر است بدانید که دستگاه رطوبت ساز بیشتر برای فصل های گرم سال مناسب است و افرادی که در خانه خود کودک یا حیوان خانگی دارند یا می خواهند بخور صورت انجام دهند، می توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند. این در حالی است که دستگاه بخور گرم معمولا در فصل های پاییز و زمستان مورد استفاده قرار می گیرد و برای برطرف مسائلی چون سرماخوردگی و آنفولانزا مناسب است. این دستگاه ممکن است باعث سوختگی پوست گردد بنابراین کسانیکه فرزند کم سن دارند نباید به سراغ خرید آن بروند.

فواید بخور سرد

حال که به خوبی با دستگاه رطوبت ساز و تفاوت آن با دستگاه بخور گرم آشنا شده اید، وقت آن است که به سراغ آنالیز فواید دستگاه بخور سرد برای انواع بیماری های تنفسی،حفظ سلامت بدن و بهبود هوای محیط زندگی برویم.

فواید بخور سرد برای پوست

به طور کلی هوای خشک برای پوست صورت و بدن مضر است؛ چرا که رطوبت آن را از بین می برد و باعث تشدید تحریک و خارش پوست می گردد. علاوه بر این، هوای خشک می تواند یکی از دلایل اصلی ترک خوردن و کدر شدن نواحی حساس پوست باشد. دستگاه های بخور سرد با تامین رطوبت هوای محیط به حفظ سلامت پوست شما یاری می کنند. مطالعات نشان داده اند که اگر بتوانید در فصل زمستان رطوبت محیط کار یا زندگی خود را روی 40 درصد نگه دارید، از بروز مسائلی چون خارش و خشکی پوست جلوگیری خواهید کرد.

پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی

تحقیقات نشان داده اند که افزایش سطح رطوبت هوا به بالای 43 درصد می تواند ریسک ابتلا به بیماری هایی چون آنفولانزا و سرماخوردگی را که ویروس هایشان در هوا وجود دارد، کاهش دهد. در مقابل، اگر سطح رطوبت محل کار یا زندگیتان کمتر از 23 درصد باشد، شما به احتمال زیاد به بیماری های عفونی مبتلا خواهید شد. دقیقا به همین علت است که در فصل های سرد سال بسیاری از افراد به سراغ استفاده از دستگاه بخور سرد می روند یا در مطب پزشک ها دستگاه رطوبت ساز می بینید.

فواید بخور سرد برای سینوس و احتقان

دستگاه بخور گرفتگی مجاری تنفسی را برطرف می نماید و با مرطوب کردن مجاری بینی، فعالیت تارهای صوتی را بهبود می بخشد . به هنگام بیماری، سلول هایی که مجاری تنفسی تان را می پوشانند، موکوز بیشتری فراوری می کنند. وقتی که این موکوز خشک می گردد، مجاری تنفسی چسبناک می شوند و سرفه کردن و تمیز کردن مجاری تنفسی سخت می گردد. بالا بردن اندازه رطوبت محیط به مرطوب شدن مجاری تنفسی یاری می نماید و باعث خروج راحت تر موکوز به وسیله دهان یا بینی می گردد.

به علاوه، اگر معمولا در اثر خشکی هوا با سینوزیت یا سایر اختلال های مرتبط با سینوس ها درگیر هستید، دستگاه بخور می تواند شدت علائمتان را کاهش دهد.

تسکین گلو درد

یکی از مسائل رایجی که افراد ممکن است در فصل های سرد سال با آن روبرو می شوند، گلو درد است که در صورت عدم درمان می تواند دستگاه تنفسی فوقانی را به شدت درگیر کند. عامل اصلی گلو درد هوای خشک است و این یعنی رطوبت رسانی به غشای مخاطی می تواند این مشکل را برطرف کند. شما می توانید یک دستگاه بخور سرد را شب در هنگام خوابیدن کنار تخت خود بگذارید تا علاوه بر استفاده از داروهای خود از این روش هم برای درمان گلو درد بهره ببرید.

فواید بخور سرد برای گیاهان

فواید بخور سرد تنها برای انسان ها نیست و اگر در خانه خود از گل ها و گیاهان نگهداری می کنید می توانید با خرید یک دستگاه رطوبت ساز از پژمرده شدن آن ها جلوگیری نمایید. گیاهان برای زنده ماندن به آب، خاک و همینطور هوای مناسب احتیاج دارند و از آنجایی که محیط بسته می تواند باعث خراب شدن آن ها گردد، داشتن یک دستگاه بخور سرد برای شاداب نگه داشتن گیاهان لازم است.

فواید بخور سرد برای سرفه

هوای خشک اغلب باعث انقباض دستگاه تنفسی فوقانی و در نتیجه سرفه های خشک می گردد. استفاده از یک دستگاه بخور سرد نه تنها احتمال ابتلا به بیماری های عفونی را کاهش می دهد، بلکه با تسکین عضلات سیستم تنفسی فوقانی شرایط سرفه کردن فرد را بهبود می بخشد. بنابراین، اگر همیشه در حال سرفه کردن هستید و نمی دانید باید برای برطرف آن چه کاری انجام دهید، خرید یک دستگاه رطوبت ساز را هرگز از قلم نیاندازید.

فواید بخور سرد برای آلرژی

علائمی چون گرفتگی، التهاب و آبریزش بینی می توانند زندگی روزمره شما را مختل کنند. تنفس در هوایی که رطوبت مناسبی دارد، یکی از برترین راه های یاری به درمان آلرژی و علائم نام برده به شمار میرود. استفاده از دستگاه رطوبت ساز به کاهش التهاب بافت ها و در نتیجه خروج محرک ها و آلرژن ها از بینی یاری می نماید. با این وجود بهتر است بدانید که رطوبت بیش از حد می تواند باعث انتشار و رشد مایت های گرد و غبار و کپک گردد. بنابراین، افراد مبتلا به آلرژی باید دستگاه های بخور سرد خود را به طور منظم تمیز کنند و سطح رطوبت آن را کنترل کنند تا از 50 درصد بالاتر نرود.

بهبود کیفیت خواب

بسیاری از افراد به علت کمبود رطوبت در هوا کیفیت خواب بد و پایینی را تجربه می کنند. شما می توانید با خرید یک دستگاه بخور سرد رطوبت فضای خواب خود را تنظیم کنید تا خواب راحت و آسوده ای داشته باشید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید دستگاه های سی پپ (CPAP) یا فشار پیوندی پیوسته که برای سهولت تنفس بیماران استفاده می گردد، اغلب دارای نوعی رطوبت ساز هستند تا از گرفتگی بینی و خشکی هوا جلوگیری کنند.

بهبود کیفیت هوا

کیفیت هوای خانه را می توان با استفاده از یک دستگاه بخور سرد به اندازه قابل توجهی بهبود بخشید. آلاینده های موجود در هوای خشک تنفس را برای همه افراد سخت می کنند؛ به طوریکه همیشه به افراد مبتلا به بیماری های تنفسی و آلرژی توصیه می گردد که کیفیت هوای محیط زندگی خود را تحت کنترل داشته باشند. علاوه بر این استفاده از دستگاه رطوبت ساز در فصل های سرد سال باعث افزایش بازدهی شومینه ها و شوفاژها می گردد؛ چرا که رطوبت در دمای بالا گرم تر از هوای خشک خواهد شد.

جلوگیری از ابتلا به آسم

آسم نوعی بیماری است که در اثر آن مجاری تنفسی فرد منقبض و متورم می شوند. علت بروز این بیماری با قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زایی چون خاک، گرد و غبار، مواد شیمیایی و هاگ گیاهان ارتباط مستقیم دارد. با استفاده از دستگاه بخور سرد می توانید اندازه محرک های درون هوا را کم کنید و دستگاه تنفسی فوقانی خود را تا حد زیادی تسکین دهید.

فواید بخور سرد برای بچه ها و نوزادان

بچه ها و همینطور نوزادانی که تازه به جهان آمده اند اغلب دچار خشکی پوست و گرفتگی بینی می شوند. قرار دادن یک دستگاه بخور سرد در اتاق خواب نوزاد می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. علاوه بر این، اگر خواب کودکتان سبک است صدای آرامش بخش این دستگاه می تواند به بهبود کیفیت خواب او یاری کند.

عوارض بخور سرد

درست مانند هر وسیله دیگری، دستگاه بخور سرد هم می تواند عوارض مخصوص خودش را داشته باشد. برای آغاز باید بدانید که استفاده بیش از حد از دستگاه بخور سرد می تواند باعث نم گرفتن دیوارها گردد. علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که اگر رطوبت ساز ها را خیلی نزدیک به وسایلی چون تخت خواب، مبل یا پرده قرار دهید ممکن است افزایش رطوبت در آن ها باعث رشد کپک و باکتری در محیط گردد.

دستگاه های رطوبت ساز اگر به خوبی و به طور منظم تمیز نشوند ممکن است باکتری ها، کپک ها و رسوبات معدنی را در خود جای دهند. در این صورت نه تنها دیگر هیچ فایده ای برای شما ندارند بلکه می توانند باعث بدتر شدن شرایط جسمانی افراد مبتلا به بیماری های تنفسی، سرماخوردگی و آنفولانزا شوند.

نحوه تمیز کردن دستگاه بخور سرد

همانطور که گفته شد برای جلوگیری از عوارض دستگاه بخور سرد شما باید به طور منظم و با دقت کامل آن را تمیز کنید. هر دستگاه مرطوب سازی دستورالعمل تمیز کردن مخصوص خودش را دارد اما شما می توانید برای انجام این کار از برنامه زمانی زیر بهره ببرید.

  • روزانه: آب مخزن را هر روز عوض کنید.
  • هر سه روز یک بار: آب مخزن را به طور کامل خالی کنید و تمام سطوح داخلی دستگاه را با مایع ظرفشویی بشویید تا هیچ رسوب یا مواد زائد دیگری روی آن باقی نماند.
  • اگر دیگر قصد استفاده از دستگاه رطوبت ساز خود را ندارید و می خواهید آن را در انباری بگذارید، ابتدا کل قطعات دستگاه را بشویید و پس از خشک شدن کامل آن ها بسته بندی را انجام دهید.
  • مهم است بدانید که افراد مبتلا به بیماری آسم باید در هنگام روشن کردن دستگاه رطوبت ساز به جای آب لوله کشی از آب مقطر استفاده کنند.

از دستگاه بخور سرد چگونه استفاده کنیم؟

دستگاه بخور سرد برای حفظ تعادل رطوبت هوا مفید است، اما استفاده بیش از حد از آن سلامتی شما را به خطر می اندازد. همانطور که گفتیم رطوبت کنترل نشده می تواند رشد کپک، قارچ و باکتری را در محیط افزایش دهد. سوالی که پیش می آید این است که ما دقیقا به چه مقدار باید از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنیم؟

شما باید سطح رطوبت فضایی که در آن قرار دارید را بین 30 تا 50 درصد نگه دارید. اگر دستگاه بخور سردی که دارید مجهز به رطوبت سنج نیست، اندازه رطوبت هوا را با استفاده از یک رطوبت سنج مجزا مقدار گیری نمایید. اگر به بیماری های تنفسی مبتلا هستید این کار را هر روز و به طور مرتب انجام دهید. بعلاوه اگر دوست داشته باشید می توانید روغن های گیاهی، گلاب و اسانس های عطری را به آب درون دستگاه بخور سرد اضافه کنید.

سخن پایانی

فواید بخور سرد آنقدر زیاد هستند که همه افراد می توانند با رعایت یک سری نکات مربوط به دستگاه رطوبت ساز از آن ها بهره ببرند. اما باید به خاطر داشته باشید که استفاده از این روش نوعی درمان خانگی به شمار میرود و نمی تواند جایگزین درمان های پزشکی گردد. اگر با روشن کردن دستگاه بخور سرد متوجه بروز علائم جسمانی غیرعادی تازه ای شدید استفاده از آن را متوقف کنید و در اسرع وقت موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: Healthline ,Medical News Today ,Parents

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1403 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 1672

به "مضرات و فواید بخور سرد چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مضرات و فواید بخور سرد چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید