قزل آلا هم گران شد

به گزارش لنجان بلاگ، مدیر عامل اتحادیه تعاونی های ماهیان سردآبی گفت: برآورد ها حاکی از آن است که صادرات قزل آلا به 10 تا 12 هزار تن برسد.

قزل آلا هم گران شد

به گزارش باشگاه خبرنگاران، آرش نبی زاده مدیر عامل اتحادیه تعاونی های ماهیان سردآبی با اشاره به علل گرانی قیمت ماهی در بازار اظهار کرد: با افزایش 10 هزار تومانی قیمت مرغ در هفته اخیر، قیمت ماهی بلافاصله بالا رفت و بار ها گفته ایم که بازار مرغ بر ماهی اثر گذار است.

او اضافه نمود: طی روز های اخیر به دنبال بارش برف و باران در مناطق لرستان، چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد امکان دسترسی به مزارع واقع در مناطق صعب العبور وجود ندارد که این 2 عامل در کنار هم افزایش قیمت را رقم زد.

نبی زاده قیمت تمام شده هر کیلو قزل آلا را 35 تا 36 هزار تومان خاطرنشان کرد و گفت: اگر دولت در تامین نهاده های فراوری به پرورش دهندگان یاری کند، قیمت تمام شده فراوری به 30 هزار تومان کاهش می یابد، در غیر این صورت افزایش قیمت قطعی است.

مدیر عامل اتحادیه پرورش دهندگان ماهیان سردآبی ادامه داد: با احتساب قیمت تمام شده فراوری، 20 درصد سود خرده فروشی و 10 درصد هزینه حمل نرخ منطقی هر کیلو قزل آلا برای مصرف کننده 42 تا 43 هزار تومان است که با حمایت دولت قیمت تعدیل می گردد، در غیر این صورت با افزایش قیمت ماهی شاهد حذف این محصول پروتئینی از سفره خانوار خواهیم بود که با این وجود صنعت دچار آسیب جدی خواهد شد.

به گفته او، با افزایش قیمت ماهی و حذف از سفره خانوار نگرانی هایی در مورد تامین پروتئین سفید داریم چرا که بخشی از پروتئین سفید خانوار را ماهی و بخشی دیگر را مرغ تامین می نماید.

نبی زاده درباره آخرین شرایط صادرات قزل آلا بیان نمود: علی رغم کاهش نرخ دلار، صادرات قزل آلا ادامه دارد و یکی از دلایلی که باعث شد تا مزارع قزل آلا به کار خود ادامه دهند، موضوع صادرات است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه آمار دقیقی از صادرات قزل آلا نداریم، گفت: برآورد ها حاکی از آن است که فراوری قزل آلا تا انتها سال به 10 تا 12 هزار تن برسد.

او در انتها در واکنش به این موضوع که ماهی جز اولویت دولت نیست، توضیح داد: اگر دولت حمایت های لازم را از بخش آبزیان نداشته باشد، بسیاری از مزارع آبزیان به دلیل افزایش قیمت خوراک و هزینه های دامپزشکی امکان ادامه فعالیت ندارند. در غیر این صورت آینده روشنی را متصور نیستیم.

منبع: فرارو
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 730

به "قزل آلا هم گران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قزل آلا هم گران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید