سیلوی گندم بیرجند ثبت ملی می گردد

به گزارش لنجان بلاگ، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی، علی شریعتی منش اضافه نمود: احداث این اثر در سال 1350 توسط شرکتی از کشور رومانی شروع شد و در سال 1353 به اتمام رسید.

سیلوی گندم بیرجند ثبت ملی می گردد

او ادامه داد: این سیلو گنجایش ذخیره 5هزار تن گندم را در 9 کندو دارد که این کندوها در طی مدت 28 روز ساخته شده اند. این ساختمان پنج ایستگاه دارد اما ارتفاع آن به اندازه 15 طبقه ساختمان های معمولی است.

معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی ضمن بیان این که این سازه از بتن ساخته شده است، اضافه نمود: بتن توسط کارگران ساخته و سپس به یاری جرثقیل به بالای سیلو و کندوها و قالب های بسته شده منتقل می شده، که برای سهولت کارها در همان زمان جرثقیلی به ارتفاع 40 متر در این مکان ساخته می گردد.

شریعتی منش گفت: شیوه ذخیره گندم، پیرایش و پاک سازی آن به همراه تجهیزات کارگاهی و ایمنی سیلو بسیار جالب و واجد اهمیت است و ساختمان سیلو در زمان خود مرتفع ترین سازه شهر بیرجند بوده است.

او اضافه نمود: یکی از وظایف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت بناها و ساختمان های است که در دوره ورود صنعت به ایران با طرح های نو و مصالح جدید ساخته شده اند مانند پل ها، کارخانجات، سدها، ایستگاه های قطار و نظایر آن که سیلوی گندم بیرجند نیز از آن جمله ساختمان هایی است که در این دوره ساخته شده است.

شریعتی منش خاطر نشان کرد: پیش از این منبع آب شهر قاین و کوره هافمن بیرجند نیز در فهرست میراث معماری صنعتی کشور به ثبت رسیدند.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: lenjanblog.ir شناسه مطلب: 453

به "سیلوی گندم بیرجند ثبت ملی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیلوی گندم بیرجند ثبت ملی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید